Då har det blivit dags igen att göra lite roliga transaktioner i portföljen. Jag är medveten om att det bästa i många lägen är att sitta still i båten och låta tiden ha sin gång; att alldeles för många gör alldeles för stora hopp mellan olika tuvor. Men ibland kan inte ens jag låta bli 🙂

Jag satt och funderade över vad jag skulle sälja för att få råd med min affär. Likviderna från mitt nysparande sinade rätt snabbt efter lönen då det blivit en hel del köp, mest i Millicom (tack och lov för det med tanke på senaste rapporten).

En dum en hade nog  förespråkat att sälja Lundin Mining. Aktien har gått väldigt fint trots en hel del utspel från mr Trump kring koppar som är bolagets huvudaffär. Men nej, Lundin Mining ska inte säljas på denna nivå. Precis som jag skrivit om många gånger tidigare lär det finnas mycket kvar att ge i en framtid.

Mina köp i Lundin Mining

 

Vad jag sålt

I stället valde jag att sälja följande:

Johnson & Johnson

Axfood

EQT

Tele2

Inget innehav är avyttrat helt. Totalt sålde jag för nära 30 000 kr, allt som allt.

 

Om vi börjar med Johnson & Johnson så hittar du knappast någon säkrare utdelare där ute, med handen på hjärtat. 2015 var utdelningsandelen 48% och nästkommande 12 månader ser den ut att ligga kvar på 48%. Direktavkastningen är strax över 3% och bolaget har haft en positiv utdelningstrend i 109 år.

Bolaget kom nyligen med en rätt fin rapport som gjorde att aktien steg något. Samtidigt är jag rätt trött på de flesta utdelningskungar där ute då de flesta varken ger god direktavkastning eller fin utdelningstillväxt. Du vill ha antingen det ena eller det andra som utdelningsinvesterare.

Jag har också svårt att se att JnJ kommer fortsätta vara kvar i portföljen när jag lever på utdelningar i framtiden.

 

Det stämmer också väl in på EQT. Detta är ett fantastiskt riskkapitalbolag och vill du få pengarna att växa kommande 5-20 åren så är det här ett av mina främsta tips. EQT har vuxit till ett av portföljens största men kommande år lär jag skala ner ifall jag inte ångrar mig igen 🙂

 

Sedan sist jag sålde lite Axfood har aktien stigit kraftigt. Personligen har jag svårt att köpa denna aktie till en direktavkastning under 3%, trots att jag är en förespråkare till deras senaste förvärv av City Gross.

Nästa år väntas utdelningen stiga med 25 öre, från 8,75 kr/aktie till 9,0 kr. Att sälja av lite här tycker jag känns rimligt. Här vill jag förtydliga att aktien fortfarande ligger bland topp 10 även efter det att jag sålt delar.

 

Knepigare var att sälja delar i Tele2. Trots att aktien befinner sig på högsta nivån sedan it-bubblan så tror och hoppas jag på en god framtid med deras nya huvudägare. Att minska lite på den här nivån kanske inte är en dum idé när allt kommer till kritan.

 

Vad jag köpte

Ja, troligtvis har du redan gissat vad jag köpte. Just det…

Det är lite intressant att jag skriver en liten artikel om Novo och redan samma dag när börsen öppnar sticker den iväg 14% som mest 😀 Jag hoppas att du förstår ironin…

Men det är lite intressant hur nedtryckt Novo Nordisk faktiskt är. Det räcker med att en konkurrent rapporterar ett negativt studieresultat för deras viktminskningstablett så sticker Novo iväg, trots att bolaget redan rapporterat för sitt kvartal.

På kort sikt kommer allt avgöras vem av Novo Nordisk eller Eli Lilly som får mest mark att stå på rörande viktminskningen. Som jag skrev tidigare är värderingen nu allt för låg med tanke på vilket fantastiskt bolag Novo faktiskt är.

Bolaget höjde utdelningen nyss med 7,8%. Det blev lite som jag trodde att utdelningen skulle höjas men långt ifrån lika mycket som tidigare. Sett utifrån de senaste 10 åren har Novo höjt utdelningen med 16,4%.

Kan Novo höja utdelningen med ca 5-8% årligen samtidigt som du får en direktavkastning på 3,2% så är det intressant. Det kan mycket väl bli ännu större medvind än så.

Nu köpte jag inte för en allt för stor summa då jag struntade i att byta courtageklass, men tanken är att köpa lite till nästkommande vecka.

 

Du talar emot dig själv

Någon kanske funderar över varför jag tar in Novo Nordisk med en direktavkastning på 1,41% i snitt när jag själv sagt att jag framöver kommer satsa på bolag som ger minst 4% direktavkastning.

Det är en väldigt bra fråga och egentligen har jag inget svar mer än att suget blev för stort. Att minska i bolagen jag nämnde ovan och köpa Novo ser jag mest som ett nöje, även om jag givetvis också tror det kan vara ett bra läge nu.

Sedan kommer Novo aldrig ingå i min topp 10 och kanske finns bara bolaget med i portföljen några år. Vi får se.

9
0
Kommentera gärna :)x
()
x