Nyligen fick Handelsbanken ris av ett gäng analytiker som sätter SÄLJ på aktien. Bankerna kommer nog alltid röra sig olika från en tid till en annan; det är ingen nyhet. Här och nu tycker jag Handelsbanken ser mest attraktivt ut i en utdelningsportfölj utifrån några faktorer.
Men låt oss börja med det negativa. Det är absolut inte så att jag avfärdar vad analytikerna tycker och tänker. Tvärt om är det rätt sunda tankar som vi kan lära av.
Av de analytiker hos Bloomberg som tittar på Handelsbanken så har 12 av 23 en säljrekommendation. Dessutom är det enbart två som skulle vilja köpa. Absolut största massan lutar alltså mot sälj. Det här blir utmärkande då ingen annan nordisk storbank har så få köprekommendationer.
Dessa skeptiker, vad grundar man sin filosofi i? Ja, om jag någonstans ska summer kritiken så skulle jag säga:
- Avkastningen på aktien det senaste året har varit sämre än våra andra storbanker – SEB, Swedbank, Nordea. På 2 år har du ändå fått 50% i totalavkastning.
- P/E talet har sjunkit till skillnad från andra banker. Det låter förvisso bra, men är ändå ett kvitto på att investerare är beredda att betala mindre för Handelsbanken och inte tror lika hårt på deras förmåga att skapa vinst kommande år.
- Räntenettot står för en väldigt stor del av Handelsbankens intäkter. Det här är alltså skillnaden på vad banken får in för att låna ut pengar, och vad banken betalar för att få in pengar att låna ut. Räntenettot ska vara den minst lönsamma delen i en bank, alltså att marginalen där är sämst.
- All utlåning har dessutom underliggande säkerhet. Det låter också bra, men betyder mindre marginal i slutändan tyvärr. Desto högre risk, desto högre prispott.
- Klagomål kring hur Handelsbanken kommunicerar om sin strategi framåt. Här är jag också beredd att hålla med.
- Handelsbanken köpte inte investmentbanken Carnegie i fjol då Altor ville sälja. Många analytiker tycker det var fel val och hade hjälpt banken med lönsamheten.
- Handelsbankens största marknader utanför Sverige är Norge och Storbritannien, där ytterligare räntesänkningar väntas. Andra banker har inte lika stor verksamhet där.
Positiva punkter
Visst, det här är en hel del negativa punkter och det kan självklart vara så att Handelsbanken blir förloraren framåt. Trots det har jag inte tänkt att ge upp min investering. Den får ligga kvar och ticka utdelning, precis som den alltid gjort och mest troligt alltid kommer göra.
Det finns också några positiva punkter ifall vi gräver lite. Den jag tänker närmast på är att Handelsbanken har störst exponering mot fastighetslån bland storbankerna, både när det kommer till bolån och lån till kommersiella fastigheter. Kan vi se en ljusning bland fastigheter, som vi i viss mån redan sett, ja då kan Handelsbanken gynnas.
Största fördelen kanske är att kostnaderna nu är under kontroll. Du är säkert medveten om att det här varit ett riktigt mörkt moln för banken under många år.
Sedan har vi också värderingen sett till price/book (P/B) som är på 1,3. Det är förvisso högre än deras historiska snitt, men ändå lägre än andra banker där nyckeltalet ligger mellan 1,6-1,7.
Men framförallt vill jag som utdelningsinvesterare även lyfta…
Handelsbankens utdelning 2026
Handelsbanken har enbart slopat utdelningen vid två ynka tillfällen under minst 40 år. Så långt min egna tabell sträcker sig har man bara sänkt vid två perioder, vilket var under finanskrisen och pandemin – två mycket stora händelser.
Under pandemin sänkte man dessutom enbart för att EU satte käppar i hjulet. Året efter kunde man lägga till en fenomenal extrautdelning.
Nästa år väntas Handelsbanken enligt Infront dela ut 13,2 kr/aktie totalt. Det är något högre än prognosen vid när vi inledde 2025. Visst, det är en sänkning från nuvarande 15 kr, men inte med särskilt mycket.
Tack vare den stora skillnaden i aktiekurs mellan Handelsbanken A och B kan du nu handla A-typen till 10% direktavkastning utifrån dagens kurs. Så hög kommer den givetvis inte alltid vara, men troligtvis är det värt att passa på nu.
Finns det någon här ute som mot förmodan äger Handelsbanken B så rekommenderar jag att inte vänta utan byta direkt 🙂
Våra andra storbanker handlas till 6,0-7,5% direktavkastning utifrån prognosen nästa år. Det är heller inte dåligt.
Det pratas just nu om att Riksbanken kanske blir tvungna att sänka räntan igen redan 2026, med tanke på den väldigt höga arbetslösheten vi ser i Sverige. Ännu lägre ränta skulle uppenbarligen missgynna alla banker då räntenettot sjunker, främst för Handelsbanken med mycket intäkter från räntenettot.
Där är vi inte ännu och fortsatt verkar det tydligare spåret vara att Riksbanken håller räntan oförändrad nästa år.






Problemet med att Sverige har skyhög arbetslöshet beror detta enbart på att vi tagit hit 2 miljoner människor från Nordafrika och Mellanöstern de sista 25 åren. En stor andel har inga jobb. Många andra har subventionerade låtsasjobb.
Lösningen på det heter ännu högre återvandringsbidrag, automatisk utvisning vid brott, lägre bidragstak och sysselsättningskrav för alla med försörjningsstöd.
Inte lägre ränta.
Problemet är nog inte att vi i sak tagit in dessa människor och att det saknas jobbtillfällen inom exempelvis vården. Problemet ligger nog snarare i att majoriteten av dessa människor Inte vill jobba. Mellan oss och dessa länder finns det en stor mängd länder som också tar in de stackare som blivit utsatta för krig och orättvisor. MEN! Om du själv leker med tanken att du skulle varit i ett krigsdrabbat land och fått möjligheten att välja för dig och din familj; skulle du då välja ett land som ställer enormt stora krav på dig som invånare och där det… Läs mer »
Självklart är problemet att vi har tagit in dessa människor.
Därför får man göra det lilla man kan, rösta rätt framåt på de som har samma klarsynthet som vi.
Ja tar man rätt lapp vid valurnan så är det inget problem.
Var det inte Bert Karlsson som tyckte att vissa skulle bli av med sin rösträtt? 😀 Han är rätt rolig
Vi tog in allt för mycket på allt för kort tid. Jag jämför det som att vi på vårt jobb bara skulle ha en leverans vart femte år (jobbar som systemutvecklare). Det hade blivit kaos 😀
Du förde fram ett scenario med eventuell räntesänkning för att få ner vår höga arbetslöshet. Detta löser inte Sveriges problem. Vilket du också påpekar i ditt svar. Jag tror vi är överens om vad som behövs göra. Det trista är att det verkar behövas att godhetsfolket skall drabbas personligen genom att deras barn förnedringsrånas, dottern gruppvåldtas eller den senaste mångkulturella berikningen , att mormor våldtas av anställda inom äldreomsorgen. När får folk nog?
”Majoriteten av dessa vill inte jobba”
Vilken källa har du på det?
Verkar mer och mer som den här bloggen har blivit en propagandamaskin för SD.
Nu är jag ingen SD men kan sympatisera med dom i en hel del saker o är väl inget fel i o vara SD lika lite som MP eller vad som det som är mest tragiskt är att har man inget vettigt svar så drar man SD kortet..är ju oxå tragiskt när man inte ser vilket håll landet är på väg..men många leve ju i förnekelse
Haha🤣 Plötsligt händer det! Insikten att en vansinnig migrationspolitik har en direkt och kraftig påverkan på både samhällsekonomin och människors privatekonomi. Förr i tiden hade du placerats i den s.k. begåvningsreserven Josef/John….
Jag har ägt Handelsbanken sen 80 talet.De har aldrig gjort Mig besviken.Får ut mer i utdelning än jag har i pension.
Har du köpt vid speciella tidpunkter eller köpt månadsvis? 🙂
Bra frågor! Jag undrar också hur utdelningen utvecklats om man köpte på 80-talet. Synd man inte startade då, redan i blöjorna
Handelsbanken är en trygg och bra utdelnings aktie. Ett av mina största innehav men jag ökar inte på nuvarande nivå. Behåller och planerar öka vid en större sättning på börsen. Hur gör du? Vad tror du förresten om Unilevers avknoppning av Magnum som vi ägare fick nyligen? Det är ju världens största glassbolag och tydligen dröjer utdelningarna till 2027…
Jag behåller den nog, den lär ju inte smälta haha. Det är redan en värdeökning på drygt 30% mot GAV samt att man fått dem.
/gladiator
Nej men jag tänker lika där. Är redan ett så pass stort innehav. Däremot tror jag inte att det är dumt att köpa Handelsbanken nu på sätt och vis. Folk tänker att räntorna kommit ner och visst, det har dom, men tänk hur bra bankerna mår nu jämfört med noll-ränte-perioden.
Fick du förresten mailet jag skickade till dig Gladiator? Hade behövt prata av mig lite 🙂 Kanske du redan svarat…
Nu har jag svarat dig Kronan 🙂
/gladiator
Åh jag såg det <3 ska ta och läsa med andakt när barnen lugnat ner sig. Kanske i samband med sitt lördagsgodis 😉
Analytiker som blir besvikna över att SHB inte köpte Carnegie av Altor måste vara helt frånkopplade verkligheten. Dels hade det varit en kulturkrock större än när Columbus landsteg i Amerika 1492 och dels skulle det i alla aspekter ha varit ett risktagande långt utöver något som Handelsbanken gjort de senaste 100 åren. Om 10 år vet vi men jag vågar sätta en rejäl peng på att Carnegie kommer att vara ett tungt sänke för DNB. Grattis dock till Altor och nyckelpersoner på Carnegie. Bättre än så blir det inte.
Banker eller inte banker? Jag tycker det till stor del beror på vad man önskar. Är det kursökning kan man lämpligen vänta in bättre tillfällen. Vill man ha kontinuerlig utdelning är det egentligen aldrig fel tillfälle att äga banker.
Mitt ordspråk är att man nödvändigtvis inte behöver sälja, man kan helt enkelt undvika att köpa mer. Nu har jag frångått det senaste året men det är för att jag gör hyfsat stora förändringar i min portfölj 🙂
Jag har alla svenska storbanker, lite mindre i SHB och mest i Swedbank. Det har varit lysande den senaste tiden. Har tagit hem lite vinster. Behåller bank tills vidare. Känns självklart om man gillar utdelningar. Visst kan det komma något bakslag men just nu är det mest uppåt.
Tjenare! Kungen är du 🙂
Vet inte om du läst min större genomgång där jag titulerar bästa banken att äga (Spoiler alert: Det blev Inte Handelsbanken)
https://www.kronantillmiljonen.se/rorande-bolagen/basta-banken-att-aga/
SEB ser betydligt bättre ut senaste 5 åren då man jämför totalavkastning jämfört med Handelsbanken.
Mjo håller med. När företagen får det lättare och lär nog SEB också kunna rida på en bättre våg. Många som glömmer det och endast fokuserar på den faktiska styrräntan
Har själv Handelsbanken i väskan och har inga planer på att sälja!
Tänkte hoppa från bank och finans till mjukvara och fråga dig om vad du tycker om kursfallet i Vitec? Bolaget har sjunkit med 43% i år, främst pga lägre tillväxt vilket framkom av senaste rapporten. Men, 23 år av höjda utdelningar som även kommer kvartalsvis är väl inte helt fy skam, och om de lyckas integrera AI i sin programvara framöver så kanske tillväxten kommer tillbaka?
Vad tycker ni andra?
Har ett halvskrivet inlägg som jag döpt till ”Vitec, faller man på målsnöret?”
Nu är jag som sagt inte klar med inlägget men skulle jag
I stora drag är det högre räntor samt anstängd balansräkning som fått aktien på fall. Man har fått ökade lånekostnader men konkurrensen när man förvärvar har dessutom gjort det dyrare för bolaget. Nya uppköp har därför blivit svårare. Tycker läget är rätt svårt. Är inte alls bekväm med med bolag där lånebilden är lite skev.
Det är väl åtminstone mina tankar 🙂 På 10 år har man ändå gjort nästan 350% ej inräknat utdelning. En liten sättning kanske är sunt. Kommer som sagt mer när jag postar inlägget. Det här är ju ett intressant case då man kan bli Sveriges första utdelningsaristokrat