Det är ”sedan gammalt” att kolla lite på vilka bolag som kan pynta ut lite extra kronor kommande året, även om det inte är lång tid innan vi får svaret. Vad kan vi då lära av detta? Troligtvis ingenting 😉 Men det är roligt att sedan jämföra med hur den faktiska utdelningen blev.
Jag fick en kommentar för en tid sedan från en läsare som skrev att han själv brukar göra sitt egna estimat av utdelningen innan bolagen kommer med sin bokslutskommuniké. Det här går givetvis rätt bra då vi redan nu har siffrorna för kvartal 1,2 och 3. Det som saknas är då pusselbiten för kvartal 4. De siffrorna kan man alltid gissa utifrån tidigare år och sedan använda bolagets utdelningspolicy för att höfta utdelningen.
Nyligen presenterade SEB sina kandidater för högutdelare 2022 och de ser ut såhär:
Bolag |
Utdelning 2022 (SEB) |
Direktavkastning |
---|---|---|
Tele2 | 20 kr | 15,52% |
Telia | 2,1 kr | 5,71% |
Nordea | 7,22 kr | 6,46% |
Swedbank | 11 kr | 6,04% |
AB Volvo | 11,5 kr | 5,29% |
Boliden | 18 kr | 4,75% |
Några av ovanstående har jag skrivit om tidigare. Så sent som i förra året skrev jag att Tele2 är en ytterst intressant utdelare samt att Boliden nog skulle kunna vara en bra spelare i en utdelningsportfölj:
Förra året delade Tele2 ut 6 kr i ordinarie utdelning + 3 kr i extrautdelning. Nu ser man alltså en utdelning på galna 15 kr! Visst är det rätt saftigt?
Anledningen är att SEB tror att bolaget kommer dela ut majoriteten man fick av försäljningen av T-mobile i Nederländerna. Det låter väl heller inte orimligt.
Tidigare har Tele2 meddelat att extrautdelningen kommer vara minst 11 kr, men jag har hört att vissa tror på betydligt mer. Tele2 rapporterar den 1:a februari och då lär vi få mer information 🙂
För Volvos ägare blev det ett mycket fint utdelnings-regn för aktieägarna förra året. 24,5 kr per aktie! Visst kan de drygt 11 kr som spås här då se lite ut men tänk då på att Volvo ”enbart” delade ut 6 kr i ordinarie utdelning förra året.
Andra analytiker verkar dock tro på mer än 11 kr per aktie för Volvo och snittet enligt Factset landar på drygt 16 kr. Anledningen är då Volvos nettokassa som idag är 60 miljarder kr. Som jag nämnt tidigare finns det ingen anledning för ett bolag att hålla i en brutalt stor kassa om man inte ser några närliggande investeringsbehov. Då är det bättre att dela ut.
När det kommer till Boliden så tror man på en utdelning på 9 kr samt en lika stor extrautdelning. Stämmer den profetian så handlas Boliden till en väldigt fin direktavkastning.
Beträffande Volvo: finns det någon nackdel med att ha mycket pengar på kontot? Visst är 60 miljarder mycket pengar, men vad förlorar man på att ha en stor kassa? Jag har hört t.ex. Niclas Andersson tala om detta och han brukar jämföra det med att springa ett marathon-lopp, då vill man inte springa runt med för många extra kilon runt magen. Men på vilket sätt är det en nackdel? Naturligtvis är det fullt rimligt att dela ut till ägarna, men jag undrar varför det skulle vara ”extra tungt” att ha stor kassa?
Kanske för att bolaget blir väldigt olönsamt, om dom inte kan investera och få avkastning på pengarna så blir det väldigt dåligt för ägarna…
Tänk dig själv att du sitter med massa cash i depån år efter år, börsen går upp 40% och din depå laggar efter index mer och mer medans inflationen äter upp kassan
Så tänker jag också! Inflationen äter ju upp pengarna som finns under madrassen liksom 🙂
Problemet är nog att Volvos syfte inte är att bedriva kapitalförvaltning – som det blir fråga om för det fall man behåller en så stor kassa. 🙂
Jo, jag skulle påstå att man kan lära massor av att göra egna estimat på de tre första kvartalen och sedan höfta utifrån diverse parametrar… Man får tillfälle att analysera eventuella avvikelser under det fjärde kvartalet. Man lär sig att inte hoppas för mycket, eller för litet. Kort och gott – att göra egna estimat är lärorikt, kul och inger hopp. Likafullt som att vissa tidiga förhoppningar kanske grusas. 🙂
År 2020 fick papperslappen med siffror, av förklarliga skäl, snart gå till pappersinsamlingen. Också det, blev till en lärdom… 🙂
Håller med dig till fullo! Förhoppningsvis kan jag ordna något sådant estimat till nästa år. Sköt om dig
En riktigt intressant och rolig (förhoppningsvis) tid vi går in i, med alla besked om utdelningar. Tele2 har jag i portföljen, så deras utdelningar ser jag fram emot lite extra.
/Stefan
Hej Stefan!
Tackar! Ja alltså deras rapport lär jag läsa även om jag inte sitter på aktien. Kan mycket väl bli så att jag tar in den i år däremot.
Ha det fint så länge!
Tack för ditt inlägg, skulle jag ju också säga! 🙂
Åh tack själv för att du skriver!
Intressant! Sitter på Boliden så det beskedet ser jag fram lite extra mot. Tyckte jag läste någonstans att det finns bra potential i SHB för en rejäl höjning/extra utdelning. Är det något du också sett?
Tror Bolidens metaller kommer behövas i en ännu större utsträckning inom kort så det är nog fint att sitta kvar där :)Gällande SHB delade man ju ut extra i form av industrivärden förra året men har inte hört något mer sedan dess. Med det sagt har jag inte varit superaktiv på allt som skett