Ekorrhjulet känner de flesta till. Av många beskrivs hjulet som ditt ordinarie arbete där du snurrar runt 235 dagar om året. Det är just det hjulet många i min läsarskara vill lämna. Här beskriver jag det alternativa ekorrhjulet.
Mitt nuvarande portföljvärde skulle kunna generera 170 000 per år i skattad utdelning ifall jag sadlar om till enbart stabila högutdelare. Då har jag räknat på 6% direktavkastning. Jag vet att många tyckt att jag tar i och räknar för högt, men där har vi helt enkelt olika åsikter. Det har vi resonerat om tidigare.
Nuvarande årslön från mitt ordinarie arbete är 340 000 kr. Utdelningarna täcker alltså hälften av detta.
Nuvarande årslön (netto) | 340 000 kr |
Utdelning / år (om jag byter utdelare) | 170 000 kr |
Dock är jag närmare ekonomisk frihet än så. Frihetskvoten bör beräknas utifrån vad dina faktiska levnadskostnader är. Räknar jag bort allt det jag idag skjuter in i portföljen så är jag betydligt närmre en sådan frihet.
På senare dag har jag däremot börjat tänka om en aning…
Det alternativa ekorrhjulet
Som du kanske känner till så har jag, fru KTM och junior KTM flyttat. Vi bor numer i vår drömvilla. Ett beslut som jag inte ångrar, men som ökade kostnaderna rätt saftigt (mest drivet av lån).
Fördelen är att jag bor på ett ställe där jag vill bo livet ut. Så har det aldrig varit, utan alla våra tidigare boenden har mer känts som hyfsat temporära och att vi bara kommer bo där några år.
Det nya boendet har också fött en hel del framtida visioner om olika husprojekt vi i framtiden skulle vilja göra. Små som stora.
Det alternativa ekorrhjulet jag pratar om skulle innebära att jag går ner till 50% arbetstid där jag plockar bort måndagar och tisdagar samt jobbar halvdag på onsdag.
I ett sådant läge ser nuvarande kalkyl ut såhär:
Lön (50%) | 175 000 kr |
Utdelningar (6% DA) | 170 000 kr |
Totalt | 345 000 kr |
Det innebär alltså att jag får 5 000 kr mer varje år, trots att jag enbart jobbar halvtid.
Skillnaden rörande investeringarna blir då att jag tar bort allt mitt nysparande, förutom det lilla som går till eventuell buffert om denna måste ökas samt en liten slant till amortering. Den största skillnaden är dock att utdelningarna Inte kommer att återinvesteras. Ytterligare en stor skillnad är att utdelningstillväxten kommer mattas av rejält när jag skriftar över.
I år har min sparkvot i snitt varit 40%. Hela den här sparkvoten kommer jag i framtiden alltså kunna lägga på projekt/resa/saker till barn etc.
Observera! Endast en tanke just nu
Allt det här är inte skrivet i sten, men jag kan ändå känna att tanken känns lockande. Att gå ner i arbetstid är kanske nog så bra som att sluta jobba helt. Åtminstone får jag mer tid med grabben, vilket jag just prioriterar allra mest.
Självklart finns risk med Another Year Syndrome, men den risken finns ju även idag.
Vore väldigt trevligt ifall jag kan få lite någon typ av feedback från dig
Du har rätt som förälder till barn under 8 år att jobba 75%. Varför börjar du inte där och testar redan nu. Det kommer ge dig andrum och tid. Vad väntar du på? Det kräver förstås att 25% av dina arbetsuppgifter kan plockas bort så att du inte hamnar i fällan med 100% arbetsuppgifter på 75% av tiden med 75% av lönen.
Lycka till!
Så här ser det ut för min del: Nuvarande nettolön (2023): 360.000 kr. Utdelningar (2023): 250.000 kr. Det ser ju i förstone ut som jag inte skulle kunna sluta arbeta än, då utdelningarna inte är lika stora som inkomsterna. Men faktum är att jag redan idag är FIRE, men fortfarande arbetar för att öka marginalerna. Skulle jag sluta vid årskiftet skulle utdelningarna mer än väl överträffa behovet, eftersom jag dels inte skulle fortsätta spara 9.000 kr/mån (108.000 kr/år), dels skulle få mer tid till att baka eget bröd, jaga extrapriser och svinnsmart (räknar i så fall med ytterligare 1.000 kr/mån… Läs mer »
Tjenare tjenare Christoffer!
och tack för att du delar med dig
”Men faktum är att jag redan idag är FIRE, men fortfarande arbetar för att öka marginalerna.”
Det är alltid bra med marginaler. Dock är det nog lätt att glida in i Another Year Syndrome, d.v.s. att man vill bara spara ETT år till för man ser vilken effekt det gör… och sedan ytterligare ETT år till 🙂 Har du funderat kring den tanken någon gång?
Jo, det har jag, men kallar det inte another-year-syndrome då det ingår i planen redan från början att öka marginalerna… Målet är några hundratusen i buffert utöver utdelningar, så det finns att ta av om utdelningarna minskar eller uteblir. Jar det meata i aktier, men vill investera lite mer i fastighetee (Kameo) utan att behöva sälja aktier.
/Christoffer S.
Jag vrider och vänder också på alternativen. Dock är jag inte i nivå med dina utdelningar. 50k är målet under nästa år så det rör sig ändå på uppåt. Både jag och min fru har arbetat ca 80% sedan barnen föddes. Det har inneburit lägre inkomst men också mer frihet och tid för våra barn under resans gång. Ingenting vi ångrar då tiden går så vansinnigt fort. Barnen kanske inte förstår det idag, men jag vill tro att vi knutit starka band som kommer visa sig när de blir äldre. Närvarande föräldrar är fint. 50% arbetstid är hälsosamt och fullt… Läs mer »
Väldigt tacksam för att du delar med dig. 80% gör ändå grym skillnad. Vet att en kollega valt att jobba 80% också och det blir ju en dag mindre.
Hade en annan kollega som en gång i tiden sa att 15% var det bästa att jobba. Då jobbar du endast en dag och kan komma lite senare än alla andra, och sluta lite tidigare än alla andra. Är väl inte direkt beredd att hålla med om det 🙂
Jag tänkte testa att leva på ”utdelningarna” nästa år. Och med det menar jag en tolftedel av att de nästkommande 12 månadernas utdelningar. Med antagandet att de delar ut samma som senaste gången om inget annat kommunicerats.
Resten av lönen får gå in på ISK:t. Då borde jag få en lite löneökning varje månad, vilket jag räknar med kommer kännas motiverande.
Och fungerar det bra hänger nog heltidsjobbet ganska löst.
Snyggt! Det går ju alltid att testa. Det värsta som kan hända är väl att man backar tillbaka, vilket varit scenariot för en del bloggare som ändå lyckats uppnått ekonomisk frihet. Vi får inse att det inte är för alla heller
Min resa är den omvända, då jag efter fem års studier jobbade 60% i två år, sedan 70% i 10 år fram till för ett par månader sedan då jag gick upp till 75%. Anledningen att jag gick upp fem procentenheter är mitt stora intresse för investeringar. Som högst i hela mitt liv (jag är 45 år) har min årslön varit drygt 211 000 före skatt, trots universitetsexamen, då jag aldrig jobbat heltid och har låg lön. På grund av en gåva (på strax under en årslön) började jag investera för snart tre år sedan och är helt hooked. Ser… Läs mer »
Håller med. Bara gå ned i tid direkt om arbetsgivaren är ok med det.
MVH 🙂
Om du jobbar 50% så kommer du få ut mer än 50% av din årslön efter skatt. Låg lön är lika med låg skatt, det är fördelen med sossesamhället
Hej Kronan! Tack för en intressant sida om aktier mm. Jag tycker att ditt resonemang i för hög grad fokuserar på nettoinkomst idag. Om du har en högre bruttolön (inkomst av tjänst), så kommer du i framtiden få en högre allmän pension och tjänstepension. Pension är att betrakta som uppskjuten lön. Om du minskar din inkomst av tjänst idag så minskar du även din framtida nettolön när det är dax att ta ut din uppskjutna lön (pension). Det innebär inte att ditt val är fel utan det gäller bara att vara medveten om de förmåner som inte utbetalas kontant.
Hej Tobbe!
Rätt och riktigt. Bra resonerat. Jag har aldrig lyckats involvera den kalkylen i min egna kalkyl, mest för att jag aldrig satt mig ner för att räkna på det tror jag. Men jo, många böcker beskriver detta som en stor risk och något vi måste ta hänsyn till. Själv är jag just nu bara förvånad hur portföljen med mitt egna sparande totalt mosat mitt pensionssparande som jag haft i alla år.
Vi är nog ganska många som efter föräldraledighet insåg att full fart i ekorrhjulet aldrig mer blev ett alternativ. Gå ner till 80% och testa. Sedan 75% 50 osv. Livsharmoni är det viktigaste och varje person har olika tankar om vad som fungerar bäst för just dom. Men ärligt talat, finns det något bättre än att äga sin tid och jobba för att man vill, och inte av tvång?
Lycka till!
”Vi är nog ganska många som efter föräldraledighet insåg att full fart i ekorrhjulet aldrig mer blev ett alternativ. ”
Så sant! Det är lite tråkigt att allt för många verkligen vill gå ner i tid men absolut inte har möjlighet till det ur ekonomiska perspektiv. För egen del så har nog viljan till FIRE börjat glöda ännu mer nu efter det att jag blev pappa
Du ska få en utmaning av mig KTM. Ta och plocka fram en ”skugg-portfölj” med din 6% DA. Det är enkelt gjort eftersom du skapar en fiktiv portfölj med högutdelare, och du har ju för avsikt att leva av den så du behöver inte räkna på återinvesterad utdelning, eller köpa nya aktier. Ta sedan och redovisa hur skuggportföljen har gått relativt din riktiga portfölj… Skulle vara extremt intressant att följa. 😉
HAHA hej Niklas!
Jag har faktiskt ett halvt färdigt skrivet inlägg där jag skulle vilja presentera en sådan portfölj. En grej är att det kommer bli mycket mer utländska aktier i en sådan portfölj
Tips, använd min portfölj, den består nästan enbart av hyfsat stabila så kallade ”högutdelare”… komplett med alla yield traps, och andra minor man lär gå på… har fört statistik från Avanza i 6 år nu.
Snyggt. 6 år borde vara representativt. Har du dragit några lärdomar?
Det alternativa ekorrhjulet är helt klart intressant. Och faktum är väl att i princip alla föräldrar redan kör på den metoden, eller iaf har prövat den under en period i livet. För oss som inte skaffat barn så är det dock något mystiskt kring att gå ner i arbetstid. För egen del så sparar jag omkring 25k/mån i aktier och fonder på en ganska beskedlig lön (under 60k brutto). Så rent tekniskt skulle jag kunna gå ner till 50% utan att behöva göra avkall på någonting i livet, förutom att sluta med/kraftigt minska sparandet. Så det är lite av en… Läs mer »
Hej Kronan, en sak du kan testa är att gå ner i tid. Ledig på onsdagar, mindre less iom 2 sammanhängande arbetsdagar och mer kvalitetstid med grabben och för dig själv.
Närvarande föräldrar är fint och viktigt. Självklart älskar man sitt/sina barn över allt annat men…..det får inte bli för mycket av det goda heller. Föräldrar ska inte vara för mycket med sina barn, det är inte bra det heller. Viktigt att barn uppfostras till självständiga individer. Är man med barnen hela tiden tenderar de som oftast att curlas fram. Måste finnas en balans, precis som i det mesta i livet vare sig det är börsportföljen eller träning, barn eller annat. Sans och balans. Alla mår gott av att vara ifrån varandra och längta till varandra, det är en naturlig del… Läs mer »
+1 😉
Gå ner på 50% låter perfekt om din arbetsgivare tillåter det. Då har du förmodligen möjligheten att gå upp igen ifall du ångrar dig. Det kan vara svårt om du slutar helt och är borta något år.
Har själv provat att både gå ned i tid och inte jobba alls perioder. Vad jag märkte var att jag vid mindre arbetstid hade mer tid att laga billig men nyttigare mat, mer tid till familjen och aktier vilket medförde att jag hade mer kvar att spara i slutet av månaden när räkningarna var betalda.
Med barn och ett par miljoner undansparat är det bara för KTM att köra skulle jag säga (så kul är inte mitt heltidsjobb jag har idag iaf).
MVH
Hade en i min närhet som tillfälligt gick ned i arbetstid till 75-80 procent, men problemet var att arbetsuppgifterna inte anpassades. Så personen fick typ arbeta lika mycket, men till en lägre lön. Säger absolut inte att det skulle bli så för dig och jag vet inte om det var ett enstaka fall eller om sådant sker regelbundet, men kan vara bra att ha i åtanke.
Men det är en intressant tanke oavsett!
Man kan inte göra mer än att arbeta. Om man inte hinner med 20% av arbetsuppgifterna för att man är föräldraledig är det inte ditt problem. Det är din chefs/arbetsgivares. Många verkar tyvärr lite rädda för att påpeka detta enkla faktum. Jag råkade ut för samma sak, och en projektledare började knorra för att jag inte hann med lika mycket för att jag bara jobbade 80%. Svaret på dennes fråga var enkelt, ”jag jobbar ju bara 80%, men ni har ju inte minskat min kapacitet än (trots jag hade påpekat detta flera gånger innan)”. Sen blev det tyst.
Det var en av anledningarna till att jag inte gick ner i tid när barnen var små. Att göra samma uppgifter på kortare tid skulle göra livet bra mycket mer stressigt. Dessutom till lägre lön! Nej tack, det var det inte värt.
Däremot så hade vi ett generöst avtal för föräldraledighet. På den tiden var enda gränsen att man måste ta ut FL innan barnet var åtta år, så vi hade sparat mycket (tog endast 50% första året och klarade ekonomin ändå). Det blev långa lediga somrar i flera år.
Ja som du vet går jag här hemma och traskar som pensionär (på prov) och jag kan lova dig att det bubblar upp hur många tankar som helst, om liv, existens, framtid och framför allt ekonomi. En lön är en lön, det går inte att komma ifrån det. Förutom att den fyller på kontot med ca 30 friska tusenlappar varje månad öppnar den dörrar till barnomsorg, pension, försäkringar, banklån och en massa annat materiellt trevligt som man kanske behöver när man är som vi, medelålders med stora banklån och en massa utgifter och saker man vill göra. Mitt tips är… Läs mer »
Du måste gått plus både tid ock ekonomiskt om du hade lagt allt i indexfonder? Fattar inte varför du inte hellre är med familj och vänner än läsa rapporter om var och varannat bolag.
Låter som en kanonidé. Själv är jag inne på samma tanke, att kanske gå in i FIRE steg för steg. Jag har ganska så exakt ett år på mig att bestämma mig, vid 55 kommer jag åt både tjänstepensionen och de privata pensionsförsäkringarna.
Alla har olika preferenser i livet men om du vill spendera mer tid med din son så gör slag i saken och jobba 4 dagar i veckan. Du har ändå tiden med dig för att få portföljen växa. Jag ångrar att jag inte gått ned i tid då barnen gått på dagis mm. Jag har dock gjort ett kontrakt med mig själv att gå ned i arbetstid då jag fyller 55 år, samt att fullt upp sponsra ungarna om de bestämmer sig för att satsa seriöst på idrott. Då blir det resande och hela racet fullt ut. Professorn har gjort… Läs mer »
Jag har liknande situation. Ett tips att köra prao. Jag körde 40%jobb 60% föräldraledig en period. Sedan under 2 års tid var jag ledig varje.
Frihet och familjen är alltid viktigast, man kan alltid hitta alternativa inkomster eller minska sin frihet igen om man måste tänka om. Önskar all lycka oavsett val
Har du övervägt alternativet att gå ned till 50% men inte öka utgifterna och alltså kunna återinvestera all utdelning?
På sikt borde det vara en intressant lösning. Personligen tycker jag det är för mycket att ta ut 6% av portföljen om året
Jag har gått ned i tid, sett över en 4-veckors period, och gör tummen upp. Har tidigare varit fast besluten att sluta helt men funderar också, som du, på en alternativ lösning. Kanske rentav en att jobba typ 3/4 av året och 1/4 bo utomlands.
I simply could not go away your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info a person supply on your guests Is going to be back incessantly to investigate crosscheck new posts
you are in reality a just right webmaster The site loading velocity is incredible It seems that you are doing any unique trick In addition The contents are masterwork you have performed a wonderful task on this topic
hiI like your writing so much share we be in contact more approximately your article on AOL I need a specialist in this area to resolve my problem Maybe that is you Looking ahead to see you
I do not even understand how I ended up here, but I assumed this publish used to be great