Jag har genomlidit en rejäl ”vabruari”, vilket påverkat lönen för februari negativt. 2 feta slängar av förkylning med 2 karensdagar som härlig påföljd. Det är stunder som dessa jag verkligen ser att låga utgifter är viktigare än en hög lön. Det har blivit dags att kika på Sparkvoten för mars.
Tidigare fick jag faktiskt besked om en löneförhöjning på jobbet. Antar att det var för att jag var så grinig över min dåliga löneförhöjning nu senaste lönerevisionen och nästan lämnade mötesrummet med svarta ögon.
Detta är givetvis ett välkommet tillskott, speciellt med tanke på att jag gärna sparar hela löneförhöjningen. Vissa blir extremt glada för sin löneförhöjning och väljer att köpa ett par extra paket cigg varje vecka eller lyxar till det med lite finare middagar under månaden, men så funkar inte jag.
Jag vet att jag lever mitt liv alldeles utmärkt med det jag tidigare lyckats spara och låter i stället pengarna jobba vidare mot mitt miljonmål.
%
Miljonmålet
Som vanligt har jag ett litet speciellt upplägg kring mitt sparande. Såhär ser det ur:
Lönen för februari dyker in på kontot (1 månad sedan)
Jag väljer att ha kvar hela lönen på mitt sparkonto och konsumerar det som krävs.
Nu när marslönen dyker in (idag) tar jag det som är kvar från min februarilön och sätter över till mitt ISK hos Avanza.
Många tar och sätter av sitt sparande direkt från marslönen och säger att ”det här är det jag sparar”. På så vis begränsar du sig från att konsumera mer än vad som finns – du sätter av ditt sparande först med andra ord.
Det är väl rekommenderat att lägger undan pengar till sparandet direkt, men för mig har min egen strategi fungerat toppen!
Inkomster
Tack vare att jag lyckades sälja en gammal värdelös möbel inkasserade jag 200 kr. Alltid kul att skicka iväg det man själv tycker är skräp och få ett par extra hundralappar som över tid kommer öka kraftigt i värde.
Bloggen presterade mycket bra och utgör 14% av lönen från februari. Det är alltid något 🙂 Bloggintäkterna förra året för samma period var 330 kr. Det jobbiga är att mycket av bloggintäkterna försvinner till skatt och andra avgifter. That’s life. Detta betalar jag:
- Skatt 30%
- Sociala avgifter/arbetsgivaravgifter 31,42%
- Avgift till de som har hand om min fakturering 5,98%
Som ni ser inser ni snabbt att det inte blir mycket kvar 🙂 Bloggen har alltså genererat över 8000 kr, men mer än såhär blir det inte över.
Jag har ett extrajobb som är rätt skönt. Jobbet kan jag göra vid min dator vissa kvällar samtidigt som jag kikar på någon film. Och nej, jag svarar inte på enkäter på Internet. Den skiten har jag lagt bakom mig. Som ni ser blev det inga pengar denna månad, men det beror på att jag inte fakturerar varje månad heller.
Lön | 22 778 kr |
Lön Extrajobb | 0 kr |
Bloggintäkter | 3 210 kr |
Övrigt | 200 kr |
Summa | 26 118 kr |
Sparande
Såhär mycket blev kvar efter allt shoppande:
Avanza | 15500 |
Lendify | 1500 |
Tessin | 1500 |
Summa | 18500 |
Såhär är alltså fördelningen mellan mina olika säckar.
- Avanza 83,7%
- Lendify 8.1%
- Tessin 8.1%
Sparkvot
Sparkvoten är delen som du lyckas spara av det du får in varje månad. Har du en inkomst på 20.000 kr och lyckas spara 10.000 kr så har du en sparkvot på 50%.
Vissa räknar med utdelningarna i sparkvoten, andra inte
Vissa räknar med amortering på bolån i sparkvoten, andra inte
Vissa räknar med amortering på billånet du tog för ett år sedan, andra inte
Vissa räknar med sitt målsparande i sparkvoten, andra inte
Helt klart råder det delade meningar gällande vad som ska ingå i en sparkvot och jag tycker att alla ska få räkna på sitt sätt.
%
Sparkvot
Jämförelse 2017
Jag tänkte bjuda på en liten påskkaramell och visa hur sparandet hitintills i år sett ut jämte föregående år. Det intressanta är att den faktiska summan jag sparat varit högre men sparkvoten lägre. Detta beror på att jag har högre inkomster nu i år men inte lyckas spara lika stor del av ökningen.
Det är en grymt imponerande sparkvot du har!
Själv kan jag inte samma sparkvot.
Hur ser din sambo på sparandet? Är hon delaktig kanske?
Trevlig helg
Tjenare Fredrik och tack så mycket för det 🙂
Sambo KTM ser aktiemarknaden som galet riskfylld och hennes största oro är att de pengar hon sparat skulle försvinna. Hon sparar själv pengar, men på ett 0-ränte konto. Nu har hon dock gått över lite märker jag, och vill börja spara några hundralappar i fonder varje månad. Det är alltid något.
Hur går det för dig med ditt sparande?
Trevlig helg!
God morgon! Sparande går bra, tyvärr hittade jag till aktiemarknaden lite senare än jag önskat. Vi(Jag och min fru) sparar en stor del av lönen men till olika saker. Vi gillar att resa till solen, sen har vi ett hus som ibland behöver renoveras och detta vill jag inte låna pengar till. Sen har vi oxå 2 fantastiska barn som vi sparar till. Min vision med vårt sparande är att vi skall kunna ha ett rejält tillskott til pensionen i form av utdelning och aldrig behöva sälja aktier utan våra barn kan ärva dem när vi är färdiga. Vi sparar… Läs mer »
God morgon!
Så häftigt. Jag tänker alla de barn som har föräldrar som sparar till dem långsiktigt på börsen. Vilken fördel! Sedan är det nog viktigt att tidigt försöka lära barnen att investeringar inte alls behöver vara farligt om man gör det på rätt sätt.
Bra jobbat!
Snyggt jobbat, snart är du halvvägs till miljonmålet. Kanske redan nästa månad?
Mvh Ekorren
Halloj Ekorren!
Tack ska du ha för det. Ja alltså det kan mycket väl vara så, vem vet 🙂 Beror mycket på hur aktiemarknaden ter sig nu när man börjar ha en rejäl summa där.
Shiet, har ännu inte hunnit fundera hur jag ska fira miljonhalvan. Blir ett fränt inlägg på bloggen i alla fall, den saken är klar.
Cheers!
Bra sparkvot! Roligt att se ditt hårda arbete med bloggen lönar sig 🙂
Tusen tack för det Utdelningsstudenten. Fantastiskt att du kunde ta lite tid att kommentera, det glädjer mig verkligen.
Lev o må!
Fantastiska sparsummor! Jag kommer knappt upp i 1/3 av det och snart har du nått halvvägs mot ditt utsatta mål ser jag.. Grattis! 🙂
Medans jag själv envetet knogar på med dessa tradiga enkäter som en extra inkomst. (jag ser det dock mer som ett sidoprojekt)
Ha det gott!
Mvh // Frilans
Men tjenare Frilans!
Allt sparande är bra sparande. Det är viktigt att komma ihåg. Se det som en lång resa med det viktigaste målet att aldrig ge upp. Då kommer du långt.
Tack för din vänliga kommentar och fantastiskt kul att du fortsätter läsa 🙂
Imponerande sparkvot. Själv löneväxlar jag all årlig löneförhöjning då målet är att gå i pension så tidigt som möjligt och jag klarar mig på nuvarande lönenivå.
Hej!
Att gå i pension så tidigt som möjligt är helt klart ett fint mål som ligger många varmt om hjärtat. Hur långt har du kvar innan du uppnår denna fantastiska gräns?
Tjena!
Grym blogg som vanligt! Du råkar inte veta om svenska aktieägare av Nordea kommer att drabbas av finländsk källskatt eller om det blir något undantag?
/Martin
Hej Martin!
Alltså i början när det pratades om detta så sa man att det inte skulle bli någon källskatt. Då jag själv inte äger banken har jag hängt med dåligt på senare tid men skulle tro att det inte blir så.
Bra sparkvot!
Av en slump hamnade min sparkvot på just 71% den här månaden. ATH för min del.
Tack ska du ha!
Grymt jobbat. Helst sjukt att vi landade på exakt samma. Inte så stor sannolikhet 🙂
Vad är det för extra kneg du gör på kvällarna?
Sitter och rättar laborationer till min gamla skola. Går att göra exakt när som helst och varsomhelst
Du inspirerar mig verkligen :)KTM
Jag är glad att jag hittar fram informationer tidigt på dig. Jag är nu 25år. ’It’s about time 😀
Mot miljonen!
Grymt kul att du satt igång så pass tidigt ändå, själv var jag några år äldre än dig 🙂 Alltid roligt att höra att man inspirerar andra mot ett rikare och bättre liv.
Ha det fint på vägen mot miljonen 🙂