Det här blev verkligen en sen månadsrapport och jag antar att ordspråket ”bättre sent än aldrig” kommer väl på plats. Dessutom har jag sovit några få ynka timmar i natt så vi får se vart det här riktigt slutar 🙂
Den stora portföljhändelsen
Månadens största händelse är då givetvis att jag blivit miljonär på utdelningsaktier. Resan startade 2015 så det har tagit nu 4 år ungefär. Jag fick så hejdlöst med fina kommentarer i mitt inlägg som jag skrev och ännu har jag inte hunnit tacka alla och envar. Fantastiskt roligt.
Själv tycker jag att det varit mycket lättare att bli miljonär än att hålla en sund och fin kost för att bli fit – där ramlar jag oftast tillbaka till öl, godis och chips 😀
Portfölj
Jag har sett till att uppdatera min sida som visar min portfölj. Måste ändå säga att jag är nöjd med mina största bolag i portföljen. Det jag vill nu är att vikta upp Svolder ännu mer men som jag skrev här för någon dag sedan så jobbar jag på det.
Såhär ser portföljen ut i dagsläget:
Portföljutveckling
Fastigheter fortsätter gå starkt och man kan verkligen se i min portfölj att jag faktiskt har mycket fastigheter. +10 000 kr på bara en månad och desto mer på helåret.
Målet är att långsiktigt ligga på en avkastning kring 11%. Vissa år kommer det vara sämre, men vissa år bättre. 2019 har verkligen börjat som ett riktigt bra år! +142 550 kr för helåret.
Utdelningar
Den drivande faktorn i portföljen är mina utdelningar. Jag är lite missnöjd med årets utdelningshöjningar från vissa bolag men totalt sett tycker jag ändå det är OK. Nu har jag sålt Starbucks och viktat in mig i bolag med något högre direktavkastning men som fortfarande har en väldigt fin organiskt utdelningstillväxt.
Tabellen här nedanför visar alla mina bolag och när de delat ut under året. Nu är det 4 månader kvar av årets utdelningar.
Köpt / Sålt
Här är mina samlade köp under månaden. Som ni vet försöker jag handla för så nära 597 kr som möjligt när jag köper svenska aktier med tanke på att optimera courtaget. I den här tabellen har jag däremot slagit ihop alla köp för respektive bolag så om ni kikar på t.ex. Svolder där jag handlar för 2500 kr så har jag där gjort 5 olika köp under månaden.
| Bolag | Antal | Belopp | Courtage |
| Sampo Oyj A | 22 | 8 780 kr | 40 kr |
| Abbvie Inc | 8 | 5 065 kr | 20 kr |
| 3M Co | 2 | 3 060 kr | 10 kr |
| Svolder B | 23 | 2 556 kr | 5 kr |
| Johnson & Johnson | 2 | 2 490 kr | 10 kr |
| Boston Pizza Royalties Income Fund | 20 | 2 476 kr | 7 kr |
| Intrum | 10 | 2 334 kr | 5 kr |
| Kindred Group | 42 | 2 248 kr | 4 kr |
| Atlas Copco B | 6 | 1 498 kr | 3 kr |
| Tieto Oyj | 6 | 1 445 kr | 3 kr |
| Industrivärden C | 7 | 1 398 kr | 3 kr |
| Diös Fastigheter | 14 | 1 178 kr | 2 kr |
| Handelsbanken A | 14 | 1 174 kr | 2 kr |
| Hennes & Mauritz B | 6 | 1 039 kr | 2 kr |
| Swedbank A | 8 | 999 kr | 2 kr |
| Tre Kronor Property Investment | 8 | 994 kr | 2 kr |
| Holmen B | 3 | 586 kr | 1 kr |
| Skanska B | 3 | 521 kr | 1 kr |
| Saltängen Property Invest | 4 | 509 kr | 1 kr |
| SEB A | 6 | 506 kr | 1 kr |
| Kinnevik B | 2 | 499 kr | 1 kr |
| SkiStar B | 4 | 480 kr | 1 kr |
| Investor B | 1 | 440 kr | 1 kr |
| Axfood | 2 | 409 kr | 1 kr |
| Castellum | 2 | 407 kr | 1 kr |
Jag passade även under månaden på att sälja hela mitt innehav i Starbucks och det blev då största händelsen i portföljen under månaden. Mer om varför kan du läsa här.
Bloggen
5 mest lästa inläggen under månaden
Bloggintäkter Augusti 2019: 6 772 kr
Bloggintäkter Augusti 2018: 1 663 kr
Bloggintäkter Augusti 2017: 1 872 kr
Sidvisningar Augusti 2019: 206 315 st
Sidvisningar Augusti 2018: 130 862 st
Sidvisningar Augusti 2017: 50 200 st








En matnyttig och intressant månadsrapport. Trevlig helg, KTM.
/Stefan.
Tack för det stefan och ha en riktigt trevlig helg själv 🙂
Ha det kalas!
Cibus! Du måste ta en titt på Cibus!
Stort grattis till miljonen! Om några är hoppas jag själv vara där
Ska faktiskt ta och göra det. Kommer nog ett inlägg troligtvis i helgen 🙂
Du har inte kollat in Swedol något?
Tack för att du delar med dig!
Vad har du för direktavkastning och yield on cost på din portfölj?
Uppskattat med månadsrapport och lagom långt;)
Är det antalet sidvisningar som gör att bloggintäkterna ökar eller är det klick på reklamen på sidan?
Än en gång, grattis till miljonen!
Har själv haft en av min bästa portföljmånader upp 3.5% 😀 .
Tack för kul inspiration som vanligt