Året var 2015 och de första ynkliga utdelningarna trillade in i KTM’s portfölj. Det var en form av glädje och hoppfullhet men kanske också rädsla och ovisshet. Solklart är i alla fall att jag blir rätt nostalgisk när jag blickar tillbaka på hur det faktiskt såg ut då.
Min blogg är lite unik då jag varit igång väldigt länge samt började skriva i princip från starten av min resa. Bloggen flyttade jag rätt snart från ett gratisdomän till kronantillmiljonen.se som jag betalar för.
Av en händelse hamnade jag på ett av mina första utdelningsinlägg som jag skrev för herrans många år sedan. Där förklarade jag att utdelningen för helåret blev 4,9 kr. Katching!
Det är alltså 1 428 dagar sedan dessa 4,9 kr seglade in på kontot. Mycket har hänt sedan dess.
Bland annat har jag byggt upp en rätt rejäl pengamaskin beståendes av 867 077 kr som helt klart skulle sköta sig själv hyfsat med enbart återinvesterad utdelning.
Utdelningarna är inte längre 4,9 kr / år. Förra året inkasserade portföljen nämligen 18 149 kr efter avdragen källskatt och exklusive ränta och utdelning från Lendify och Tessin. Det är en ökning med 37000%. I år satsar jag på 30k nivån.
När jag kikar tillbaka på den där dagen 2015 så tog jag helt rätt beslut där och då. Sedan går det givetvis att klaga på att jag skulle tagit det här beslutet tidigare. Men bättre sent än aldrig som klyschan säger.
Nu ska jag se till att inkassera de 132 923 kr som saknas upp till miljonen. Sedan blir det kalas.
På tal om det funderar jag på att kanske styra min kosa mot Stockholm när väl den dagen kommer. Jag vet att de flesta av er satt upp läger där och skulle själv tycka att det skulle vara roligt att köra en get-together där för att snacka investeringar. Vad tror ni om det? 🙂 Hör gärna av er med förslag!
Hej KTM!
Besserwisser som man är… Din ökning är 3700 gånger större men inte 3700% större. Rätt svar är 370000% större.
Tack för en bra blogg!
Rätt ska vara rätt och toppen att du ser till att det förblir så. Nu lät det ju dessutom klart mycket bättre efter din rättning också, så det tackar jag för 😀
Glad påsk!
Hej! Vad är din genomsnittliga inkomst på bloggen per månad?
Hej Patrick!
Efter skatt ligger det på ca 5000 kr skulle jag säga. Fakturerar ungefär 10.000 kr. Men detta är också olika.
Tjena Kronan,
Hyfsad utveckling från 4,90:- till idag och då pratar vi inte om 10 tals år utan bara 4 år.
Jag skulle garanterat ta mig till Stockholm och dricka ett par bärs med likasinnade och fira mille gränsen med dig.
Ha en riktigt bra Onsdag.
// Malte
Tjenare Malte!
Tack! Ja den där ölen har vi ju pratat länge om och jag tycker ändå att det skulle vara dags. Det är ju många, liksom du, som hängt med här i kommentarsfältet väldigt länge och det vore rent utsagt snuskigt kul att träffa er.
Ha en alldeles fantastisk söndag
Bra jobbat!
Tusen tack https://pappabetalar2018.blogspot.com/
Klart vi ska fira miljonen. Jag är på en irl träff och skålar för dig!
Som jag skrev till Malte vore det ruggigt kul att träffa ni som verkligen varit med länge här i kommentarsfältet. Känns som vi har mycket att prata om och jag blev glatt överraskad när jag för första gången träffade Fridag Hela Veckan IRL.
Hej! Tänkte bara fråga en snabbfråga här då jag tänker att du har koll.
Stora Enso R kan köpas både på svenska och finska börsen. Finns det någon fördel att köpa den på finska genom ett KF-konto förutom valutaeffekten? Tänker om det blir mindre utdelningsskatt eller liknande?
Mvh
Växlingsavgiften både vid köp och utdelning är en onödig extrakostnad oavsett om du köper i en KF eller inte.
Håller med Gabi här. Går det att handla utan växlingsavgift så brukar jag göra det. Sedan kan det alltid vara någon som vill ha expondering mot den valutan av ett eller annat skäl och det må så vara. Just det här med valutaväxling och courtage i utlandet kan ställa till det en del.
https://www.kronantillmiljonen.se/bloggen/courtage-vid-kop-i-utlandet/
Kul att se! De resterande 132 923 kr lär gå fort, det motsvarar ju i princip ökningen bara i år. Vad för typ av get-together tänker du dig? Vet många bra barer/lounger i Stockholm som jag ofta går till för AW t.ex.
Jag hoppas på en riktigt fet uppgång så att vi kan fira snart ;D
Alltså jag är egentligen öppen för allt. På sätt och vis vore det roligt att hyra en lokal lite utanför och bjuda in folk, på ett annat sätt hade det varit minst lika roligt att krascha in på någon annans fest med en platta Sofieri *joke 😀
Häftig resa! Bor en bit bort från Stockholm men hade gärna varit med om det hade passat!
Hur kommer det sig att utd var så få även 2016?
Endast de modiga, bara despirerade, när de en gång försökte återställa bra hälsa och återfå tillbaka kärlekspartner, kommer att kontakta e-postadressen (dr.oduduwaspellcaster@gmail.com). Min djupa tacksamhet går till Dr.Oduduwa, hans medicin var mycket hjälpsam att min dotters hälsa återställdes återigen till normal god hälsa. Min dotter Alicia E. lider av sjukdom som kallas ”FIBROMYALGIA” i 13 år och min läkare har ordinerat mig med olika typer av medicinska droger verkar det inte fungera, det finns ingen förbättring i mina dötters hälsotillstånd. Jag är mycket lycklig att hitta Dr.Oduduwa e-postadress online blogg kommentar postat. Jag håller god kommunikation med Dr.Oduduwa, han är… Läs mer »