Idag var det dags för Svolder att summera sitt helår som, till skillnad från majoriteten av andra bolag, slutar den 31:a augusti. Bokslutskommuniké* släpptes idag och enligt Svolder själva var de föregående 4 månaderna de bästa i bolagets historia, trots nutidens största pandemi i ryggsäcken.
*Innan årsredovisningen tas det fram en bokslutskommuniké. Den ger en kortfattad och övergripande bild av årets ekonomiska resultat.
Från toppen på 337 kr har Svolder B backat en rejäl bit till nivån 274 kr. Det efter att majoriteten av alla investmentbolag fått sig en rejäl känga. Idag visade Svolder totalt motsatsen och steg nära 7% efter väldigt fina siffror.
Vad som påverkat bolaget mest positivt är då Garo som är Svolders största bolag i portföljen. Det är kanske inte så konstigt då aktiekursen i Garo gått helt bananas. Garo utvecklar produkter och tillhörande system inom elinstallation där bland annat eluttag till bilparkeringar är en produkt.
Om det är den höga efterfrågan på el till bilar eller något annat som fått Garo att explodera vet jag inte. Men det här är väl också lite charmen med att investera i investmentbolag. Du litar helt enkelt på att Svolder kommer göra bättre beslut än vad du själv kan göra.
Substansvärdet under det gångna räkenskapsåret steg med hela 96% inklusive återinvesterad utdelning. Det är verkligen inte dåligt! Man sammanfattar året som det absolut bästa, vilket säger ett och annat.
Jag vill också citera VD Ulfs fina ord om att man inte ska oroa sig allt för mycket att börsen är högt värderad:
Även om börsen på övergripande nivå har en hög värdering så innebär det inte att
det saknas intressanta investeringsmöjligheter för ett investmentbolag som Svolder
Substansvärdet rapporterades in på 275 kr/aktie. Efter dagens uppgång står aktien i 290 kr. Vi har alltså en premie på lite drygt 5% räknat på det tidigare rapporterade substansvärdet (som släpar efter givetvis). Premien tycker jag är helt rimlig, speciellt om vi jämför med mycket annat där ute.
Till alla oss utdelningsjägare kan jag med glatt hjärta säga att Svolder höjde utdelningen till 2,5 kr/aktie. Det ger oss en blygsam direktavkastning på 0,9%. Å andra sidan investerar vi inte i investmentbolag för utdelningen skull.
Risken är väl att den nedgång vi fick i Svolder blir den vi får nöja oss med just nu. Självklart kan det gå helt åt andra hållet också.
Igår skrev jag om H&Ms avkastning och dagen till ära har jag sett till att uppdatera mitt inlägg om vad Svolder presterat för oss investerare:







Har inte Svolder just nu, men inte tal om att det är ett riktigt bra investmentbolag, med många intressanta bolag i bolaget. Mycket möjligt jag återköper bolaget
Tjosan!
Ja det är lite sådana bolag som man själv aldrig får en bra uppfattning om riktigt för att det är så få som skriver om dem. Solver har verkligen möjligheten att komma nära bolagen och många har man ju varit med i sedan deras IPO om jag förstått det rätt.
Ha en fortsatt trevlig kväll!
Fint bolag som jag som många andra småsparare äger. Såg att de ökade i Nordic Waterproofing för några dagar sedan. Tycker dessutom Ulf är en av de bästa VD:arna på börsen.
Nordic Waterproofing har inte heller gått dåligt på sistone. Herre gud vilken resa!
Vet inte varför jag tänker på American State Water varje gång jag hör Nordic Waterproofing. Verkligen helt olika bolag 🤣
När toppade svolder på 377? 337 är högsta jag får fram.
Stämmer
Det blev en 7:a i stället för en 3:a 😀
Tusen tack för rättningen!
Off topic. Skickade e-post till dig. Har kikat på det?
Mvh
Larsa
Sorry det har gått förbi mina ögon men har svarat nu 🙂
Tycker det låter kalas och en fin idé. Du har alltid tillåtelse att posta dina verk här på bloggen och självklart kan jag hjälpa till med det jag kan.
I regel köper jag inte investmentbolag till premie, i synnerhet om de underliggande bolagen är noterade, men Svolder till 5% funkar. Hann också köpa på mig lite igår, till rabatt. Kommer nog behålla detta innehav länge!
Uppskattar för övrigt VD Ulf Hedlundh.
Hej hej Staffan!
Just det du skriver om att alla bolag är noterade tycker jag man ska tänka extra på. Det borde finnas incitament till premie om investmentbolaget har tillgångar som är svårare för oss investerare att få tag i och som faktiskt går bra också!
”Å andra sidan investerar vi inte i investmentbolag för utdelningen skull.”
Om man vill leva på utdelningar och har FIRE som livsmål kanske Svolder inte är rätt val. Finns många andra stabila bolag som ger väldigt mycket mer. Om du söker tillväxtbolag med stor potential är det också relativt lätt att hitta extremt många som växer bättre än Svolder. Ser inga skäl att äga dessa bolag.
Kan du ge exempel på riktigt bra tillväxtbolag?
Mvh
Larsa
SBB har slått Svolder med 200% på 3 år.
Vilka branscher växer så det knakar? Vilka företag är vinnare i dessa? Globalt ställer spel/bettingbranschen om från fysiska butiker till online, vilket redan är gjort i ex. Sverige. Men inte globalt. Just nu öppnar USA-s delstater upp för spel på fotboll, motorsport m.m. Kommer inom några år bli världens största marknad. Där är svenska Kindred med och växer. Mycket. Även Catena Media viktar mkt mot denna marknad och är branschledare. Klarar din moral av rena kasinobolag finns alltid Evolution. Det finns ju fler Megatrender. KTM nämner ju energi och transport där ett paradigmskifte precis inletts. Googla och läs på själv.… Läs mer »
Tack för input. Skal kolla upp dessa.
Mvh
Larsa
Behöver inte vara fel ha några investmentbolag, de borde över tid och rum gå bättre än index, man sprider ju dessutom riskerna bra, men är man ute efter högsta DA eller högsta värdeutve kling är väl investment (Svolder) inte bäst, men ändå tillräckligt bra historiskt sätt. Plus 228%(exkl utdelning) på 5 år är ändå inte fy skit
Absolut absolut!
Det finns resor som varit galet mycket bättre. Se bara på EVO… Jag har som sagt en blandning i min portfölj av både investmentbolag, högutdelare och aktier med hög utdelningstillväxt. Jakten på de bästa av dessa fortsätter och är nog en livslång resa skulle jag säga : )
Å andra sidan är det väl inte så länge tills jag börjar min resa som ekonomiskt fri.