Igår trillade det in pengar från min Amerikanska REIT Reality Income Property Invest (ticker O). Det här har kommit att bli en välkommen julklapp som jag inte bara får ta del av i december, utan även årets resterande alla månader.
Ny utdelningshöjning
Skrev mot slutet av förra året om en utdelningshöjning från Realty Income. Nu höjer bolaget utdelningen igen, och den här gången med hela 4%!
Det här blir då 95:e gången i följd som bolaget höjer utdelningen sedan bolaget listades på NYSE 1994.
Utdelningen styrd efter valutan
När det kommer till utländska bolaget är utdelningen rätt så hårt styrd till vad valutan står i just nu. Det här kan få till följd att ett bolag som höjer utdelningen inte genererar någon extra utdelning för dig, tack vare att exempelvis dollarn står lägre än året innan. Självklart kan det också ha en positiv effekt.
Det här är dock något jag sällan tänker på. Tycker att det är bra att sprida risken och även ha med utländska innehav. Givetvis är detta inte den enda anledningen till varför jag äger bolag utanför Sveriges gränser.
Tankesätt – en ny aktie varje månad
Totalt blev det 40 kr i utdelning efter avdragen källskatt. Det kan tyckas väldigt lite, men min första utdelning från bolaget låg på ynka 5 kr.
Aktiekursen står i skrivandets stund i 435 kr per aktie. Om jag då skulle tiodubbla min utdelning från bolaget (drygt) så skulle jag kunna köpa 1 stycke ny aktie varje månad. Det är en lite rolig tanke tycker jag.
10 gånger så mycket kanske låter mycket, men tänk då på att maskineriet bara snurrar snabbare och snabbare ju mer du har. Dessutom har REIT’s i allmänhet blivit nertryckta i spåret av oroligheter kring räntan. Under dessa tider passar jag gärna på att köpa lite mer.
95 höjda utdelningar i rad
Jag skrev tidigare ett inlägg kring bolagets utdelningshistorik. Själv anser jag att bolaget skiner kvalité rakt igenom, vilket är anledningen till att Realty Income är ett av mina största utländska innehav. Som jag tänker tror jag att bolaget vill fortsätta hålla i sin fina historik med utdelningshöjningar även framöver.
För visst är det mycket roligare att säga att man höjt utdelningarna 96 gånger i rad, snarare än enbart 1 gång?
Just nu är direktavkastningen 4,8%. Ser vi att aktiekursen fortsätter pressas stiger denna givetvis. 4,8% är däremot riktigt bra, och skulle kunna jämföras med ett annat känt bolag, Johnson & Johnson (JnJ), som idag har en direktavkastning på 2,28%. Här kan du se utdelningshistoriken för JnJ.
En attraktiv direktavkastning, fin utdelningshistorik och stabilitet i bolaget, ser jag som fina köpsignaler.
Ökade i Realty Income idag efter att de annonserade att de höjt utdelningen. Bra utdelningsaktie som ger kassaflöde varje månad, bra för några som testar att leva som ”fria”. Följ vårt äventyr på http://www.ettfriareliv.nu
Hej Rikard!
Precis. Och så har du faktorn att de aktier du köper idag mest troligt bara kommer generera större och större utdelning varje år. Helt plötsligt blir ränta-på-ränta effekten väldigt kännbar 🙂
Ska bli riktigt spännande att följa din resa!
Härlig blogg måste jag säga. Gillar er syn på livet. Hoppas ert fria år 2018 blir topp-notch!
Tack för tipset! Glad att jag ökade tidigare i veckan och agerade direkt på nyheten om utdelningshöjning. YOC nära 5 procent nu.
Att kunna köpa nya aktier varje månad enbart baserat på utdelningen vore drömmen. Jag får minst 125 kronor per månad från Realty Income så behöver 4 ggr så många aktier.
Hej Utlandsutdelaren!
Då har du kommit en riktigt fin bit på vägen. 125 kr varje månad är inte fy skam. Räknar du med källskatten i detta?
Grymt med en YOC på 5%. har ännu inte räknat ut min 🙂
Nej, det är faktiskt utan källskatt. Räknat på en USD-kurs på 8 USD/SEK avrundat nedåt. I praktiken är utdelningen alltså 15-20% högre än så. 🙂
Nice! 77 kr i månaden här nu, en krona i från att mitt innehav i Realty betalar min hemförsäkring på 78 kr varje månad.
Alla tiders att göra sådana jämförelser Anders. Keep up the good work!

110.000 kronor investerade ska väl inte vara en omöjlighet 😉
En ny Realty aktie i månaden.
Hej Frilans!
Absolut inte 🙂 Det skulle dock motsvara nästan 1/4 av min portfölj så för tillfället känns det lite väl mycket. Men en dag så!
Tusen tack för kommentaren!
Precis samma dilemma! Realty Income utgör redan en bra bit över 5 procent av portföljen och ser man till aktiekursutvecklingen finns ändå en viss risk.
På ett års sikt skulle det motsvara 10 procent av portföljen och det kanske är försvarbart som en häftig grej.
Kul att du delar med dig som alltid Utlandsutdelaren.
Själv är min andel 3,7% och skulle nog inte vilja gå över 5%. Men upp till 5% är jag nog beredd att gå vid dessa nivåer 🙂
Synd bara att det inte finns något kvar att köpa för.
SE