Jag har tagit reda på de populäraste preferensaktierna hos min egna nätmäklare Avanza. Det ger kanske ingen bild över vilka preffar man bör investera i men det kan ändå vara intressant att se populariteten i de olika.
Populäraste preferensaktierna
Här är de 5 preferensaktierna med flest antal ägare hos Avanza:
Preferensaktie | Antal ägare Avanza |
Akelius Residential Pref | 10 247 st |
Klövern Pref | 7 077 st |
SAS Pref | 3 588 st |
Hemfosa Pref | 3 111 st |
Volati Pref | 3 085 st |
NOTERA! Det här är alltså bara statistik från Avanza och skulle vi kika på exempelvis ett kombinerat resultat från Avanza och Nordnet så hade kanske tabellen skiljt sig en aning.
Äger själv två av dessa nämligen Akelius och Klövern. Hade även Balder Pref tidigare tills bolaget valde att lösa in aktierna, tråkigt men sant. Dessutom äger jag K2A och tillsammans med de tidigare 2 så får jag utdelning varje månad. Det blir kanske inte mycket utdelning, men den växer!
Högt värderade?
När det kommer till preferensaktier så är det väl ingen lögn att värderingen skjutit i höjden och att många är rätt dyra just nu. Det jag tycker man ska vara noga med är att kika på inlösenkursen, d v s den kurs som bolaget kan lösa in preffarna för om så blir aktuellt. Helst vill jag inte handla över den här kursen.
Varför? Ja som jag ser det så får du då även en kursavkastning vid den tidpunkt då dina preferensaktier löses in och du handlat dem under inlösenkursen. Handlar du över kursen så kan du ju förlora pengar på detta.
Tänkte även ta och presentera inlösenkursen för dessa 5 samt vilken kurs de handlas i idag:
Pref | Kurs | Inlösenkurs |
Akelius Residential Pref | 346 kr | 375 kr fram t.o.m. maj 2019, sedan 345 kr t.o.m maj 2024. 330 kr efter maj 2024. |
Klövern Pref | 340 kr | 500 kr |
SAS Pref | 547 kr | 525 kr (sänktes i februari 2018) |
Hemfosa Pref | 189 kr | 211,25 kr t.o.m. dec 2019. Därefter 195 kr till dec 2024. Efter det 178,75 kr |
Volati Pref | 670 kr | 725 kr till maj 2020. 675 kr t.o.m maj 2025 och 625 kr efter det. |
Enligt tabellen ovan så har Akelius en fallande inlösenkurs, den blir alltså mindre och mindre med tiden. Illustrerar det här med en bild:
Som ni ser är det många preffar som börjar närma sig inlösenkursen och till och med vissa som traskat över gränsen. Exempelvis har Akelius överskridit den från 2019 till 2024 och 2019 är ju inte så långt bort.
Jag har inget självklart svar hur man ska agera här och exempelvis och kan väl inte heller säga att jag är någon expert. Har reflekterat att jag börjat bli mer återhållsam till mina köp i Akelius men köper fortfarande Klövern och till viss del även K2A.
När jag tänker på det skulle jag vilja äga lite större andel preferensakter men som sagt känns det rätt omotiverat nu. Ni får gärna kommentera och berätta hur ni känner. Äger ni preferensaktier eller har ni helt valt att stå utanför?
Hej, trevligt inlägg. Själv äger jag klövern-, k2a-, volati- och Sdiptech pref, sambon har akelius pref. Totalt utgör de ca 13% av portföljen, jag har reflekterat över att det känns som att du blivit ”snällare” mot preffarna i dina senaste inlägg. Inte att du ratat de tidigare men lite mer vänligt inställd så att säga. Tycker själv att det känns lite säkrare med dessa i portföljen nu när vi har haft en så lång period av bull marknad, iom inlösenskurserna och förtur av utdelningen mot stamaktier så tror jag inte fallet blir lika högt vid en ev. Börskrasch. Hur tänker… Läs mer »
Hej!
Tusen tack för din kommentar. Vad jag kan minnas har jag alltid varit rätt positivt lagd åt preffar. Förra sommaren skrev jag i alla fall ett inlägg kring varför jag äger preferensaktier i portföljen. För mig har det funkat bra men hade gärna sett lite lägre värdering, men men 🙂
Hej! Tack för ditt inlägg, intressant som vanligt. Har inte Klövern Pref några datum framöver? Varför skiljer denna sig mot de andra ovannämnda? Tack på förhand! /Alexander D
Halloj!
Jag har för mig att somliga bolag enbart sätter en inlösenkurs och inget datum utan detta gäller tills vidare. Vill då bolaget lösa in dessa redan nästa vecka så blir det svårt att göra det under den här kursen. Är däremot osäker på varför en del bolag sätter lägre och lägre inlösenkurs ju längre tiden går.
Finns säkert någon i flödet som har någon id’e om detta.
Riktigt roligt att du kunde kommentera. Det tackar jag mycket för!
Hej. Jag har inget emot att du har reklam på din blogg. Förstår att du vill tjäna lite extra pengar.
MEN, måste den var mitt i en kommentar?
Kan den inte vara imellan kommentarerna istället?
Mvh Marcus
Hej Marcus! Jag kör med Google Adsense stupads och det är galet eländigt på många sätt och vis. Tanken är god när deras algoritm ska utvärdera vart annonserna platsar men det blir aldrig rätt. Har inte hittat ngn inställning till detta och går snart tillbaka. Trodde typ att det skulle bli en annons per inlägg. Många är positiva över enkelheten och tycker set funkar men det är inte jag. Har inte heller haft tid att läsa mer om det finns några inställningar. Vet att det finns ett plug-in som skulle kunna hantera detta i WordPress. Lovar att kika på det… Läs mer »
Stommen i min utdelningsportfölj är preffar. Tillämpar arbitrage mellan preffarna, Har akelius till GAV 300kr, säljer nu av vid 349kr, återinvesterar i annat som är ”billigt”. Samma strategi tillämpas på DA aktier. Detta är ett av sätten som ökar års DA på hela min portfölj med några procentenheter. Lite fyrkantigt beskrivet så realiserar jag vinst då 2 års framtida utdelning kan realiseras. Anser det mycket viktigt att fokusera på nuet/närtid, där kunskapen är bättre än i en oviss framtid (excel pengar är ganska värdelösa). Nuvarande pref innehav är: Akelius Corem K2A PrimeLiving Alm Skulle aldrig någonsin köpa pref över nuvarande… Läs mer »
Galet stort tack för en givande kommentar. Tyvärr köper jag inte Akelius på den här nivån jag heller :/
Spännande det här du säger med arbitrage. Tillämpat det ett par gånger i Handelsbanken. Hur pass stor vilt lägger du på att identifiera själva bolaget? Eller är det mest DA, kurs och Inlösen du går efter?
Gällande preffar är det extremt viktigt att försäkra sig om att bolaget har förmåga till DA utbetalning, för all framtid eller så länge man är pref innehavare. Därför viktigt att köpa ”billigt” så sannolikheten att kunna sälja (med vinst) vid mindre positiva bolagsnyheter är trolig. För de preffar där bolagsanalysen är OK är det främst högst DA som fäller avgörande. Ta en titt på Primeliving pref som efter november 2019 avkastar 10,5% (vid GAV kurs 100kr). Ger enligt min analys bra riskjusterad avkastning. Uppfyller också ”billighetskriteriet”. Även inlösen skulle ge bra klirr i kassan. Preffar med DA <6% är inte… Läs mer »
Hej stenkryparen.
Intressant inlägg.
Gillar ditt tänk.
Vad har du för spännande i din portfölj?
Har du någon blogg eller liknande man kan följa?
Mvh Marcus
Hej Marcus
Har ingen blogg, ger bara spontana kommentarer på andras bloggar då och då.
Lycka till med investeringarna!
Har sålt av mycket preffar då jag köpte dom ”billigt” och jag själv tycker att de till det priset de nu köps i är övervärderat. Köper istället stamaktier för dom pengarna som både har möjlighet till utdelningstillväxt och kurstillväxt!
Hej du Annelie!
Det tycker jag att du gör rätt i! Jag behåller mina men köper inte så mycket mer just nu 🙂
Varför inte alm preffar? På nivå 102-104 bra ränta
Ska kika på dem. Enbart skrivit om Akelius än så länge på bloggen. Någon i kommentarsfältet ovan nämnde också Alm. Kanske blir det att vikta om lite 😀
Äger inga preffar i dagsläget men funderar på att köpa. Hur ser du på att köpa fastighetspreffar vs att investera i tex Saltängen Property Invest? Högre direktavkastning i Saltängen, men också högre risk?
Ja alltså egentligen är det lite hugget som stucket. Äger ju båda så kanske inte är rätt man att fråga. Har skrivit lite om riskerna i saltängen och jag tycker ändå att den investeringen känns positiv. Har fått en hel del utdelning därifrån och stabiliteten är gynnsam. Största risken där är att man kommer ha svårt att växa.
Kul att du kunde kommentera 🙂 finns även andra aktier som är lika Saltängen
Jag kör ca 15% preffar i portföljen och gillar de kvartalsvisa utdelningarna utan källskatt. Dock har de flesta av våra preffar krypit upp ca 10% från inköpspris och jag avvaktar ytterligare inköp. Sålde av ALM då risken ansågs för hög och bolaget för smalt inriktat på dyrare bostäder. Har en hel del Klövern då de är med i Avanzas superlån. Akelius fortsätter jag behålla och håva in utdelningar. Ligger även kvar i de som är över inlösenkurs som Pegroco. Nackdelen med preffar är att de sällan/aldrig höjer utdelningen vilket gör utdelningen kännbar mot stigande inflation, vilket ett bolag som höjer… Läs mer »
Spännande där Snålgrisen. Min tanke är varför kursen krupit över 10% av inlösenkursen. Det borde då vara så att somliga är villiga att betala ett högre pris och min fråga är då varför. Kanske är lite som Investmentbolag där många tycker att det ändå kan vara lite rimligt att handla till premie trots att det finns andra som handlas till rabatt.
Jag håller helt och fullt med dig i den nackdelen Snålgrisen
Akelius var en av mina första Aktier och ger mig troget 2000 kr i utdelning varje kvartal. Om jag någon gång skulle få för mig att leva på utdelningar så skulle jag absolut öka i preferensaktier. Men i dagsläget är de för tråkiga – ingen utdelningshöjning och ytterst begränsade möjligheter till kursutveckling. Tror man ska akta sig för att ha för mycket preferensaktier i början av sin sparkarriär och successivt växla över när portföljen är större.
Hej Bullpappret! Inspirerande att få 2000 kr i kvartalet från en preff. Jag får väl ca 200 i kvartalet från Akelius, men det är alltid något. Jag ordar oftast om att man egentligen helt kan försumma preffar då det är viktigt att man lägger fokus på annat. Mitt egna val har dock varit att ha en mindre andel preferensaktier i portföljen just för det stabila kassaflödet och att jag då kan återinvestera dessa slantar i något annat. En liten sidoavstickare. Om du sparat dina kommentarsuppgifter hos mig så tror jag att länken saknar ett ’:’ i https. Testade att klicka… Läs mer »
Jag har sparat ett tidningsklipp från DI där de har tagit fram en portfölj med enbart preferensaktier som ska ge en 25 000 kr i månaden om man investerar 4,4 Mkr. Känns ju ändå nåbart. Så om man börjar med värdeinvestering tills man når ett antal miljoner och därefter växlar över till utdelningsinvestering så kan man gå i trygg pension sen om man vill. 🙂
Ah, tack. Får försöka komma ihåg att plita dit ett kolon framöver.
Tjena Kronan, Jag har en del preffar och kanske en för stor del vissa tycker. Har som största innehav Akelius där jag ligger rejält på plus och köper inga nya för utdelningarna då DA sjunkit ganska rejält på senare tid. Dock i mina ögon den säkraste av alla preffar. Dessutom har jag Genova, K2A och Klövern preffar. Har återinvesterat en del av utdelningarna i K2A och Klövern men det mesta av utdelningarna har gått till att öka på både i Xact Högutdelande och Xact OMX. Tycker dessa är utomordentligt bra att ha som bas i portföljen. Min tanke när jag… Läs mer »
Mycket välskrivet Malte, jag är glad att du tog dig tid för att berätta lite kring dina tankar om preferensaktier. Jag visste faktiskt inte att inlösen höjts från 350 kr till 500 kr i Klövern. Trodde att det var svårt att göra detta men det kanske inte är så svårt. Min egna take på det är väl att bolagen till viss del borde tjäna på att höja inlösenkursen om kursen börjar närma sig, annars stannar väl hjulet av lite. Eller har jag fel?
Ha en riktigt trevlig måndag! 🙂