2023 har varit ett väldigt tråkigt år för mig och min portfölj. Visst, det hade kunnat vara bra mycket värre då det inte är ovanligt att tillväxtaktier i år tappat 40-70% av sitt värde. Jämfört med OMXS30 Inklusive utdelning så ligger jag dock back. Däremot finns det en ljusning nu när vindarna tycks vända.
En sak är rätt så intressant kan jag tycka. Allt som oftast när börsen vänder från en botten så blir det alltid ökade skriverier om att ”vi ska ner igen”. Det här är min egna känsla men den slår liksom aldrig fel. Högutbildade analytiker som tittar djupt in i sin spåkula.
Känslan är att man direkt vill sticka hål på den positiva anda som sprids där ute genom att säga… ta inte ut segern i förskott.
Alla mina läsare vet däremot vid det här laget att det är rätt lönlöst att kika på börsens utveckling. Lägg i stället tiden på att hitta aktier som du själv vill hålla för evigt.
Portfölj
Jag är ändå hyfsat nöjd med hur mina topp 10 i portföljen ser ut idag. Investmentbolagen ligger i toppen och Latour har tagit några placeringar efter den senaste månadens uppgång. Även EQT har börjat ta placeringar tack vare en väldigt fin månad.
Som vanligt finns hela portföljen att se här
Portföljutveckling
Trots att portföljen halkat efter OMXS30 även denna månad så är det trots allt 150 000 upp under november. Det är bara att tacka och ta emot antar jag.
Det här innebär också att portföljen nått nytt ATH efter en väldigt lång tid av kräftgång och volatilitet. OMXS30 har en rätt hygglig bit upp till ATH som vi såg i december 2021, men om det här är en tillfällig eller långvarig vändning är helt omöjligt att säga.
Utdelningar
Vad som är trevligt är att 10 000 friska kronor rullat in från utdelningsportföljen enbart under november. Det här motsvarar nästan mitt nysparande som jag lyckades skrapa ihop. Jag som haft en rätt stor del nysparande till portföljen tycker det är motiverande att nu se hur utdelningarna börjar komma ikapp.
Med det sagt är även utdelningsmålet för 2023 uppfyllt och nu riktar jag siktet mot 100 000 kr. Det kan mycket väl bli så att jag seglar förbi den gränsen nu i år.
Lön och Sparkvot
Som jag skrev i det här inlägget så blev det ett litet lyft för sparandet under november och sparkvoten landade på…
%
Sparkvot
Köpt / Sålt
Det här är vad jag köpt och sålt totalt under november månad.
Efter min analys om Nibe så valde jag att plocka in extra aktier och som jag skrev där så har jag en bra magkänsla. Sedan har det blivit en del Svolder och Kindred under månaden.
Köp i AstraZeneca kan man givetvis inte heller leva utan 😀
| Bolag | Total köpsumma |
|---|---|
| NIBE Industrier B | 2 274,00 kr |
| Svolder B | 2 191,00 kr |
| Kindred Group | 2 092,00 kr |
| AstraZeneca | 1 337,00 kr |
| SkiStar B | 1 157,00 kr |
| Diös Fastigheter | 1 150,00 kr |
| Tele2 B | 1 135,00 kr |
| Cibus Nordic Real Estate | 1 089,00 kr |
| Handelsbanken A | 1 081,00 kr |
| Volvo B | 943,00 kr |
| Holmen B | 844,00 kr |
| Akelius Residential Prop. D | 602,00 kr |
| JM | 564,00 kr |
| Atlas Copco B | 549,00 kr |
| Axfood | 521,00 kr |
| EQT | 489,00 kr |
| Ework Group | 481,00 kr |
| Corem Property Group D | 476,00 kr |
| Investor B | 431,00 kr |
| Latour B | 416,00 kr |
Bloggen
Om du mot förmodan missat något intressant så slänger jag in de mest lästa inläggen här nedan







Trevligt med Latour som verkligen fått fart efter en lång ökenvandring. Den är 10% av min portfölj och bidrog starkt till novemberresultatet, som slog index med någon tiondel. Har under 2023 extremkoncentrerat portföljen till endast 10 innehav. Kanske mer riskabelt, men å andra sidan glömmer jag inget innehav, och har inget problem att hinna följa dem eller agera om det behövs. Din portfölj är enorm, ingen risk att några innehav blir lite styvmoderligt behandlade? Vill man göra välgrundade beslut blir det många analyser av branscher, konkurrenter, länder osv, finns tillräckligt med tid? Man kan inte sträva efter att slå index… Läs mer »
Men halloj John! Alltid trevligt med Latour. Köpte ju rejält där för några månader sedan men nu när premien gått upp riktar jag blickarna mot annat. Lite så jag jobbar. Men visst, utvecklingen har varit väldigt fin och chansen är att substnsvärdet stiger avsevärt här kommande månader också. Det där är väldigt svårt. många av bolagen jag äger har jag ju ägt i många många år och där gör jag enbart någon ny analys en gång varje år. Jag personligen gillar många bolag men visst har jag trampat på minor också som ställt till det. Största misstaget var däremot min… Läs mer »
Tänker du fortsätta med att öka i de flesta aktier eller blir det några mera riktade köp?
Jag gör oftast större köp och siktar in mig på 3-4 bolag åt gången.
Tjenare Professorn!
Alltså min tanke för kommande månad är väl att trycka in extra i Nibe. Sedan velar jag lite kring Bilia också. Har du själv några tankar just nu?
Jag har under en tid köpt upp mig i SHB, LUMI, Skanska, Softronic, och Peab i den svenska portföljen. Funderar på om man ska våga doppa tårna i Coor, Creades och Dedicare. I min utlandsportfölj fortsätter jag att köpa de Skandinaviska aktierna CapMan, Yara, och AF gruppen, och på tyska börsen har det blivit lite ENEL, ENI, Norma och Fresenius. Funderar på om man ska chansköpa lite Bayer och glömma dem i nått år. I USA blev det några små poster i Lincoln National, Western Union, AY, och Wendys. De två första ska ses som chansköp.
Jag ligger minus för året.
Håller fast i US oljebolag och dessa har gått sämre i 23.
Bestämde mig för 5 år sen att aldrig sälja.
Chevron
Holmen
Swedish Match (uppköpt 22.).
Haft 1 aktie i år som räddar portföljen Avance LPG norskt rederi.
Tack för en bra blogg denna ger inspiration.
Tack själv Peter!
Att investera lite i olja behöver inte vara någon dum idé. Chevron är lite av min favorit. Nu var det ett tag sedan jag skrev om bolaget men lite tankar har du här åtminstone:
https://www.kronantillmiljonen.se/aktieanalyser/chevron-corporation-energi-och-utdelning/
Tack för en bra blogg.
Tack själv för att du läser anonym
