Tomterally eller inte… Jag köper aktier i ur och skur och funderar sällan på begrepp såsom ”köp till sillen, sälj till kräftorna”. Veckan som varit är inget undantag och jag har köpt aktier för drygt 20 000 kr. Sedan får tomten köra sitt rally bäst han vill.
Det var ungefär 1,5 år sedan jag gjorde någon form av Veckorapport. En vecka är en extremt kort period och på senare tid har jag nöjt mig med att rapportera en gång i månaden.
Månaden som passerat har varit lite av en berg-och-dalbana i min portfölj och jag kan ändå tycka att det uppstått några köplägen. +52 600 har portföljen presterat under 1 månads tid och det här är bra mycket mer än det bidrag som jag nu fått leva på (yep, jag befinner mig fortfarande på sjukhus om dagarna).
Veckans aktieköp
Här är alla köp jag gjort under veckan. Någon kanske undrar hur jag kan köpa för så mycket då jag sparat så lite nu senast. Anledningen är enkel: stora utdelningar samt att jag även hade lite likvider kvar från föregående månad.
Det är i tider som dessa, när jag inte kan spara så mycket, som jag älskar utdelningar och att dessa gör det möjligt att köpa trots låg inkomst.
Samma köp, men hopslagna och i storleksordning
Bolag | Total köpsumma |
---|---|
Texas Instruments Inc | 3534 |
Digital Realty Trust Inc | 3021 |
Boston Pizza Royalties Income Fund | 2171 |
TransAlta Renewables Inc | 2127 |
Omega Healthcare Investors Inc | 2123 |
Svolder B | 1716 |
Corem Property Group D | 1554 |
eWork Group | 1114 |
Kindred Group | 584 |
Swedish Match | 524 |
Axfood | 495 |
Cibus Nordic Real Estate | 492 |
EQT | 490 |
Intrum | 458 |
Investor B | 428 |
Utländska köp
Först och främst kanske någon undrar hur jag kan våga köpa mer i Omega Healthcare efter de problem som uppdagats med deras hyresgäster. Allt jag menar är att den här oron varit ett faktum även tidigare för bolaget och att direktavkastningen vid den tiden var över 10%. Med det sagt finns det givetvis en risk att bolaget måste sänka utdelningen.
Boston Pizza är årets turn-around som nu återinfört den månatliga utdelningen men där jag tror att vi har mycket utdelningstillväxt kvar innan man är tillbaka på nivån innan pandemin. Solklart köp för mig.
Köpet i DLR är mest för att det var ett tag sedan jag köpte där. Enligt min erfarenhet kan man köpa denna fantastiska utdelare nästan närsomhelst. Du får en låg direktavkastning på 2,79% men jag skulle säga att den här är otroligt säker. De senaste 10 åren har man kunnat höja utdelningen med 8% årligen, vilket är godkänt.
Texas fick sig också ett rejält köp. Det här är mitt nyaste innehav och väger rätt lite i portföljen för tillfället.
På hemmaplan har det inte blivit nog många köp. Förra månaden blev det mycket Swedish Match men nu har aktiekursen börjat stiga igen. Man får ta de tillfällen som ges helt enkelt.
Utöver det har jag tankat eWork som ändå känna köpvärt. EQT fick sig också ett litet köp när aktien dippade, även om jag sagt att jag inte skulle köpa mer där just nu 😉
Tips om utdelningsbolagen
Mer än så blir det inte idag. Jag ser till att länka till mina senaste inlägg om bolagen så ni kan läsa mer om respektive:
Inspirerande att läsa din rapport, KTM. För min del blev det inga köp under veckan, däremot veckan innan dess då jag köpte Axfood och Tele2. Imorgon Måndag funderar jag på att plocka in Intrum i portföljen, lite beroende på om börsveckan startar positivt eller negativt?
Ha en trevlig Söndag.
/Stefan
Alltid trevligt att läsa dina kommentarer och de förgyller verkligen min vardag när mycket annat är skit 🙂 Tack för det!
Intrum är nog inget dåligt val men mycket ligger på hur bra man kommer prestera här efter pandemin och hur man kan beta av den backlog man byggt upp.
Ha en bra vecka!
Jag har köpt mer Dustin den här veckan och nästa vecka kommer en utdelning från K2A, så jag hinner få in en sista slant i Dustin innan X-dag 😃
Just det! Dustin känns som ett jättefint utdelningsbolag. Lovade att skriva en analys om dem men det har icket blivit av ännu.
Tack att du skriver : )
Veckans enda köp var 100st Evolution.
Förra veckans enda köp var 1500 Swedish Match.
Hade tur med timingen i båda ser det ut som.
Säker på att det inte var 1000000 evo? #backtrader #köpibackspegeln
Hehe ja som jag sa är nog reaktionen i EVO helt felaktig och det har ju visat sig kunna ligga mycket i det nu under senaste dagarna. Oftast är det bra att använda sig av sådana lägen skulle jag säga.
Ha det bäst!
Ökat i Doxa och köpt 1000st Norva24 som sjönk lite i börsintroduktionen.
Doxa, visst är det mer ett forskningsbolag? Är väldigt dåligt påläst om bolag som bedriver forskning men aktien där har ju gått som tåget i alla fall. Snyggt!
Doxa är i grunden ett Dentalbolag men håller på att byta verksamhet till ett fastighetsbolag. Har flera toppnamn bakom sig som Erik Sehlin, Greg Dingizian, Peter Strand mm. Tror det kommer bli en kanonbra resa detta.
Roligt med en Veckorapport KTM! Men varför ligger du på sjukhus? Hoppas det inte är något allvarligt och att det ordnar till sig snart!
Hej Aktiebloggen!
Tack för det 🙂
Tyvärr kan jag inte gå in på exakt varför men det är en familjegrej som gått snett kan man säga. Jag själv är sjukskriven under tiden vi befinner oss här och bloggandet blir ett avbrott från en annars trist vardag.
Jättekul att du följer min resa!
När jag ser, att du köpt många relativt små poster funderar jag, hur mycket courtaget blir på din insats?
Hej Kjell!
Jag har ett vääldigt beskrivande inlägg från 2018 där jag svarar på exakt denna fråga. Men det är en bra fråga!
https://www.kronantillmiljonen.se/tankar-kring-portfoljen/dodar-myten-om-dyrt-courtage/
Fina inköp och jag tror OHI blir ett bra köp på lång sikt. Vi har lite olika strategier vid inköp. Jag brukar köpa i en eller två olika aktier men oftast i hundratal.
Hej!
Tror den strategin du har funkar nog så bra! En sak jag märkt är att jag nu börjar köpa betydligt större poster när jag byter ett bolag till ett annat. Exempelvis när jag sålde TietoEvry och i stället köpte eWork
Hoppas du får en fin måndag Professorn och tack för att du är flitig på att skriva här
Snyggt jobbat! Gillar ditt portföljupplägg med stabila utdelningsaktier! Hur känner du för mindre stabila utdelare som t.ex Angler gaming? Värt en risk?
Oftast vill jag se en utdelningstrend med positiva 5 år men har i ärlighetens namn inte kikat på Angler. *Här är i alla fall ett huvudscenario från affärsvärlden
Affärsvärldens huvudscenario20202021E2022E2023EOmsättning457631757871 – Tillväxt+52,1%+38,0%+20,0%+15,0%Rörelseresultat149177197218 – Rörelsemarginal32,5%28,0%26,0%25,0%Resultat efter skatt121168187206Vinst per aktie1,622,242,492,75Utdelning per aktie1,261,701,902,10Direktavkastning4,7%6,3%7,0%7,7%Avkastning på eget kapital85%86%76%67%Avkastning på operativt kapital100%+100%+100%+100%+Nettoskuld/EBIT-0,7-0,8-0,9-1,0P/E16,812,110,99,9EV/EBIT13,011,09,88,9EV/Sales4,23,12,62,2Kommentar: Angler redovisar i Euro, siffrorna är omräknade till SEK.
Jösses! Det blev ingen tabell av det 🙂 Delar länken i stället men risken är att den är låst för de som inte betalar
https://www.affarsvarlden.se/analys/angler-gaming-ett-spel-pa-tillvaxt