Som många vet har jag mycket bank i portföljen. Tycker det är en relativt stabil verksamhet som ger ett bra kassaflöde i form av utdelning, vilket gör att jag kontinuerligt kan fylla på aktier i andra bolag. Nu är Swedbank först ut bland bankerna att rapportera.
Swedbank var enda bolaget i min portfölj som förra året sänkte utdelningen. Då sänkte man från 13.2 till 13.0 kr/aktie. I år visar man dock vart skåpet ska stå och höjer från 13.0 till 14.2 kr. En höjning med 9,2%.
Räknar du däremot med förra årets sänkning så blir det en rätt klen organisk utdelningstillväxt sett över 2 år. Analytikerna hade väntat en utdelningshöjning på 14,27 kr/aktie. Här var man rätt träffsäker med andra ord.
Rätt dålig rapport
Trots en rolig utdelningshöjning så var väl rapporten inte så rolig läsning. Man minskade rörelseresultatet rätt rejält från samma period föregående år. Här hade analytikerna trott på en ökning i stället.
Räntenettot blev också sämre än väntat. Just den här siffran är ett rätt viktigt mått inom bankverksamheten då det beskriver skillnaden mellan räntekostnader och ränteintäkter (alltså på de lån man själv skaffat och de lån som man själv ställer ut som exempelvis bankens egna bostadslån).
Swedbank verkar då ställa sig optimistiska till den kommande bostadsmarknaden i Sverige:
”På kort sikt kommer marknadsvolymerna att hållas uppe av nybyggda bostäder och den naturliga omsättningen. På lång sikt ger bristen på billiga bostäder och den växande befolkningen samt den fortsatta urbaniseringen stöd åt bolånevolymtillväxten”, skriver Birgitte Bonnesen i rapporten.

Min take är att kursen kommer falla nu vid börsöppning. Dock har jag haft fel tidigare 🙂
En plan och idé jag haft är att byta Swedbank mot Nordea. I sådana fall skulle Nordea hamna under mitt KF p.g.a. källskatten.
Någon här som också äger Swedbank? Vad är er tanke kring banken framöver?
Hej KTM,
Läste rapporten lite övergripande men spontant kändes det inte som en bra rapport. Jag får utveckla mina tankar i ett nytt blogginlägg då Swedbank är ett av mina största innehav. Blir att läsa igenom ordentligt ikväll innan Apple kommer med sin rapport.
Hej!
Jo jag har mest skummat igenom jag också. Brukar ändå aldrig gå jättedjupt in i rapporterna. Trevlig att det blev en fin utdelningshöjning för ett av dina största innehav i alla fall 🙂
Hej KTM, tack för en bra blogg.
Är lite ny inom aktievärlden, om du vill läsa swedbanks rapport. Kan man göra det på avanza? Isf vart och vad är det viktigaste du kollar på för att se om det är en bra investering i framtiden.
Tack på förhand
Hej Mike! Nja Avanza presenterar nog bara delar av rapporten. Oftast googlar jag ”FÖRETAGSNAMN investerare” och får då upp bolagets specifika sida för investerare. Där presenterar bolaget rapporten vid given tidpunkt (oftast kl 08:00 på morgonen innan börsöppning). Beträffande bank är det svårt. Man säger ju att bank gynnas när räntorna stiger och det är väl det som vi kommer att se framöver. Egentligen gillar jag handelsbanken mer än swedbank och jag har uttalat mig friskt om detta på bloggen via olika inlägg. Men kommer behålla Swedbank till efter utdelningen i alla fall. Vilka bolag äger du? Tack så mycket… Read more »
Hej, en fundering:
Eftersom Nordea fortfarande finns i Sverige så kan man väl fortsätta ha samma typ av kontoform som tidigare, dvs ISK? Är ju en svensk flagga på Nordea när man söker på de i Avanza. Eller är jag helt ute och cyklar?
Om du säger att jag har helt fel, om man redan har de på ISK kan man föra över de till KF-konto på Avanza?
Det går dessvärre inte att resonera som du gör. Allt handlar om vilken skatteteknisk hemvist företaget har, dvs i vilket land skatten betalas. Detta kan du inte avgöra från flaggan, utan den talar endast om i vilket land du handlar med aktien. Svensk flagga = Stockholmsbörsen, SEK. Gräv djupare så hittar du Nordeas ISIN-nummer som är FI4000297767. De två första bokstäverna för Nordea är FI, alltså Finland och källskatt (i de allra flesta fall, såvida inget speciellt skatteavtal existerar mellan länderna). Du vill antagligen handla Nordea på Stockholmsbörsen, då du slipper växlingsavgiften till EUR, men du vill definitivt göra det… Read more »
Hej, tack för svaret…vet någon om det går att flytta värdepapper från ISK till KF på Avanza? Eller får jag sälja från ISK för att sedan köpa tillbaka i KF?
https://www.avanza.se/kundservice.html/839/hur-flyttar-jag-vardepapper-mellan-mina-konton/9b74370d-ab03-46bd-d7e6-51added0169d?categoryId=242
Det går dessvärre inte att flytta. Du måste först sälja och sen köpa
Tack för svaret herr och fru gris 🙂
Hej!
Snålgrisen talar med vishet. Har många gånger valt att placera bolag med ”Svensk flagg” i mitt ISK för att sedan inse att det inte är möjligt. Inte ens ISIN nummer kan du lite på i vissa fall (dock är detta en säkrare källa). Är du osäker så kika upp vart bolaget har sin skattemässiga hemvist.
Tycker det ser rätt bra ut faktiskt, tittar man på helåret ser 2018 bättre ut än 2017.
mvh https://lekonomi.blogspot.com/
Jo alltså det var ju inte helt katastrof om jag så säger och många (inklusive jag ibland) tar nog allt för hårt fäste mot vad analytikerna givit för estimat. Tycker du gör rätt som kikar och jämför mellan år. Det borde jag bli bättre på.
Cheers!
Hej! En fråga som inte hör till ditt inlägg om Swedbank men något jag blev uppmärksam på med anledning av inlägg här under. Jag har i min enfald köpt både Astrazenica och Pfizer på mitt ISK konto då jag trodde med tanke på svensk flagg att de skulle höra dit. Inser till min förfäran att jag måste sälja och köpa på nytt i ett KF konto. Tittade lite på din portfölj och ser där att du ju oxå har Astrazenica på ett ISK så nu blev jag fundersam?
Hejsan Ann och ursäkta mitt sena svar!
Astra kan du ha i ditt ISK. Avanza drog källskatt tidigare men nu har man slutat med det så det är helt ok att ha detta i ISK.
Är det Pfizer som handlas i kronor eller USD du köper?
Men oavsett om du äger det svenskt noterade eller Pfizer noterat i USA gäller följande:
”Det är ett amerikanskt bolag varpå man får betala 15% utländsk källskatt på utdelningen oavsett om man äger den svensknoterade eller USAnoterade aktien.”
Hej och tack för en fin blogg!
Är ny på aktier och försöker lära mig, kan man säga att alla utländska bolag ska vara på KF konto så slipper man källskatt?
Tyvärr slipper du inte källskatt anonym, även om du har bolagen i ett KF. Det som dock händer är att Avanza (eller Nordnet) fixar tillbaka denna helt automagiskt åt dig. Detta kan dock ta flera år och själv är jag upprörd att jag inte fått en kr tillbaka från all den källskatt jag betalat ännu. Detta kommer som en klumpsumma mot slutet av året.
Tack för att du läser 🙂
Hej!
Jag följer er diskussion om KF eller inte. Jag kom på att när jag tidigare flyttade över likvider (från månadssparande med autogiro) från ISK till KF för att köpa utländska aktier så blir jag ju beskattad två ggr. Ngt att tänka på. Alltså bättre att spara in direkt till KF om man vill köpa utländskt.
Hejsan!
Mycket bra poäng. Skatten räknas delvis med hänsyn på alla dina insättningar under året. När du flyttar över pengar blir det en insättning. Värt att tänka på och kan spara många kronor under ett helt liv 🙂
#sparadkrona
Sålde Swedbank i våras och har bunkrat Nordea sen dess. Får se hur det utspelar sig, tycker att Nordea ligger billiga nu.
Väldigt billigt och attraktivt! Det kan jag skriva under på. Nordea har dessutom en fin historik och jag tror att man kan forsätta vara en kassako. Funderar på att köpa lite nu innan rapporten