Efter ett suveränt 2024 har portföljen nu tappat fart och främst är det svenska portföljen som blivit lidande. Det här öppnar automatiskt upp bättre köplägen och för tillfället är det åtminstone tre aktier jag tänker fylla på extra i under december.

Dessa presenterar jag lite längre ner under rubriken Köpt / Sålt.

Portfölj

Inga större portföljförändringar har gjorts i november. Det stora är att AbbVie letat sig upp bland de bolag med störst vikt. Här ångrar jag att jag inte köpte med i samband med den tillfälliga oron som fick aktien att tvärt dyka. Såhär i efterhand var det ett gyllene läge.

Jag tycker mig se hur AbbVie blir en allt mer populär aktie för investerare i Sverige att äga. När jag själv började köpa var det ett bolag som få faktiskt pratat om.

Ett bolag som också är mindre känt är Digital Realty Trust som för första gången letat sig upp bland topp 10 i portföljen. Här handlar allt om AI och det som förvånar mig är att det ändå tog ett tag innan marknaden tog ett grepp och skickade upp aktien. Det slår mig att jag nog snart borde gå igenom bolaget igen då det var ett tag sedan.

 

Här är mina 10 största bolag i portföljen. Som vanligt kan du se hela uppdaterade portföljen här

Portföljutveckling

Portföljen ner 13 000 kr i november. Svolder, Nibe och Evolution har stått för största minussiffrorna.

Hade det inte varit för min utländska portfölj som ligger i min Kapitalförsäkring så hade utvecklingen sett ännu mer dyster ut kan jag lova. Just nu agerar den draglok medan svenska delen sjunker genom isen. Det här är andra månaden i rad som portföljen visar minus. Efter den stora börsfesten vi haft hitintills 2024 så kanske det inte är så märkligt.

Utdelningar

Utdelningarna i november gjorde att jag för första gången gick över 100 000 kr för ett enskilt år. Troligtvis blir det att sätta ett mer ambitiöst mål 2025 då jag är positivt inställd till vad det året har att erbjuda.

 

Lön och Sparkvot

Som jag skrev om här så blev det den mest lyckade månaden för sparkvoten 2024. Det sänkta bolånet börjar ge effekt men framförallt handlar det om att jag inte blivit tvungen att VAB:a något alls den senaste månaden.

%

Sparkvot

Köpt / Sålt

Som sagt har det inte blivit något utbyte i portföljen under november utan jag har sett till att fylla på i påsarna som redan ligger där.

Mest köp har det blivit i AstraZeneca och Axfood.

Kommande månad kommer jag troligtvis fylla på mer i Svolder, Castellum och Evolution.

Utöver det har jag tecknat upp mig för Apoteas IPO som går av stapeln nu på fredag den 6 december. Ungefär hälften av hela sparkvoten landade i Apotea. Jag ser det som en liten spänning i vardagen och hoppas att deras börsdebut blir lyckad. Jag har länkat min analys av deras notering längre ner.

9
0
Kommentera gärna :)x
()
x