Statslåneräntan steg snabbt och intensivt. Kontentan blev att skatten på ISK/KF även den skenade och för beskattningsåret 2024 var det många investerare som fick ett rejält påslag när deklarationen landade i brevlådan. Det här har fått vissa, inklusive mig själv, att fundera över värdet att ha sina aktier i ett ISK eller KF. Kanske är det bättre att lägga allt i en vanlig hederlig depå där du först skattar när du säljer något med vinst.
Tack för att du delar med dig om restskatten
Tusen tack till alla er som även i år delgav er restskatt alternativt skatteåterbäring. Det här har varit ett inslag varje år och ni är fortfarande lika transparenta, något jag uppskattar mycket!
Ett par positiva om ISK
Under lång tid har jag själv gått med vetskapen att du tjänar på att ha dina innehav i en vanlig depå (aktie- och fonddepå) ifall du investerar väldigt länge. Anledningen är att skatten du betalar varje år via ett ISK äter upp en del av ränta-på-ränta effekt som är nyckeln till framgång på börsen.
Egentligen säger det sig själv. Alla pengar du årligen betalar i skatt hade kunnat vara pengar som du i stället skulle kunna jobba för dig. Å andra sidan finns det en positiv aspekt för oss utdelningsjägare som inte betalar någon skatt på utdelning i ett ISK/KF. För de som fortfarande ligger på en vanlig depå gäller 30% skatt för de utdelningar du inkasserar.
Guldkornet med ett ISK är att du slipper tänka på skatt den dagen du säljer eller för den delen börjar knapra på portföljen för att dryga ut din pension. Du har redan skattat på dessa pengar och slipper oroa dig.
Ett ännu mer gyllene guldkorn är dock enkelheten med ISK då du i praktiken enbart behöver kontrollera din deklaration och inget mer, oavsett om du sålt eller inte sålt något under året.
Men innan vi går in på vad den faktiska skillnaden blir över tid vill jag reda ut ett par begrepp som kan vara bra att känna till.
Schablonintäkt, schablonränta, schablonskatt. Den enkla förklaringen
Som du redan vet beskattas ditt kapital årligen ifall du äger ditt innehav i ett ISK eller i en KF via schablon. Det är en sjukt mängd begrepp som förekommer För att förtydliga det hela vill jag klargöra fyra av dessa.
Kapitalunderlaget. Är det genomsnittliga värdet av din förmögenhet i ditt ISK + insättningar. Kapitalunderlaget ligger som grund för den skatt du årligen betalar.
Schablonränta. Det här är statslåneräntan som fastställs 30 november plus en procentenhet. För 2025 gäller 1,96% plus 1 procentenhet, alltså 2,96%
Schablonintäkt. Får du genom att ta kapitalunderlaget och multiplicera det med schablonräntan. Schablonintäkten kommer förtryckt i din deklaration och kommer automatiskt att beskattas med 30%. Det blir den slutgiltiga skatten
Schablonskatt. Ibland brukar man helt enkelt ta 30% av schablonräntan (2,96%) och kalla det för schablonskatt. 30 % av 2,96 % = 0,888%. Det här är alltså en förenkling som gör att du direkt via kapitalunderlaget kan räkna ut den slutgiltiga skatten. Många brukar direkt referera till schablonskatt.
Värt att investera i ett ISK på längre sikt?
Inledningsvis kan man säga att det finns åtminstone två solklara nackdelar när det kommer till att spara i ett ISK, rent ekonomiskt.
- Via en aktie- och fonddepå blir det inget skatteuttag under spartiden, något som innebär att kapitalet bör växa snabbare, allt annat lika.
- Dessutom har du möjligheten att kvitta vinster mot förlustavdrag i deklarationen. Det är faktiskt några innehav jag genom åren sålt med förlust. Sådant som gått ner i graven. SBB är ett av exemplen. För mig går dessa att räkna på en hand.
Swedbanks privatekonom Arturo Arques har nyligen gjort en beräkning och kalkylerat när det är värt att investera i ett ISK/KF. Det absolut kortaste svaret är att ISK, trots många försämringar, är det bästa valet för dig.
Kalkylen bygger dock på att schablonskatten ligger kvar på 0,9%. Går du tillbaka till föregående sektion såg du att den för 2025 ligger på 0,888%, avrundat uppåt alltså 0,9%. Denna har varit högre, men också lägre. Du kan kika på min historiktabell för att se vad den faktiskt blivit under alla år från det att ISK skapades.
Vidare har man i kalkylen räknat med att de 300 000 första kronorna i ett ISK blir skattebefriade, något som faktiskt gör en stor effekt över tid. För 2025 gäller 150 000 kr men redan nästa år höjs beloppet till 300 000 kr (läs vad som gäller här). Jag har varit positiv till skattelättnaden men också skeptiskt till att det faktiskt kommer ligga kvar när försvaret nu behöver rustas upp.
I kalkylen har privatekonomen jämfört med en depå värd 1 miljon samt en som är värd 5 miljoner. Tanken är att man investerar i fonder med en årlig avkastning på 7% samt en fondavgift på 0,3% årligen. Det är med andra ord en rätt låg fondavgift. En sparhorisont på 10 år samt 20 år har valts.
Depå värd 1 miljon kr
Om du har ett initialt portföljvärde på 1 miljon kr och låter pengarna generera ränta-på-ränta i 10 eller 20 år blir skillnaden följande beroende på om du väljer ISK eller en vanlig depå.
I den vanliga depån har man efter perioden är slut sålt alla sina innehav och beskattat med 30% på den avkastning man fått. Vinnaren i båda fallen är ISK. Värt att nämna igen är att man då räknat på att den skattefria nivån på 300 000 ligger fast samt att schablonskatten ligger fast.
| ISK | Aktie- och fonddepå | Skillnad | |
|---|---|---|---|
| 10 år | 1 788 707 kr | 1 623 900 kr | 164 807 kr (fördel ISK) |
| 20 år | 3 171 864 kr | 2 803 873 kr | 367 991 kr (fördel ISK) |
Depå värd 5 miljoner kr
Har du en portfölj värd 5 miljoner kan du efter 10 år plocka ut 8,8 miljoner kr om du investerat i ett ISK. Det är nästan 700 000 kr mer än om du kört med en vanlig depå. Ännu större blir skillnaden efter 20 år då du får nästan 1,5 miljoner kr mer via ISK, givet ovanstående förutsättningar.
| ISK | Aktie- och fonddepå | Skillnad | |
|---|---|---|---|
| 10 år | 8 803 991 kr | 8 119 500 kr | 684 491 kr (fördel ISK) |
| 20 år | 15 474 961 kr | 14 019 367 kr | 1 455 594 kr (fördel ISK) |
Jag hade faktiskt inte själv trott att skillnaden skulle bli såhär stor, men utgör också de 300 000 kr som räknas skattefritt en rätt hygglig del i den slutgiltiga effekten.
Enligt den här kalkylen från Swedbanks sparekonom så gäller fördelen med ISK upp till 30 år. Har man en längre sparhorisont borde man välja den vanliga depån:
”Mina kalkyler gäller upp till 30 års sparhorisont, där är ISK bättre skattemässigt. Den som har en ännu längre sparhorisont och inte avser att göra några byten kan gynnas av traditionell depå”, säger Arturo.
Det här är väl också det jag hört innan, alltså att ISK är gynnsamt för alla de som inte investerar på riktigt lång sikt. Börjar du när du är 18 år finns det goda möjligheter att du kan gynnas av att välja den traditionella depån ifall du vill spara till efter din 50-årsdag.
Varför jag själv investerar i ett ISK är dels för att jag gillar enkelheten, dels för att jag investerar rätt tungt i utdelningsaktier, men också för att jag den dagen jag vill sälja redan är skattad och klar.




Min första kommentar här på bloggen. Läser varje dag och vill tacka för en trevlig blogg. En enkel tanke från mig bara gällande AF mot ISK. AF verkar ju bättre vid JÄTTELÅNGA perspektiv på över 30 år men en brasklapp här är ju att det förutsätter att gällande skatteregler är oförändrade. Kolla På 30 år kan ju faktiskt förändring i beskattning av både ISK och AF ske och då kan förhållandena förändras. Kolla bara på villkor för CSN-lån, jag har hört massa personer som hade andra villkor när de började ta CSN mot nu när de betalar av. Ju länger… Läs mer »
Tjosan! Tackar för det. Imorgon är jag tillbaka i vardagen igen och det har varit en fantastisk resa på många vis 🙂 Utvilad vet jag inte, men har åtminstone skapat många minnen tillsammans med familjen. Kul att du läser! Tänker lika som dig även om jag kanske inte direkt reflekterat över det innan du skrev. Se bara vad som hänt med skatten på ISK sedan det skapades. Skulle bli förvånad om allt är samma lika om 30 år, som du skriver. Som vanligt är allt vi har historik. Hade man haft svar på allt så skulle ekonomin inte funka som… Läs mer »
Detta exempel verkar bygga på att man bara har fonder. Har man utdelande aktier i sin portfölj så får man skatta på en del av avkastningen (utdelningarna) varje år i en depå. Då borde man få ännu större fördel av att ha innehavet på ett ISK.
Tänker lite så jag också. Är rätt få fonder som faktiskt ger utdelning. Har ett halvskrivet inlägg om vilka alternativ som finns där och det tänkte jag ta tag i nu under helgen 🙂
Viktigt är väl att man inte investerar i ett ISK om man har räntefonder
Det spelar ingen roll för Peter Janson tjänar så mycket pengar på sina etf:er varje månad som har får utdelningar. 10000 tals pengar som kommer in varje månad som han kan sätta in i arbete som gör att han får ännu mer pengar som åter igen kan köpa nya utdelande papper som han kan köpa tomter och sommar stugor för.
Ja det här exemplet gäller inte Peter J tyvärr. Det får man räkna på separat i sådana fall 🙂
Jämförelsen känns inte rättvis. I aktiedepå har man möjlighet att dra av förluster på deklaration, vilket inte är fallet med ISK. Det innebär vanligtvis att man får tillbaka mellan 21 % och 30 % av det förlorade beloppet. Denna avdragsmöjlighet bör väl rimligen ha ett värde, som man måste ta med och beakta när man jämför sparformerna?
Mjo jag drog upp det exemplet också men som du skriver är det inte med i räkneexemplet tyvärr. Är nog många som dragit nytta av just detta i förlustaffärer som exempelvis Intrum (som för övrigt presenterade en galet bra rapport idag. Ja, jag blev tvungen att tjuvkika under semestern :D)
Tycker inte man skall binda sig vid något av alternativen. Har själv en AF i Nordea med nästan miljonen i vinst så denna får stanna kvar.
Alla nyköp med lite DA går in på Avanza. Har även börjat lite på Montrose som verkar bli en bra plattform. Lycka till allihopa och glöm inte att titta på Pfizer som kommer(hoppas jag) att explodera inom kort.
Det där är också helt klart ett alternativ. Som bloggare känner jag att det är enklare att ha allt på samma ställe då det blir enklare att transparent visualisera sina innehav. Med det sagt var jag beredd att byta till Nordea innan Avanza gjorde sina förbättringar kring källskatten på ISK
Jag gjorde en förtjänst på 32 kronor på mitt AF-konto innan jag avvecklade det. Därför var jag tvungen att ha med det i deklarationen.
Detta sköt upp utbetalning av min skatteåterbäring med två månader.
Jag är inte bitter. De pengarna hade varit guld värda när Trump gick loss som värst.
Det finns väldigt många som säljer sina innehav och byter till ISK för att man går med vetskapen att det är bästa valet. Så kan givetvis vara fallet, men som du ser gäller det inte alltid. Vet att de bloggare som varit med längre än jag sålt av deras gamla depå för att köra ISK successivt. Det var också på den tid då man inte gjort de försämringar som vi idag ser. I början var det riktigt riktigt förmånligt och där och då gick man ut med att villkoren på ISK inte skulle röras…