Vindarna har vänt och portföljen är återigen över All-Time-High även om månaden kanske inte blev helt till belåtenhet. Vi har i alla fall vänt blad och nu stundar ett nytt år med nya feta utdelningar. Här visar jag hur portföljen gått och vad jag köper mest av just precis nu.
Portfölj
Det har hänt en del saker i portföljen sedan sist. Största förändringen är att jag sålt Prudential Financial och i stället tagit in Solid Försäkring. En annan stor händelse är att jag sålde en hyfsat stor kaka i EQT tidigare i veckan.
Självklart har kursen i EQT stigit sedan jag sålde… men det är sen gammalt 😀
Trots det är EQT mitt tredje största innehav fortfarande tack vare en stor uppgång sista månaden.
Här är mina topp 10 största bolag i portföljen. Som vanligt finns hela portföljen att läsa om här.
Portföljutveckling
Det har varit en hyfsat trist månad där portföljen tappat mot index. En uppgång är alltid en uppgång och just nu befinner sig portföljen på All-Time-High
Det som ändå är anmärkningsvärt är att portföljens utveckling i kronor räknat senaste månaden motsvarar fyra månadslöner från mitt ordinarie jobb där jag knegar 8 timmar per dag, 5 dagar i veckan. Inkluderar jag min vanliga lön har jag alltså fått fem månadslöner. Rätt snabbt märker man kraften bakom en stor portfölj
Sedan kan givetvis portföljen gå ner med samma belopp nästa månad, men det är ett helt annat kapitel 🙂
Här är de aktier som gått bäst och sämst. Klart är att det är min utländska portfölj som varit sänke i januari. Det största sänket är absolut Broadcom, även om viss återhämtning
Utdelningar
Utdelningsåret har startat och i januari växte utdelningarna från tidigare år. Främsta anledningen är att jag nu även inkluderar Sagax D i portföljen som delar ut januari, april, juli och oktober.
En negativ effekt kommer från att Diös delade ut sin sista gång i januari förra året och som du vet har man sedan dess slopat sin kvartalsvisa utdelning. Det ska bli spännande att se vad man tar för beslut i år. Rapporten kommer den 14 februari. Rent allmänt blir det spännande att se vad fastighetsbolagen kokat ihop.
Lön och Sparkvot
Du kan läsa mer om min lön och sparkvot här. Där kan du även se vad snittet är när det kommer till svenskens sparkvot.
Köpt / Sålt
Här är alla mina köp under januari. Som du ser blev det en riktigt stor summa i Solid Försäkring när jag sålde Prudential. Oftast blir det att jag handlar upp hela summan direkt när jag väl valt att byta ut ett bolag mot ett annat. Självklart byter jag courtageklass innan jag gör stora affärer likt dessa.
På plats nummer två kommer Evolution. Aktien fick ett stort slag i magen precis under rapportdagen men repade sig redan dagen efter. Det är en rätt intressant marknadsreaktion kan jag tycka.
Bolag | Total köpsumma |
---|---|
Solid Försäkring | 59 489 kr |
Evolution | 6 855 kr |
XACT Nordic High Dividend Low Volatility (UCITS ETF) (B1 SEK) | 5 842 kr |
Lundin Mining Corporation | 5 606 kr |
Axfood | 3 107 kr |
AstraZeneca | 1 465 kr |
Volvo B | 1 439 kr |
Sagax D | 1 252 kr |
Aker BP | 1 163 kr |
Latour B | 1 105 kr |
Nibe Industrier B | 887 kr |
Holmen B | 821 kr |
Cibus Nordic Real Estate | 820 kr |
Svolder B | 795 kr |
Ework Group | 763 kr |
Handelsbanken A | 743 kr |
Atlas Copco B | 667 kr |
Bilia A | 595 kr |
JM |
535 k r |
Bloggen
Till dig som känner att du missat något så är dessa inlägg de mest lästa under januari:
Super Nice!!
Bygger oxå på en seriös portfölj,, sent ska syndaren vakna.
Och så som du påpekar, för en knegare om man sätter utvecklingen på sina samlade innehav mot lönen blir kasten obehagliga , behagliga… Ett misstag jag numera undviker.
Intrum! Fyller på nu, med föregående misstag som enda ”analys”. Tror bolaget med nuvarande styrning kommer göra en.. seb ,sweb, Boliden resa. Bara blunda och åka med till fint da lagom tills blåbyxorna är undanlagda.
Frid
Tack för att du är så transparent KTM.
läste i diagrammet att första åren var portföljens värde ca 100k. Var det på den summan du startade din spar-karriär eller började du från 0 kr?
Köpte också Lundin Mining. Sålde 2/3:e delar av innehavet Tele2 på 114,30 och ja den gick upp.
Enormt stark börs i januari! Portföljen har gått helt kanon, trodde det var fel på grafen i nätbanken, men tydligen är jag någon halvprocent efter index 🙁 Gjort en affär, men den var desto konstigare; sålde LVMH innan rapport, som hade rusat 20% på två månader på absolut ingenting. Rapporten var helt OK, aktien ned några procent, och jag köpte tillbaka 4% billigare netto. Första gången något sådant har funkat, och bolaget är ju ett av Europas bästa, kan inte vara fel att ha aktien kvar. Intressant läge nu, januari har ibland varit super duper, för att sedan följas av… Läs mer »
Min månad blev tyvärr inte lika bra, Nvidia fungerade som sänke. Som tur är räddade svenska innehaven upp portföljen. Börjar bli dags att köpa på sig lite nya innehav för att öka utdelningarna!
Min Avanza-portfölj såg jag precis att den har ökat med procentalet 6.66 procent hittills i år.
Ett tecken mot avgrunden antar jag. Var det för att jag köpte Evo? Speldjävulen?
Solid är nog bland de sämre försäkringsbolagen man kan välja