Jag läste nyligen en artikel där det resonerades ifall det är bra eller dåligt att amortera extra i dagens läge. Hur kan det någonsin vara dåligt att amortera extra, kanske du undrar? Det finns åtminstone ett par saker att ha i åtanke och amorteringen är inte den enda lösningen.

 

Amortering ökar

Vad vi kan se är att amorteringarna ökat saftigt på senare tid. Kanske är det inte så märkligt; när det väl brinner så är det en spontan reaktion att försöka spruta vatten på elden.

Amorteringen i första kvartalet låg på 21 miljarder kr*. Förra året var den siffran 16,7 miljarder kr.

*sett till de 8 största bolånegivarnas kunder

 

Andra alternativ till amortering

För många ”utanför vår sekt” så finns det bara ett alternativ till att släcka branden, nämligen att amortera. För att amortera måste du ha ett extra kassaflöde som täcker in detta extra sparande, men det finns många andra alternativ för ditt sparande:

  • Buffertsparande
  • Sparande på börsen. Aktier, fonder, räntefonder etc.
  • Sparande på sparkonto

 

Bör jag amortera extra?

Många går med tanken att man amorterar fram tills man når 50% belåningsgrad, efter det slutar man amortera då det inte längre är tvingande vid den belåningsgraden.

Själv tycker jag att du alltid ska amortera åtminstone en liten del av ditt sparande. Den gyllene frågan är om det är värt att amortera extra i dagens klimat?

Här följer ett exempel:

 

 

Ett exempel

Låt säga att du har följande upplägg i din ekonomi

Bolån: 2 miljoner kr

Pengar (utöver din buffert): 500 000 kr

Frågan man kan ställa sig är om det är värt att amortera dessa 500 000 kr direkt.

 

Amortering

Amorterar du rakt av blir din kostnad för lånet 17 500 kr mindre årligen*

*Bolåneränta 5%, ränteavdrag 30%

 

Sparande i sparkonto

Idag kan du på vissa ställen få 4,3% sparränta på dina pengar. Det är rätt mycket. Räknar vi bort 30% skatt får du 15 000 kr årligen, med andra ord 2 500 kr mindre än om du amorterar på ditt lån.

Låt oss kika på några ytterligare alternativ.

 

Sparande i preferensaktier

Idag skulle jag säga att du med lätthet kan få 7,5% via preferensaktier och då i bolag där jag själv anser att risken till att utdelningen upphör är hyggligt liten. 26 250 blir det årligen avräknat 30% skatt.

Det finns givetvis de preferensaktier som idag betalar +10% likt Corem som jag själv äger, men där är risken givetvis högre.

Här finns det en tanke att i stället stoppa in sparandet i ett ISK då den förväntade avkastningen är högre än statslåneräntan + 1 procentenhet. Då blir summan 37 500 kr, ej avräknat den årliga ISK skatten.

 

Sparande på börsen

Historiskt har Stockholmsbörsen avkastat 9,24% årligen. Här blir risken kortsiktigt givetvis avsevärt mycket högre.

Räknat på den siffran blir summan 46 200, ej avräknat årlig ISK skatt.

Summering

Att amortera allt sitt sparande är inte den enda lösningen för att släcka branden som uppstått, vilket många verkar tyckas kunna tro.

Enligt mig är en sund kombination det bästa och kanske finns det en tanke i att nu bygga en amorteringsportfölj då denna kan hjälpa dig med amorteringen.

Amorteringsportfölj Deluxe

26
0
Kommentera gärna :)x
()
x