Atlas Copco utdelning är bland det mest spektakulära som du kan hitta på den svenska börsen. Faktum är att jag inte insåg det förrän jag bläddrade igenom deras årsrapporter för att söka efter historiska utdelningar. Självklart vill jag dela med mig och visa Atlas utdelningshistorik.
Atlas Copco – kort om bolaget
Atlas verkar inom industribranschen och är kanske ett av Sveriges mest anrika bolag inom sektorn. Nyligen delade Atlas Copco upp verksamheten i 2 olika bolag:
Atlas Copco – fokuserar på industrikunder
Epiroc – fokuserar mycket inom gruva och råvara
Atlas Copcos innovativa produkter och tjänster omfattar bl.a. kompressorer, vakuumlösningar, generatorer, pumpar, industriverktyg och monteringssystem. Med andra ord väldigt verkstads- och industritunga produkter.
Man har sin närvaro i 180 länder och bolaget bildades faktiskt så tidigt som 1873. Jag satsar 1 miljon på att du inte ens var född då.
Atlas Copco utdelning
Jag har hört att bolaget haft en positiv utdelningstrend i 40 år. Med positiv utdelningstrend menar jag inte nödvändigtvis att Atlas höjt utdelningen alla år i rad utan snarare att man aldrig sänkt den under alla dessa år.
Nu har jag gått igenom rapporter från 1998 och tänkte presentera den informationen här. Tyvärr fick jag inte fatt i tidigare årsrapporter men dessa finns säkert att tillgång om man frågar bolaget artigt.
Viktigt att notera är att jag justerat utdelningen för aktiesplitar i diagrammet nedan. Utdelningen har även blivit justerad från när bolaget skiftade ut Epiroc till ett eget börsnoterat bolag.
Hur jag justerat utdelningen
Om bolaget gjort en split på 2:1 (1 aktie blir 2 nya) så har jag dividerat tidigare utdelningar med 2. Notera att utskiftningen av Epiroc är ungefärlig och att jag här räknat på en split-faktor på 1.346. Atlas meddelade i sin årsrapport för 2018 att utdelningen höjdes till 6,3 kr per aktie och att det blev en höjning från 5,2 kr justerat med tanke på utskiftningen av Epiroc.
I tabellform
Då det kan vara lite konstigt att kika på den justerade utdelningen (även om denna är mest sann) så har jag inkluderat en tabell som visar på den faktiska utdelningen också. Här inkluderar jag även utdelningstillväxten samt lite annat smått och gott.
Använder du datan i tabellen får du gärna nämna mig då det tagit tid att skrapa ihop den manuellt 🙂 På så vis stöttar du även bloggen.
| År | Utdelning (justerad) | Extrautdelning | Split etc | Utdelningstillväxt | Utdelning |
|---|---|---|---|---|---|
| 1998 | 0,13 | 4,25 | |||
| 1999 | 0,14 | 6% | 4,5 | ||
| 2000 | 0,15 | 5% | 4,75 | ||
| 2001 | 0,16 | 10% | 5,25 | ||
| 2002 | 0,17 | 5% | 5,5 | ||
| 2003 | 0,18 | 4% | 5,75 | ||
| 2004 | 0,23 | 31% | 7,5 | ||
| 2005 | 0,28 | 03:01 | 19% | 9 | |
| 2006 | 0,40 | 42% | 4,25 | ||
| 2007 | 0,44 | 02:01 | 11% | 4,75 | |
| 2008 | 0,56 | 27% | 3 | ||
| 2009 | 0,56 | 0% | 3 | ||
| 2010 | 0,56 | 0% | 3 | ||
| 2011 | 0,74 | 5 | 33% | 4 | |
| 2012 | 0,93 | 25% | 5 | ||
| 2013 | 1,02 | 10% | 5,5 | ||
| 2014 | 1,02 | 0% | 5,5 | ||
| 2015 | 1,12 | 6 | 9% | 6 | |
| 2016 | 1,17 | 5% | 6,3 | ||
| 2017 | 1,26 | 8% | 6,8 | ||
| 2018 | 1,3 | 8 | 3% | 7 | |
| 2019 | 1,58 | Epiroc | 21% | 6,3 | |
| 2020 | 1,75 | 11% | 7 | ||
| 2021 | 1,83 | 4% | 7,3 | ||
| 2022 | 1,9 | 8 | 04:01 | 4% | 7,6 |
| 2023 | 2,3 | 21% | |||
| 2024 | 2,8 | 22% |
Atlas Copco Utdelningstillväxt
Atlas Copco siktar mot att dela ut 50% av vinsten och har i snitt gjort det under väldigt lång tid. Det här är något lägre än mina optimala 60-75% men vi kan inte få allt 🙂
I stället kan bolaget även använda pengarna till att köpa tillbaka egna aktier, något som också ger aktieägarvärde.
Atlas Copco Utdelningsandel
Trots en fin direktavkastning på runt 3-3,5% i snitt sedan 2010 så har faktiskt bolaget också kunnat höja utdelningen organiskt väldigt fint under åren. Trots det får du räkna med en något lägre direktavkastning än många högutdelare men då får du som sagt en fin utdelningstrend.
Genomsnittlig utdelningstillväxt är 13% per år sedan 1998. Det är verkligen inte illa och jag själv satsar på en utdelningstillväxt på i snitt 5-8% varje år.
Några viktiga take-aways
Största ägaren i Atlas Copco är populära investmentbolaget Investor som äger hela 22% av rösterna. Med andra ord får du både Atlas och Epiroc när du handlar Investor, vilket är ett bolag som grymt många äger.
Det finns både A och B aktier i Atlas. Jag brukar alltid köpa den billigaste för tillfället.
När Atlas skiftade ut Epiroc så sålde jag mina andelar i Epiroc och kvar blev då bara Atlas. Just där och då kände jag att Atlas var mer intressant men för den sakens skull ska man inte underskatta Epiroc.
Enda svenska bolaget som haft en mer ”stabil” utdelningstrend är så vitt jag vet H&M. Därigenom ingår Atlas Copco i den svenska eliten bland utdelningsbolagen
Nu är jag sugen på att veta – Äger ni Atlas Copco?





Min familj har ägt Atlas Copco sedan 1951 då min Morfar sålde Avos i Örebro till ”Atlas Diesel” . Jag ärvde en del aktier när jag var vuxen och ärvde sedan mer aktier från min mor i mitten på 90 talet. Jag har deltagit i alla emissioner och har inte sålt några aktier, så jag har nu många fler aktier. Tack vare utdelningarna (utan avbrott) under alla dessa år har jag trots detta haft en ”stadig” inkomst från mina aktier.
Äger ärvda Atlas Copco och nu även Epiroc. Min farfar investerade i Atlas, jag tror det var på 1930-talet. Dessa aktier har delats vidare i släkten och jag vet att vi är ett antal i tredje och fjärde generation som har behållit respektive arv.
Alltså det är ändå respekt måste jag säga. Att äga aktier så pass länge, det är vad jag kallar värdeskapande i dess renaste form. En sak jag tänkt på är att jag aldrig någonsin sett Atlas logga ute i verkligheten. Skanska ser jag lite då och då samt väldigt många andra bolag men som sagt aldrig Atlas 🙂
Något du tänkt på?
Trevlig sammanställning, blir inspirerad att göra något liknande på något av mina innehav.
Fridens liljor,
10årsplanen
Alltså det är ändå lite trevligt att grotta ner sig och inte alla bolag har statistik som de presenterar på webben såhär långt tillbaka i tiden. Kan tycka att det är intressant att se hur bolag presterat under sämre tider. Som vi ser lyckades Atlas hålla kvar 3 kr/aktie i finanskrisen och det är inte illa!
Köpte Atlas som mina första aktier 1993 och de har hängt med sedan dess. 12 st köptes och de har efter flera splittar och någon emission blivit 408 st.
Klart nöjd med Atlas och behåller både den och Epiroc.
1993 delade de ut 8kr
1994 split 5:1 och 1.8kr
1995 utdelning 3kr
1996 utdelning 3kr
1997 utdelning 3.75kr
Jag gjorde tvärtom, jag sålde Atlas och behöll Epiroc. Avknoppningarna sägs ju gå starkare än moderbolaget.
HEJ!
Ja men det sägs faktiskt så. Har också hört samma visa. Måste säga att bägge är spännande och rent tekniskt har ju Epiroc samma historik som Atlas bara det att du inte ser detta då det ingått i Atlas verksamhet tidigare.
Nu ska jag ta mig ytterligare en kopp kaffe kl 21:25 och se om jag kan vara vaken för att blogga lite till 😀
Ha det fint!
Jag äger Atlas direkt samt via Investor – även jag sålde mina Epiroc vid avknoppningen!
Då gjorde vi exakt lika 😀

Då investor väger rätt tungt i min portfölj så känner jag mig tillräckligt exponerad mot dessa två trevliga bolag 🙂
Javisst! Att äga allt för mycket industri är nog inte det allra smartaste med tanke på hur cykliskt det är. Trots det är ju industri den främsta branschen i Sverige och jag tycket ändå att man borde äga lite här. Dock är fastigheter min favoritbransch helt klart
Tack ska du ha för kommentaren Dennis och trevlig kväll på dig!
Hur funkar det om man äger aktier i ett bolag såsom investor? Får man utdelning enbart ifrån investor då eller får man ifrån Atlas Copco och epiroc också?
Investor får utdelning från Atlas Copco och alla andra bolag de äger. Det är ju de pengar som de använder till sin utdelning. Så du får bara utdelning av investor, men pengarna skapas ju av Atlas Copco m.fl.
Precis så!
Det som också är värt att komma ihåg är att Investmentbolag (Investor, industrivärden, latour etc.) tenderar att dela ut det mesta av vad de själva erhåller i utdelning från underliggande bolag. Anledningen är p.g.a skattemässiga skäl som jag förstått det.
Investor har också en väldigt trevlig utdelningshistorik:
http://frihetsmaskinen.blogspot.com/2019/01/investor-hojer-utdelningen-med-83-2019.html
Jag förstår! Om man tar ett XACT högutdelande då som ett exempel? I den finns ju ca 45 bolag, utdelningsmässigt så genererar väl det mer pengar att äga dessa 45 bolag var för sig istället för att ”bara” köpa XACT?
Så är det nog. Är inte 100% säker på om XACT högutd skiftar ut alla underliggande utdelning men tror nästan det. Å andra sidan finns det ju mycket annat än utdelande bolag i XACT så om du skulle picka fina utdleningscase skulle du få mer. Jag kör ju investmentbolag som grund men sedan är det all in i utdelande bolag. Äger inte ett enda bolag som inte ger utdelning
Äger enbart via investor som utgör ca 5% av portföljen. Sneglade lite på att ta in Epiroc vid avknoppningen men blev aldrig av.
Schyst! Har du något/några fler investmentbolag än bara Investor?
Ja, har även kinnevik och industrivärlden med en portföljandel på 4.6% resp. 3% så totalt är det runt 12% investmentbolag i portföljen. Håller på att fylla på i industrivärlden för tillfället. Vill nog upp i en 20% investmentbolag framöver
20% låter riktigt rimligt tycker jag. Så har man en bra grund att stå på 🙂
Intressant läsning KTM. Jag har knappt 2% Atlas och då via XACT högutdelande som är mitt största innehav. Det blir väl ytterligare en slurk då även Investor ingår i den fonden.
/Stefan.
HEJ!
Ahh väldigt bra att du tog upp XACT här. Hade helt glömt att Atlas självklart ingår där också 🙂 Då äger jag Atlas på 3 ställen ;D Shit!
Äger endast via Investor som ligger i pensionsportföljen:).
Hade dock velat plocka in den i den andra portföljen då den inte innehåller särskilt mycket industri.
God kväll!
Det låter ändå som en plan. Skulle man kunna säga att Atlas har en typ av mote (vallgrav) med tanke på att de ändå har väldigt avancerade produkter som kanske är svåra att replikera? Hursomhelst känns det här väldigt stabilt tycker jag
Tack för dina kommentarer!
Äger inget av dom, men Investor ligger i inköpslistan
Coolt! Väntar du tills det blir större rabatt i Investor innan du köper och hur mycket i sådana fall?
Trevlig sammanställning av ett bra bolag. Gjorde som du med Epiroc och äger även via Investor och XCAct högutdelande. Funderar på att avveckla direktägande för att nöja mig med investmentbolaget och fondaktien. Vill gärna diversifiera till fler investmentbolag och minska exponeringen mot verkstad.
Härligt! Du får en bro-fist för den.

Behållde mina Epiroc efter avknoppningen men köpte faktiskt på mig lite mer Epiroc nyligen då kursen gått bra och dom aktierna också lämnar utdelning (framtiden får säga om det var rätt beslut eller inte).
Mvh
Äger ärvda Atlas, som är mitt klart största innehav i portföljen. Dock ligger hälften på VP-konto och hälften på ISK, då jag flyttat 20-40 st åt gången varje år för att slippa för stor skatt på flytten vid deklarationen. Sålde dock alla Epiroc vid avknoppningen.
Jag skriver detta vittnesbörd eftersom jag är mycket tacksam för det faktum att Jane Cliffman gjorde för mig och min familj när jag trodde att det inte fanns något hopp om att han skulle komma och skulle få min familj att känna sig levande igen genom att ge oss kredit på mycket lågt intresse 3% bra Jag letade efter ett lån för att betala av skulder och räkningar under de senaste månaderna, allt som jag träffade, lurade och tog mina pengar för totalt $ 6 500, tills jag äntligen träffade långivaren skickad av Gud. Jag trodde aldrig att det fortfarande… Läs mer »