Det är snart dags att stänga böckerna för 2021 men innan det är det dags att kika på hur det ser ut för våra investmentbolag. Vad har egentligen hänt sedan sist och vad har jag för reflektioner kring investmentbolagen där de står just nu?
2019 tog jag ett rätt stort beslut som jag inte ångrar. Majoriteten av min portfölj skulle bestå av investmentbolag och riskkapitalbolag, alltså bolag som investerar i andra bolag.
Tankesättet var rätt enkelt. Dessa har tveklöst presterat bättre än majoriteten av enskilda aktier under lång tid och jag själv kommer aldrig ha lika mycket tid att handplocka de bästa casen som snubbarna bakom investmentbolagen. Allt som krävdes från min sida var således att välja ut de bästa investmentbolagen.
När väl tiden kommer att börja leva på utdelningar så kommer troligtvis dessa ryka och vid det laget kommer jag enbart fokusera på bolag likt exempelvis ARCC och SBB D.
Störst rabatt just nu
wdt_ID | Bolag | Bolag länk | Nuvarande | Förra gången |
---|---|---|---|---|
1 | Öresund | Öresund | 4,00 | 1,00 |
2 | VNV Global | VNV Global | 62,00 | 49,00 |
3 | Traction | Traction | 11,00 | 15,00 |
4 | Svolder | Svolder | 10,00 | -11,10 |
5 | NAXS | NAXS | 24,50 | 15,70 |
6 | Lundbergföretagen | Lundbergföretagen | 12,00 | 9,70 |
7 | Latour | Latour | -25,00 | -41,00 |
8 | Kinnevik | Kinnevik | 30,00 | 8,20 |
9 | Investor | Investor | 21,60 | 23,80 |
10 | Industrivärden | Industrivärden | 17,00 | 13,00 |
13 | Creades | Creades | -4,00 | -21,13 |
14 | Bure Equity | Bure Equity | -12,50 | -25,48 |
15 | Spiltan | Spiltan | 3,20 | 15,80 |
27 | Fastator | Fastator | 42,00 | |
28 | Nordic Asia Investment Group | Nordic Asia Investment Group | 10,50 | |
29 | Karolinska Development | Karolinska Development | 40,00 |
Vänster sida i diagrammet innebär premie
Du betalar alltså ett högre pris om du köper själva investmentbolaget än om du enskilt köpt varje underliggande bolag som investmentbolaget äger.
Höger sida i diagrammet innebär Rabatt
Omvänt, du får de underliggande bolagen billigare om du köper själva investmentbolaget. Se det som att du kan få värdet av 2 kr även fast du bara betalar 1 kr.
Vad kan vi säga om detta
Min initiala reflektion är att VNV Global handlas till högst rabatt bland investmentbolagen. Det här är också det bolag som kom väldigt högt upp på min lista när jag jämförde investmentbolagen. Bolaget kom på första placering när vi kikar under de senaste 10 åren, som ändå är en hyfsat lång period på börsen.
Köpläge? Ja kanske. Det man ska komma ihåg är att det här investmentbolaget tenderar svänga mer än många andra och volatiliteten känns påtaglig. Har man lång horisont så är det mindre viktigt och då kan det också vara bra med lite högre toppar och dalar (goda köplägen). Jag illustrerar med lite pilar
En annan reflektion jag har är kring Havsfrun och att premien nu är 120%. Hade den varit 100% så betalar du 2 kr för 1 kr men nu är det alltså snäppet värre. Nästan 8000 kunder hos Avanza äger bolaget och Havsfrun är inget vi hör om ständigt likt Investor.
Ytterligare intressant om Havsfrun är att de delar ut 1,5 kr per aktie. Med dagens kurs ger det en direktavkastning på nästan 6%. Är det här investmentbolagens högutdelare?
En sista reflektion är kring Investor som för första gången handlas till lägre rabatt än Industrivärden.
Om vi ska gå på analytikernas teori om detta:
Den ena är att marknaden för en månad sedan fick besked om att Investors mindre handlade A-aktie inkluderas i MSCI:s globala index, vilket fick både A- och B-aktien att stiga kraftigt.
Den andra är att Handelsbanken i höstas valde att dela ut sina aktier i Industrivärden värda nära 9 miljarder kronor till sina aktieägare.
Det har nu blivit en märklig differens mellan Investor A och Investor B. Här skiljer det nu nästan 10 kr!! Har du Investor A så rekommenderar jag varmt att du gör aktiearbitrage.
JO! En till reflektion kan jag klämma in. Om Spiltan.
Det går ju nu att handla Spiltan hos Avanza i ditt ISK men enbart på tisdagar. Om du går in på Avanza och söker åt Spiltan så kommer du se att du bara kan kika på aktiepriset under tisdagarna (markerade med pilar).
Per H själv säger att det är bättre med en handel likt dessa så att inte ”impulsiva val” görs av investerare. Kanske har han också rätt, men jag kan tycka att det inte riktigt känns 2021 att handla aktier på detta viset.
Hursomhelst är jag intresserad av Spiltan och frågan är om jag ska dumpa Industrivärden och köra på denna klassiska diamant i stället?
Intressant.
Dock sålde jag alla mina svenska investmentbolag förutom Investor. Kändes som om värderingen sprungit iväg lite för mycket så jag hämtade hem vinsten.
Kanske fel gjort eller vad vet jag 😀
Placerade iaf i Omega Healthcare, ARCC och Prudential. Får hoppas att dessa kommer att bl coronavinnare i slutändan… 😛
OHI och ARCC har ” tunga” positioner i min portfölj. Jag kommer fortsätta öka mitt innehav i ARCC (men även i ORCC).
Hej på er!
Ja troligtvis kommer nog varken OHI och ARCC prestera lika bra som majoriteten av investmentbolagen framöver men dessa har hög och hyfsat stabil utdelning enligt mig och passar bra om man vill få extra slantar att återinvestera, eller leva på utdelningen.
https://www.kronantillmiljonen.se/aktieanalyser/omega-healthcare-analys-kopvart-2019/
Har en liknande strategi som du. Basen i min portfölj är investmentbolag. Störst är Svolder 13,56% av portföljen. Sedan Investor 9,34%, Industrivärden 5,82%, Latour 1,61%, Spiltan 0,21% (har precis börjat köpa mina första). Har en regel som säger att jag inte ska ha någon aktie som är värt mer än 10% av portföljen. Men Svolder har stuckit iväg det senaste året och jag vill inte sälja av min absoluta vinnare. Varför sälja något som bara ökar och ökar. Har dock inte köpt Svolder på nästan två år men det hjälper inte eftersom den bara stiger. Angenäma problem. Så Svolder säljer… Read more »
Sweet… låter fint.
Ordspråket ”låta hästarna löpa…” ;D
Hehe ja men sådär är det för mig också!
Ibland kan ett investmentbolag stiga och stiga, sedan kommer en liten kursnedgång och då köper jag. Dock är kursuppgången tidigare bra mycket större en den lilla nedgången men det känns ändå lite billigare 😉
Tack för läsningen KTM!
Kul att du gillade det Aktiebloggen 🙂
Vad tycker du om svolder?
Sålde av …. För jag tyckte
Det verkade dyrt
Men säkert jättedumt
Så funderar på att gå in igen nu.
Håller du med?
God jul och ät maaaasssa godis
God jul Frida!
Har gjort misstaget att sälja delar av Latour tidigare och det var väl ett av mina största misstag 🙂
Via Svolder får du förvisso enbart börsnoterade bolag men dessa är sådana som är mindre och har potentialen att växa snabbt! Det är också svårt att själv handplocka små- och medelstora bolag för mig då jag analyserar mest kvalitativa utdelningsbolag som är större.
Jag tycker du ska riva av plåstret och gå in, men det är utifrån min personliga erfarenhet.
Tack! Bra skrivet!
Tänker öka i VNB global och köpa
In mig i svolder och latour
Har en bas med Kinnevik
Investor
🎄🎄🎄🎄
Hej Jessica!
Ytterligare ett av mina misstag var att jag sålde Kinnevik en gång. Skulle nog sålt Industrivärden i stället nu med facit i handen 😉
Ha en god jul!
Vad tycker du om
Karolinska development?
Är i ärlighetens namn jättedåligt påläst men känns som en spännande portfölj.
Hur funkar ens aktiens utveckling? Ser det ut som det gör eftersom man skiftat ut massa bolag till investerarena? Vad är ens den historiska prestationen?
Bra uppdatering! Din fundering om att släppa Industrivärden mot Spiltan bör du nog fundera ett varv till på. Jag har själv olika Spiltan fonder som jag är supernöjd med men att bara kunna köpa/sälja på en dag känns väl lagom skoj om något speciellt händer.
Har du funderat att ta med Linc i din tabell?
By the way, om du funderar på att byta ut Industrivärden så kanske CapMan är ett alternativ, trots hög källskatt.
Ja tråkigt med en sådan handel. Det intressanta är ju att Per H varit negativ till även ISK tidigare. Han menar att det är för lätt att sälja/köpa aktier och att detta driver impulsivitet och beslut som man tar för fort (p.g.a. skatteskälen är det inte lika lätt om du äger i de depå).
Jag ska helt klart ta med Linc!