Även om vi kanske har några soldagar kvar så känns det lite som att vi snart får stryka ett streck över sommaren 2019. I det här inlägget presenterar jag juli i din helhet. Vad har jag köpt? Vilka utdelningar har jag fått? Hur går det med mitt miljonmål? Hoppas att ni får en trevlig läsning och lite inspiration såhär första fredagen i augusti.
Miljonmålet
Det troligtvis är det häftigaste att ta upp är att portföljen just nu har ett marknadsvärde på 998 858 kr. Men faktum är att absolut inget kommer hända när siffran slår över 1 miljon kronor, absolut ingenting. Jag kommer nog må bättre just för stunden då jag alltid ser till att fira mina mål, men i längden kommer det inte påverka min lycka.
Däremot är det ett tecken på att vem som helst kan gå från 1 kronor till 1 miljon bara man har en tydlig vision. Jag hade inte bättre förutsättningar än någon annan då jag varken hade ett startkapital eller föräldrar eller kompisar som gillade aktier.
Min pappa ägde i och för sig aktier men hade mindre koll då han enbart hade 2 bolag i sin egen portfölj. Dessutom pratade pappa aldrig om sparande och investeringar och mamma jämförde aktiehandel med lottospel…
%
Miljonmålet
Portfölj
Såhär är portföljen uppsatt just nu. Måste säga att jag är riktigt nöjd med mina största bolag som tuffar på riktigt bra.
Portföljutveckling
Under månaden har portföljen faktiskt presterat bättre än Stockholmsbörsens breda index inklusive utdelning. Självklart är det inte alltid så och det finns månader då den underpresterat.
Portföljutvecklingen har verkligen hjälpt mig komma närmare en miljon kronor. Speciellt nu på slutet då avkastningen varit god.
Såhär har utvecklingen sett ut under helåret 2019
Utdelningar
Totalt så har det rullat in ca 1100 friska kronor under juli. Det kanske låter lite, men faktum är att det är 88% mer än förra året. I takt med att jag återinvesterar hela steken så kan jag också förvänta mig mer nästa år.
Kikar vi hur det ser ut månad för månad så är det däremot väldigt stor skillnad mellan månaderna.
Lön och Sparkvot
Som jag skrev i ett inlägg tidigare så har sommaren gjort sitt lilla avtryck i sparandet. Men då kommer ju semesterersättningen nästa månad så förhoppningsvis blir det lite mer sparande då. Självklart är jag nöjd med en sparkvot på över 60% som är ett resultat av mycket övertid på jobbet samt en sparsam levnadsstandard.
Många verkar tro att jag mår dåligt när jag sparar, men så är det faktiskt inte. Investeringar är min hobby och jag mår så galet mycket bättre när jag köper en aktie i H&M än om jag köper en tröja i deras butik.
Här kan du läsa mer om min lön och sparkvot
Köpt / Sålt
Under månaden har jag inte sålt något eller plockat in något nytt bolag. Däremot har jag sett till att fylla på i mina existerande och här är allt som jag köpt under juli månad. Det blev ett rejält antal aktier som kommer höja utdelningen för mig nästa år:
| Värdepapper/beskrivning | Antal | Belopp |
| Handelsbanken A | 6 | -523,00 |
| Kindred Group | 10 | -581,00 |
| Intrum | 2 | -506,00 |
| Swedbank A | 4 | -531,00 |
| Digital Realty Trust Inc | 2 | -2134,00 |
| Tre Kronor Property Investment | 4 | -483,00 |
| Kinnevik B | 2 | -499,00 |
| Kinnevik B | 2 | -500,00 |
| Kindred Group | 10 | -589,00 |
| Kindred Group | 9 | -572,00 |
| Johnson & Johnson | 2 | -2432,00 |
| Tieto Oyj | 2 | -494,00 |
| Svolder B | 4 | -494,00 |
| Svolder B | 4 | -511,00 |
| Swedbank A | 4 | -533,00 |
| Handelsbanken A | 6 | -566,00 |
| Swedbank A | 4 | -551,00 |
| Tieto Oyj | 2 | -514,00 |
| Investor B | 1 | -456,00 |
| Kindred Group | 7 | -573,00 |
| Intrum | 2 | -500,00 |
| Johnson & Johnson | 3 | -3782,00 |
| Holmen B | 3 | -589,00 |
| XACT Sverige | 1 | -457,00 |
| Tre Kronor Property Investment | 4 | -481,00 |
| Saltängen Property Invest | 4 | -509,00 |
| Atlas Copco B | 2 | -512,00 |
| Holmen B | 2 | -407,00 |
| Kinnevik B | 2 | -486,00 |
| Skanska B | 3 | -512,00 |
| Tre Kronor Property Investment | 5 | -596,00 |
| Diös Fastigheter | 8 | -555,00 |
Bloggen
De 5 mest lästa inläggen i juli
Bloggintäkter juli 2019: 7 674 kr
Bloggintäkter juli 2018: 4 174 kr
Bloggintäkter juli 2017: 1 690 kr
Sidvisningar Juli 2019: 178 866 st
Sidvisningar Juli 2018: 108 000 st
Sidvisningar Juli 2017: 42 000 st






Grattis till att vara så nära målet!
Spännande att se din årliga avkastning hittills, jag har inte tidigare jämfört våra portföljers avkastning men insåg att de har presterat nästan identiskt trots att de är helt olika. Jag har 22,76% avkastning hittills i år och har bara Avanza Global, som jag däremot har belånat ca 30%. Jag tar alltså lägre risk iom att jag använder en globalfond, men som ökar jag risken med att belåna den. Det fungerar för mig, jag är inte intresserad av att kika så mycket på olika bolag och hålla koll 🙂
Avanza global är en av mina favoriter och hade jag haft en fondportfölj så hade denna ingått helt klart 🙂
Ha en trevlig helg!
Roligt och spännande att läsa att du nu är så nära 1 miljon kronor. Intressant också att du du inte hade föräldrar som gillade aktier, jag är i liknande situation. Detta är något som både jag och min fru har tagit tag i när det gäller våra barn. Dels har vi sparat i fonder åt dom sedan dom föddes och sedan även pratat med dom att fortsätta att spara varje månad när dom står på egna ben och då gärna i den billiga globala indexfond som vi påbörjat åt dom. Ränta på ränta effekten är mäktig och vi tror att… Läs mer »
Hej Stefan!
Fantastiskt inspirerande att höra det där med era barn. Förstå om alla barn kunde få en sådan kock-start på sin sparkarriär. Mer er hjälp och lite egen motivation så kommer barnen bli flitiga investerare ska du se 🙂
Cibus verkar riktigt intressant. Vad har de för typ av fastigheter?
Tack KTM. Ja vi hoppas verkligen att kunna ge dom en bra start. Cibus är främst inriktade på dagligvaruhandel och pakettjänster i Finland. Det är dock ett svenskt bolag, så att ha bolaget på ett ISK-konto går alldeles utmärkt.
https://www.cibusnordic.com/
Just det här med daglivaru låter rätt likt tre kronor men ändå spännande mes Finlands verksamheten. Lovar att gå igenom bolaget och skriver ett inlägg om det. Verkar vara ett bolag som många frågar om också
Tjena Kronan, Du får låta bli att köra miljonvallen i början av nästa vecka får då är jag borta med jobbet och vill definitivt inte missa festen. Cibus borde du kolla närmare på då de alltsom oftast höjer utdelningen kvartalsvis och ligger på runt 7% i DA. Har gått väldigt bra sedan IPO’n och tror det gått upp runt 30% sedan dess. Hursomhelst är det ett företag som investerar i fastigheter i Finland och deras största kunder är Tokkmanni + ett annat stort Finskt företag. Tror de äger och förvaltar runt 140 fastigheter och är ganska aggressiva. Lite som en… Läs mer »
Halloj!
Nja det vore ju mindre bra 🙂 hade precis tänkt att höra med dig om man fick kika förbi senare för att fira miljonen. Inser att vi har rätt mycket gemensamt och du är ju en av dem som hängt med allra längst 😀
Självklart Kronan,
Du är välkommen till oss när du vill och vore väldigt trevligt att ta en öl eller två tillsammans.
Ha en riktigt trevlig helg så hörs vi vidare.
// Malte
Ojoj nära nu! Hoppas du når miljonen inom kort.
Vad har du för planer när det gäller firandet?
Inga egentligen. När jag nådde 75% drog jag till Uppsala och träffade Fridag Hela Veckan. Var mycket trevligt och vi surrade av oss rejält. Vet att Malte bjudit in mig och det hade varit roligt att träffa både hnm, dig och många fler som hängt med länge 🙂
Kul att du är så sjukt nära nu. Har följt dig ett tag och du har väldigt bra och inspirerande inlägg.
Själv blev jag faktiskt ”miljonär” för en veccka sedan. Då jag räknade ihop mitt avanza, mina sparkonto och de kronorna som fanns på lönekontot så var jag 7kr över millen i kapital.
Dock om man räknar min del i huslånet och csn så är jag ändå -400k. Är jag miljonär då? Frågan kvarstår.
Svar: nej det är du verkligen inte tyvärr…
Nä, tyvärr får jag inse sanningen. Är inte mer mijonär än någon som lånar en miljon.
Dock känns det det riktigt bra att ha sparat och investerat sig upp till millen.
Nej, iom att du har ett CSN-lån så skulle jag säga nej, där har du ju ingen ”säkerhet”, det är en ren skuld.
Bostadslånet är ju förhoppningsvis lägre än värdet på bostaden så, då kan du ju strunta i att räkna med bostadslånet. Jag skulle dock inte räkna med din innestående handpenning som är låst i bostaden då den ju är låst i bostaden, och du kommer antagligen inte ”plocka ut” den.
Så när du har avanza+ sparkonto+lönekonto-csn > 1mille så borde du kunna klassa dig som det 😉
Tillgångar minus skulder räknar jag. CSN och huslån är skulder, värdet på huset tillgång. Avanza+sparpengar+husvärde-huslån-csn och andra lån.
Hej teknikern!
Och galet stort grattis till din prestation. Hur man räknar är nog helt upp till en själv men lån är alltid lån och inget annat. Har du belånat din portfölj brukar vissa räkna detta annorlunda, vilket också gör det lite märkligt.
Jag själv räknar vara mina portföljer hos Avanza, Lendify, tessin samt likvida medel till miljonen och inget annat. Men det är som sagt ett val som jag själv gjort.
Jag var lite onykter när jag skrev den här kommentaren så det kan förekomma fel 😅
Hej ktm. Portföljen är ej belånad. Ang min del i huslån så räknar jag inte med den. Det är iofs en skuld, men då värdet på huset är en bra bit över skulden så är jag egentligen miljonär redan där om man räknar så. Men då dessa pengar ej kan omsättas utan att sälja och flytta, så ser jag dem ej som en reel tillgång.
Jag har följande fördelning:
Sparkonto 10%
Aktier 13%
Fonder 77%
Så sjuuuuuuuuuukt spännande att få uppleva ögonblicket när du blir miljonär. Kan inte annat än att lyfta av hatten när det ögonblicket kommer, det bevisar att alla som har ett vanligt hederligt jobb kan bli miljonärer, helt underbart! Se nu till att dansa i kalsongerna hemma vid datorn och köpa dippen i slutcallen idag, det blir ljusare imorgon!
Taaaaack 😉 haha i värsta fall blir det att dansa i kallingarna och lägga ut på Tuben. Då blir set kalas 😛
På tal pm Youtube så är det Helt galet hur många visningar min senaste video fått. Antar att det är dör att det står Lyxfällan i titeln
Haha klippet var ganska roligt ändå :-). Klarar inte av det programmet dock, blir arg haha!
Vilket härligt inspirerande inlägg! Jag har några år kvar till den där miljonen, men det är ju bara kämpa på! Jag ska komma ihåg din mening om att hellre köpa en aktie i HM än en tröja i butiken nästa gång jag blir shoppingssugen :-).
Bra jobbat!
Hälsningar Louise
Hej Louise!
Ruggigt roligt att du delar med dig. Det kommer gå toppen för dig är jag övertygad om 🙂
Bra jobbat vara så nära
Kul det där med din Pappa då de var lika för mig, pratade just om de med min sambo häromdagen att våra barn kommer få en betydligt bättre start där vi har koll på sparande och går plus, till skillnad från när jag växte upp och pengarna knappt räckte till mat och hyra. Då fanns de inget som hette spara när de inte blev något överskott.
Nu kan barnen få ABC i ekonomi redan under uppväxten och slipper förhoppningsvis göra om alla ens egna misstag.
Funderade på varför du har så få månadsutdelare?
Hejsan!
Grejen med månadsutdelare är att dom bara finns utrikes och jag vill hålla min svenska del som den absolut största. Tycker att effekten med att du får vänta 3 år innan du får tillbaka källskatten hos Avanza är på tok för stor. I och för sig hade jag kunnat ha mina utländska innehav hos Nordea där det går betydligt fortare
Tack så mycket för din kommentar!
Hej KTM!
Riktigt bra jobbat! Du är nästan vid din stora milstolpe!
Snygg sammanställning av bolagen och utdelningen du har fått från dem allihopa. Intressant att se att fördelningen är så fin mellan dina bolag!
Ska bli kul att se fortsättningen på din investeringsresa 🙂 Jag följde dig redan innan jag började att blogga själv, men var en som bara läste och inte skrev någonting!
Lycka till 😀
Med vänliga hälsningar,
Fröken Investera
Hej Fröken!
Tack så mycket för det. Är alltid roligt att själv skriva ner vilka utdelningar man erhållit, trots att du lättsamt kan få fram och se detta hos ex Avanza.
Gillar din blogg också och försöker läsa den när jag har tid. Verkligen schyst att huvudfokus verkar vara utdelningsinvesteringar på din blogg
Sköt om dig!