Kindred är enligt många en aktie du inte kan äga ifall du vill sova gott om natten. Idag kom bolagen med sin rapport för halvåret 2023 och det var väl inte jättemunter läsning. Frågan är vad som hände med budryktet i Kindred.
För egen del har spelbolaget Kindred varit lite av dragloket för mig under det senaste året då aktien stigit med 46,7%. Det här har gjort att Kindred seglat upp i toppen bland mina största bolag i portföljen.
Budet på Kindred?
När Kindred tidigare aviserade sin plan om strategisk översyn så steg aktien med 16%. Det gick att läsa lite mellan raderna: Vi är till salu. Det var i april som den strategiska översynen startade, signerad de nya amerikanska storägarna i speloperatören.
Men allt sedan dess har det varit tyst, med det stora undantaget att VD Anders Ström har avgått. Om det Inte blir ett bud på hela bolaget står nog troligtvis Kindred inför en stor omstrukturering. Det många gissat på är att det inte kommer något bud utan att det snarare rör sig om en försäljning av spelutvecklingsdelen samt stoppad USA-satsning.
Siffrorna i dagens rapport var svagare än vad analytikerna väntat sig (några åtminstone). Här menar Kindred att juni varit präglat av lägre aktivitet inom sport och att Wimbeldon bara äger rum i tredje kvartalet i år.
Vad vi fick veta i rapporten var egentligen inget mer matnyttigt om den strategiska översynen, mer än att alternativet om försäljning av hela bolaget fortsatt är en möjlighet:
Den 26 april meddelade Kindred att styrelsen hade beslutat att initiera en granskning av
strategiska alternativ med fokus på att maximera aktieägarvärdet. Som en del av denna
strategiska process kommer styrelsen att överväga alla potentiella alternativ som kan
skapa värde för bolagets aktieägare. Sådana alternativ kan exempelvis omfatta en
fusion eller försäljning av bolaget (helt eller delvis) eller andra möjliga strategiska
transaktioner.
Under andra kvartalet 2023 utgjorde andelen intäkter från osunt spel 3,1%. Det är ingen stor del enligt mig.
Själv funderar jag över hur många procent som vandrar in på McDonalds vars BMI inte ligger på riktigt sund nivå
Jag passade i alla fall på att köpa lite aktier i Kindred idag då aktien gick ner. Efter det står den i skrivande stund på plus. Aktiemarknaden är ett märkligt fenomen…
Rapporten kom ju in enligt de estimat som fanns. Inga överraskningar där inte. Men den stora frågan är ju vilka strukturella förändringar som är på gång. Eller så tuffar man på som tidigare planer. Själv hade jag velat se en ingång på de speltokiga länderna i Latinamerika. Där finns många som spelar och en låg andel online. Betsson har ju redan startat upp där och ser stor potential, redan i närtid. Kindreds USA-satsning må vara strategiskt rätt, men det verkar ta mycket resurser för att ens täcka kostnaderna. Men samtidigt ser jag både Betsson, Kindred och ex Evolution som värda… Läs mer »
Hmm spännande. Läste att siffrorna (många) kom in lägre än Infront men kanske läste fel. Det som är tydligt är i alla fall hur Nederländerna nu satt fart igen så jämförelsesiffrorna blir ju aningen skeva från tidigare 🙂
Tusen tack för kommentaren Jan!
Anders ström VD ??
nja nu får du plugga på bättre
Henrik va det …
Saknas inte castellum bland dina top 10?