Nu när jag precis är hemkommen från hamburgarnas hemland så passar det faktiskt bra med en fråga som rör just investeringar i USA. Fick nyligen en fråga som rör en av mina utländska favoriter Realty Income och hur man bör tänka kring courtaget.
Fråga:
Nyligen har jag sålt en hel del fonder (150 000 kr). Tanken äratt gå all in med dessa pengar I Realty Income som jag tycker verkar jätteintressanta både vad gäller kurs men framför allt de ständigt återkommande utdelningshöjningarna.
Hur skulle du göra med dessa 150k? Skulle du köpa stötvis under en viss tid eller allt på en gång? Jag är inne på att köpa vid flertal tillfällen för att inte ha endast 1 GAV men hur skulle du göra. Dessa 150k gör totalt c:a 8% av portföljen så inte alltför stor exponering.
Vet även att du jagar låga courtage kostnader och undrar hur du skulle göra vid detta tillfälle för att minimera courtagen?
Tusen tack för en briljant fråga och jag ska försöka göra mitt bästa för att ge dig mitt bästa svar. Tänk dock på att det här är mitt sätt att se på det hela och att det finns miljontals andra sätt att se på samma situation.
Till att börja med blev jag lite rädd när du skrev att du tänkt gå all-in i Realty Income men sedan när jag läste vidare och du funderar på en total exponering om 8% blev jag desto lugnare. Då har du spridning av olika bolag.
Allt på en gång
Generellt sett så har det visat sig att det är bättre att gå in med mycket slantar på en gång OM du har en väldigt lång tidshorisont och OM din portfölj är väl diversifierad (du spridit riskerna på ett bra sätt). Detta även om du investerar precis före en större nedgång, men det är en historia för sig.
Själv skulle jag aldrig vilja sätta in 150.000 kr i ett bolag på en och samma gång. Jag är av den sorten som tycker om att börja investera små slantar i ett bolag och sedan öka ju mer jag läser och förstår bolaget. Lite som att du doppar tån i vattnet. Det är många bolag jag börjat investera i, men sedan sålt.
Köper du allt på en gång måste du dessutom ha psyke nog att inte fatta fel beslut den dag aktiekursen går ner. Att ”förlora” mycket pengar på en gång kan vara jobbigt och dåliga beslut kan fattas, been there done that.
Just nu har jag egentligen bara 25.000 kr investerat i Realty Income. Och då har jag köpt vid flertalet tillfällen. Trots det är bolaget ett av mina största innehav i portföljen. Detta för att jag sett ett köpläge.
Som du själv skriver är det omöjligt att förutse svängningarna i aktiekursen för ett bolag och därigenom får du ett fint GAV (Genomsnitt) om du köper vid flera olika tillfällen.
KOM IHÅG att köpa dina utländska aktier i en KF och inte ISK: Källskatt på Utdelning
Courtaget då?
Nuförtiden är det väldigt lätt att hos nätmäklarna se det optimala courtaget då du handlar aktier. Det är bara att öka antalet aktier tills du ser courtaget öka; först då är gränsen nådd. Tänk dock på att du även betalar valutaväxling och denna kan du egentligen inte optimera då den alltid är 0,25%.
Den courtageklass jag kör hos Avanza heter Mini och innebär att jag kan handla amerikanska aktier till 1 USD i lägsta courtage. Jag har valt att ligga i den klassen då jag köper mindre poster över tid.
I bilden ovan har jag valt att köpa 7 stycken aktier till dagens kurs på 54,99 USD. Skulle jag öka till 8 aktier skulle du se att courtaget stiger, dock är courtaget detsamma för 7 aktier som om du skulle köpa 1 aktie. Det optimala antalet är därigenom 7 st.
Den optimala köpsumman är således 3 416 SEK i det här fallet, vilket kan vara rätt mycket för många.
EDIT: Efter lite kommentarer nedan förstår jag att det jag skrev kan tolkas fel. Ur courtagesynpunkt är det egentligen bättre att köpa över 8 aktier då du ”bryter över” courtagegränsen. Dock stämmer resonemanget att det är bättre att köpa 7 aktier än bara 1. Se kommentarerna nedan.
KURIOSA: Hur räknas detta ut?
För att ta reda på summan som är ”gränsen” där courtaget bryter över tar du det fasta courtaget / det rörliga courtaget (decimalform)
I det här fallet: 1 USD / 0,0025 = 400 USD.
Då mitt köp ovan landade på 386,89 USD och nästa aktie skulle bryta över 400 USD så innebär det att courtaget också ökar.
Tanke med annan courtageklass?
En annan tanke är att du skulle kunna lägga dig i courtageklass small som lämpar sig till lite större köp. Här är det rörliga courtaget 0,15% och det fasta 6 USD.
Den optimala köpsumman blir då:
6 / 0,0015 = 4000 USD, d.v.s. 35 000 kr. För dina 150 000 kr skulle du då kunna dela upp köpet och sprida det till 4 tillfällen.
Tänk dock på att du enbart kan byta courtageklass 1 gång per månad och skulle du vilja handla t.ex. svenska bolag till en mindre summa måste du då vänta till dess.
Ditt sammanlagda courtage skulle då bli mindre i det här fallet med klassen Small men med den defekt att du sprider dina köp färre antal gånger. Köper du samma antal aktier med Mini så blir courtaget nästan 10 USD i stället för 6 USD. Värt att tänka på.
Summering
När jag själv handlar Realty Income brukar jag köpa för 2000 kr – 3000 kr per gång. Det är rätt mycket pengar för många, och även för mig i dagsläget. När det kommer till Svenska aktier handlar jag för denna summa allt som oftast.
Realty Income är dock ett bolag som jag sjukt gärna vill fortsätta äga i portföljen och därigenom brukar jag se till att utnyttja de dagar som Avanza har courtagefritt i USA för att handla fritt (händer 2 gånger per år oftast).
Vill du läsa mer om Realty Income kan du kika vidare här:
Här nedan ser ni utdelningarna som Realty givit mig i år (klicka för större bild).
Hej! Först tack för en bra blogg, följer ofta men första gång jag kommentarer. Annan sak värd att minnas för oss som återinvesterar utdelningar är att det kostar lite extra när det kommer till utländska aktier, när du handlar via Nordnet eller Avanza. När man får utdelning i t.ex. USD, växlas denna summa automatiskt till SEK och då dras en valutaväxlingsavgift. Om du återinvesterar detta utdelningdbelopp i samma bolag betalar du courtage + valutaväxlingsavgift igen, denna gång SEK till USD. Så totalt kostar det courtage + 2ggr valutaväxlingsavgift. Har frågat både Nordnet och Avanza, hur man bör gå tillväga för… Read more »
Hej Anders.
Mycket bra fråga om onödig valutaväxling.
Jag hade ju gärna haft kvar utdelningarna i samma valuta dom kom för att slippa onödiga avgifter.
Väntar med spänning på svaren du får.
Mvh Marcus
Är absolut intresserad, även om någon vet om man har möjlighet att kunna ta ut t ex i USD utan att växla till SEK och sedan tillbaka ännu en gång, om man skulle befinna sig i staterna någon gång och behöver ett par dollarsedlar. 🙂
Tjenare Anders! Riktigt kul att du kunde kommentera här och jag hoppas verkligen att det blir en vana. Angående valutaväxlingen så kan jag bara säga att det du skrev gjorde mig rätt förvånad. Har aldrig riktigt tänk på att det faktiskt sker en valutaväxling för utdelningen men det är ju självklart! Mest tänker man ju på den källskatt som dras då det (i alla fall hos Avanza) finns en separat post att filtrera detta på. Valutaväxlingen kommer lite i skym undan. Som du skriver är det här mycket värt att tänka på och visst blir det pengar på 20 år.… Read more »
Hej, Håller med om att källskatten är det första man tänker på och ska vara det första man adresserar. Som av dig ovan förklarat, löses detta genom att all utländsk handel sker via en kapitalförsäkring. När man väl första gången fått tillbaka källskatten, både Avanza och Nordnet betalar nu tillbaka 100%, sker återbetalningarna årsvis och man börjar fokusera på avgifterna, courtage och dubbel valutaväxling på sina utdelningar, då dessa äter upp mycket pengar över tid, speciellt om man tar ränta-på-ränta effekten i beaktning. Nu har jag erhållit svar från både Avanza och Nordnet rörande valuta växlingsavgifter, DRIP, courtage, m.m. Sammanfattar… Read more »
Det optimala är väll att alltid komma över gränsen för minsta courtage? I exemplet betalar du ju 0,259% i courtage, om du handlat en aktie till hade du kommit över gränsen och därmed sänkt courtaget till 0,25%.
Tack för bra inlägg!
HEJ Viktor! Jo du har faktiskt rätt i det jag skriver och förstår att jag uttryckte mig lite luddigt. Det som jag dock ville trycka på är att du betalar 1 usd i courtage om du handlar 7 aktier och samma om du vara skulle handlar 1 aktier. Efter 7 aktier börjar courtaget höjas. Vill man köpa större poster så rekommenderar jag även att man byter courtageklass precis som Avanza rekommenderar. För mig är det dock inte intressant att slänga in poster på över 35.000 SEK i dagsläget då jag ännu gör mycket tester och experiment. Självklart kan detta bli… Read more »
Hej KTM!
Du har räknat/tänkt fel på courtaget. I courtageklass Mini vid köp av 7 st aktier för totalt 386,89 USD betalar du 1 USD i courtage eller 0,25978% av köpbeloppet. Alla köp under 400 USD kommer att generera en högre procentuell courtageavgift än köp över 400 USD då dom hamnar på 0,25%. I det här fallet och i courtageklass Mini är det bäst att köpa minst 8 aktier (över 400 USD) för att inte betala mer än 0,25% i courtage.
Hej Casper! Ja jag har delvis tänkt fel och ditt resonemang är lite som det Viktor pratade om tidigare. Jag ska försöka ändra texten för att redogöra bättre till detta. Däremot stämmer nog fortfarande mitt resonemang att du lika gärna kan köpa 7 aktier snarare än 1 aktie om du vill komma undan lite courtage. På 15-20 år gör det nog lite skillnad i alla fall 🙂 Det skulle vara extremt kul att höra hur ni andra gör och hur mycket ni köper för när det kommer till USA. Något jag tänker på är att många nog ”enbart” kan förmå… Read more »
Jag har lagt till det ni skrev som en EDIT nu och hoppas att alla läser era kommentarer.
Återigen stort tack!
Tack KTM, En väldigt bra och pedagogisk genomgång som så många gånger förr på din blogg och därför jag läser den med glädje varje dag. När vi är inne på USA börsen tänkte jag även höra vad du (eller någon annan läsare såklart) har för tankar om EPR Properties. Tänkte det kanske kunde vara smart att inte enbart köpa 1 bolag utan kanske 2 dvs Realty Income och EPR Properties. Trots D/A på 6,5% på EPR och 4,8% på Realty tänkte jag kanske köra den större delen (65/35 på ett ungefär) med övervikt på Realty. De känns lite säkrare med… Read more »
Hej igen! Kul att du gillade det. Läs gärna de 2 första kommentarerna då detta stämmer. Ska försöka ändra texten så att det blir lättare att förstå. När det kommer till EPR så har nog Petrusko mer insikt om bolaget då jag aldrig ägt det. Jag äger 2 st REIT: Realty Income Omega Healthcare (går att läsa mer om på min blogg) Generellt har jag dock hört väldigt positivt om EPR och huvudsaken är väl att din totala andel REIT’s inte blir allt för hög. Jag gillar spridningen mellan huvudfokus av Realty och Omega och har därför valt att investera… Read more »