Sett historiskt så har aktier/aktiefonder varit det absolut bästa sättet att skydda sitt kapital mot inflationen som sakta men säkert gör att allt omkring oss blir dyrare. De senaste åren har det varit extra viktigt att inte lägga pengarna under madrassen då inflationen varit galet hög. Här tittar jag närmre på en portfölj som ska stå emot inflationen och samtidigt innebära en lägre risk än många andra aktieportföljer.

 

Inflationen år för år

Målet är att inflationen ska ligga på 2% årligen och då sägs ekonomin vara stabil. Det har verkligen inte varit scenarion de senaste åren. Både 2022 och 2023 gick inflationen på högvarv och slog många investerare på fingrarna.

År Inflation KPI
2017 1,8%
2018 2,0%
2019 1,8%
2020 0,5%
2021 2,2%
2022 8,3%
2023 8,6%
2024 1,6%

 

Det är tråkigt att tänka på inflationen som investerare då det i teorin innebär att din faktiska avkastning blir lägre, eller åtminstone mindre ”värd”. Å andra sidan är investeringar ett av få sätt som du faktiskt kan skydda dig bättre mot dess frammarsch.

Många stoppar pengarna på ett konto med låg sparränta och tänker:

”Här är slantarna trygga minsann”

 

ISK skatten år för år

Som om inte det varit nog så har vi även haft ett annat bekymmer att tänka på, nämligen ISK/KF skatten.

Den högsta skattesatsen i den här sparformen gjorde sig tillkänna förra året och året innan var den inte särskilt rolig heller. I din deklaration i år kommer ISK skatten grundas på 0,89%, vilket är lägre än året innan. Dessutom kommer de första 150 000 kronorna vara skattebefriade som ett litet plåster på såret.

 

 

En defensiv portfölj

Varje år uppdaterar Dagens Industri sin portfölj som ska generera en god avkastning till en låg risk – en defensiv portfölj med andra ord. Tanken, som jag förstå det, är att göra så få ändringar som möjligt samtidigt som du skyddar dina pengar från att tappa i värde och får en hygglig avkastning till låg risk.

Tidshorisonten är 10 år. Den perioden är nästan slut och man har genom åren endast gjort några små modifikationer i portföljen.

I år ser deras defensiva portfölj ut såhär. Det som slår mig är att majoriteten av innehaven ingår i min egna portfölj.

= Bolag jag själv har i portföljen

Bolag Direktavkastning*
Sampo 4,7%
Tele2 6,4%
Investor 1,7%
Handelsbanken 11,2%
Assa Abloy 1,8%
Volvo 6,8%
Astra Zeneca 2,4%
Atlas Copco 1,8%
Nordea 9,2%
Lundbergs 0,9%

*Utifrån analytikernas prognos på kommande utdelning 2025

Då jag redan äger många innehav så är det kanske inte så förvånande att jag gillar uppställningen i det här laget. Personligen hade jag nog plockat ut en av bankerna och valt ett till investmentbolag, alternativt någon av XACT:s ETF:er med utdelning.

Ett fastighetsbolag hade också varit ett alternativ att byta mot, exempelvis Cibus. Här tänker man säkert att fastigheter just nu svalnat rejält men även de vindarna kommer förr eller senare att vända. För tillfället är det tyvärr många fastighetsbolag som sänkt sin utdelning. Portföljen ovan har som mål att erbjuda en generellt hög direktavkastning.

Sedan hade jag nog bytt ut Lundbergs mot exempelvis Latour eller Axfood. Axfood är ett strålande innehav som över tid slagit börsen med hästlängder (räknat totalavkastning och mot OMXS30GI). Kanske är det här ett av Stockholmsbörsens mest stabila bolag också. Ett klockrent innehav i den här typen av portfölj.

Förändringen man gjorde i år var att skrota SCA och i stället ta in försäkringsbolaget Sampo. Deras struktur har på senare år förändrats mycket då man sålt av sin andel i Nordea. Numer är man inget investmentbolag utan ett renodlat sakförsäkringsbolag.

På senare tid har jag börjat bli mer positiv till försäkringsbolag i en utdelningsportfölj och gillar teoretiskt bytet. Däremot kan jag tycka att man inte borde sälja skogsbolag nu då deras sektorn är rätt nertryckt överlag. Sampo har dock visat att man gör det rätta genom sina hyggligt stora utdelningar men framförallt återköp. Bytet behöver inte vara fel.

En av mina favoriter som jag börjat snegla på är Solid Försäkring som nog också skulle kunna passa i en defensiv portfölj.

Jag gillar i alla fall den här portföljen och tror den kommer fortsätta prestera bra. Det kommer aldrig bli en raket men många gånger har vi sett sköldpaddan vinna över haren i ett maratonlopp.

 

20
0
Kommentera gärna :)x
()
x