Ibland redovisar jag vilken rabatt/premie investmentbolagen handlas till. Oftast blir det här en bild av det förflutna då bolagen redovisar sitt substansvärde 4 gånger per år men kursen justeras varje dag. Nu får vi se hur mycket det skiljer.

Sist jag skrev om rabatt/premie så låg Industrivärden kring 0%. Varken rabatt eller premie med andra ord. Det innebär att du får samtliga underliggande bolag till samma pris jämfört med om du köpt dem vart för sig via börsen.

Idag rapporterade Industrivärden ett substansvärde på 311 kr per aktie. Kikar vi på vart kursen står idag så är det 317 kr. Det här innebär alltså en premie på 1,9%. Nu var aktiekursen för Industrivärden C* den sista dagen i Q2 313 kr, vilket blir en väldigt liten premie.

*Jag äger själv Industrivärden C i stället för A. Varför då? För att den är billigare men ger samma utdelning

Värt att nämna är väl att Industrivärden i snitt handlats till 10% rabatt de senaste 10 åren. Men som sagt står Industrivärden inte ensamma då de flesta investmentbolag handlas till en betydligt lägre rabatt än tidigare. Självklart är det här lite skrämmande men som du vet säljer jag aldrig aktier för att kursen ökat mycket på senare tid.

Industrivärden är det tråkigaste investmentbolaget jag vet om. Kanske är det därför bolaget inte har lika stor vikt i min portfölj som övriga investmentbolag. En fördel med Industrivärden är den låga förvaltningskostnaden, men den spöar ändå inte Latour.

De senaste 5 åren har däremot Industrivärden presterat 21,84% årligen i snitt (totalavkastning). Det är väldigt fint men många har presterat ännu bättre eller åtminstone lika bra:

  • Investor: 26,82% årligen
  • Latour: 31,62% årligen
  • Lundbergföretagen: 19,14% årligen

En tanke jag haft är att byta Industrivärden mot Lundbergs då deras portfölj faktiskt inkluderar Industrivärden. Haken har varit att Lundbergs består av fastigheter och som du kanske vet är detta största delen av min portfölj idag.

Bolagen du får via Lundbergföretagen

Ytterligare ett alternativ idag är faktiskt Ratos. Rata Ratos har varit ett känt begrepp länge men nu verkar det som man fått vind i seglen igen. Roligt för alla som hållit sig kvar kan jag tycka!

När Jonas tog över VD rollen 2017 sa han väl att det skulle ta ca 5 år att få allt på banan igen? Nu är vi där och vi kan faktiskt se att trenden börjar vända. Om kursen är låg och Ratos procentuellt kan öka sitt substansvärde mycket, ja då vet vi vad som borde hända med kursen

Jag var faktiskt inne och doppade tån i Ratos där i början på min resa men jag visste inte vad jag investerade i så jag sålde 😀 Den investeringen hade däremot varit plus idag. Troligtvis är det bättre att köpa Ratos idag än när jag köpte.

 

 

8
0
Kommentera gärna :)x
()
x