Jag fick en tidig julklapp från sambo KTM. Där i låg det punkteringsfria däck som dessa i folkmun kallas. Här tänkte jag recensera däcken ärligt och avslöja om det är en bra investering eller ej.
Egentligen är det ingen renodlad investering. En investering ska ge avkastning och öka på ditt kapital allt efter det att åren går. Punkteringsfria däck kommer inte ge dig mer pengar med åren, men kanske minska dina reparationskostnader och därigenom kan du spara mer varje månad.
Punkteringsfria däck
Först och främst ska jag vara ärlig. Det var ett h*vete att sätta på däcken på cykelhjulen! Jag tänkte både en och två gånger att jag köpt fel storlek innan det att jag fick på härligheten.
Som tur var hade företaget som sambo KTM köpte däcken från skickat med en lapp med instruktioner:
”Vid det här laget är det lätt att du tänker: ”Det kommer aldrig att gå”. Men tro det eller ej, det kommer att gå!”
Tyvärr måste jag säga att Sofia 20 år och Bosse 75 år hade haft problem att få dessa på plats utan hjälp. No offence.
Hur var upplevelsen med punkteringsfria däck?
Jag måste ändå säga att jag blev glatt överraskad. Kände egentligen ingen skillnad på hastigheten men däremot kan jag säga att stötdämpningen blev sämre. Det var lite som att cykla på extremt välpumpade däck.
Efter en tid vande jag mig med dämpningen och nu tänker jag inte på det. Har man en cykel med ”inbyggd” stötdämpning kanske det blir ännu bättre. Jag har en klassisk stadscykel utan dämpning.
Så…
Rullförmåga: 10/10 (ingen skillnad)
Stötdämpning: 5/10 (stor förändring)
Montering: USCH!
En reflektion
Det som nu är grejen med punkteringsfria däck är att dessa håller i stort sett så länge cykeln håller. Det tycker jag är bra, för nu slipper jag tänka mer på ifall jag behöver pumpa cykeln eller oroa mig för att få punktering.
Då jag cyklar extremt mycket så har jag fått många punkteringar genom åren. Dessa har jag löst själv med ett reparationskit från Clas Ohlsson som inte alls kostar mycket. Däremot blir det lättsamt nu då jag aldrig slipper lägga tid på detta.
Det finns kollegor på mitt jobb som lämnar in cykeln när de fått punktering, eller då en eker behöver lagas. Det är både tragiskt och sant på samma gång. Troligtvis är det samma människor som lämnar in sin bil varje gång oljan ska bytas eller när en lampa behöver bytas. Eller när ABS lampan lyser…
Kan du repa din cykel själv så sparar du mycket pengar. Tycker däremot att jag fick en fin upplevelse med dessa däck och kanske är detta ytterligare ett litet steg mot att långsiktigt få mer pengar in till portföljen.
Ett tips är att du kanske hittar sådana däck när Black Friday gör sitt antågande om några veckor.
För renlighetens skull har jag gjort så att jag inte lägger ut vart sambo KTM köpte däcken från. Men jag tror att ni är nog vettiga för att använda en prisjämförelsesite vid det här laget.
Tror du att det sliter mer på ekrarna med tanke på att däcket ingen fångar upp dämpningen?
Det känns lite som det faktiskt. Inget jag reagerat över ännu men något som säkert kan bli framöver. Den otroliga spänning som blev när man monterade däcket känns inte så bra för ekrarna ärligt talat.
Återkommer om något år eller två så kan vi kika på hur det ser ut 🙂
Som sagt så måste det finnas nackdelar med dessa också, annars skulle ju varenda cykel ha sådana. Tror däcken kostade 390 kr styck så de känns ju lite dyrare än att köpa en slang+ett vanligt däck.
Cyklar ganska sällan, då inleds varje cykeltur med att däcken behöver pumpas, det tar tid och gör att man ibland väljer annat färdmedel som ibland kostar pengar. Det här låter fantastiskt och definitivt en investering för den tid och de pengar jag sparar.
Ja men det kan det vara. Är man dessutom någon som lämnar in cykeln varje gång man får punktering så kan det här helt klart vara ett sätt att spara pengar över tid. För mig handlade det dock om bekvämlighet. Nu behöver jag aldrig bry mig om lufttrycket i däcken eller att pumpenstationen i stan står avstängd.
Vår familj har varit utan bil i snart 2 år och att cykla till allt har blivit en vanesak. Att då lämna in cykeln för service är något vi unnar oss då servicekostnaden jämfört med bil är obefintlig. Jämför däckkostnad osv. Att cykla är tokbilligt hur man än gör. 🙂
Det har du ju rätt i! Funderar dock på vad som görs i en sådan ”service”. Kanske smörjs kedjan lite samt att man spänner upp kedjan genom att justera bakdäcket. Finns säkert olika nivåer på service.
Innan det att jag bytte till dessa däck så hade jag problemet att många ekrar lossnat för mig. Det var faktiskt riktigt besvärligt att byta dessa och få däcket i balans. Där var väl ett exempel på att det ibland kan vara värt att byta pengar mot tid.
Bytte till 5mm tjockt gummi på mina nuvarande cykeldäck (Michelin, 250kr/st) plus extra tjocka slangar (Michelin, 80kr/st). De har hållit hela säsongen i år, cirka 300mil sedan April. Fick ofta punka efter ~100-150mil förut.
Vad gäller reparationer så sköter jag det mest grundläggande själv men ”unnar” mig en eller två servicar per år där växelsystem och annat gås igenom.
Bra och nyanserad recension 🙂 Överväger starkt att testa detta. Det eviga däckpysslandet och punkteringar pga vasst grus på vintern gör att jag undviker cykeln alltför ofta.
Nu när det gått några år, hur har däcken funkat? Du hade någon farhåga om att ekrarna kanske kunde ta stryk..