Nu har det gått snart 8 månader sedan jag anslöt mig till ett nytt investeringsprojekt hos Tessin. I samband med detta kan jag tycka att det är värt att kika på hur jag tänker på det här investeringsalternativet framöver.
Vad är Tessin?
Via Tessin kan du som privatperson enkelt investera i spännande fastighetsprojekt och få avkastning (ränta) på din investering. Fastighetsinvesteringar har historiskt sett varit ett prima alternativ att bygga en förmögenhet på.
Du väljer själv projekt via Tessins site, investerar dina pengar, och får sedan en årlig avkastning på ditt investerade belopp. När projektet är färdigt (normal löptid 1 år) betalas ditt insatta belopp + ränta ut till dig som investerare. Skillnaden är om du investerar i en låneportfölj där ränta kan trilla in flera gånger under året.
Tessin fungerar som en mellanhand mellan oss investerare och fastighetsutvecklarna och möjliggör denna typ av investering som tidigare varit svår för oss privatpersoner att ingå i utan tillräckligt med kapital.
Projektet jag investerade i
Nu i början av året bestämde jag mig som sagt för att skicka in 50.000 kr i ett nytt projekt som handlar om att upprätta bostäder nära Gotlands Regemente. Här kan du läsa mer om själva investeringen:
I grunden tycker jag att ledningen verkar väldigt förtroendeingivande och projektet spännande och stabilt. Jag gillar tanken att man bygger nära regementet då jag tror att försvaret inom Sverige kommer behöva förstärkas framöver och här är just Gotland den omtalade nyckeln och kärnan för ett bättre försvar.
Dessutom tycker jag att bostäderna ser trevliga ut, en plats där jag själv skulle kunna tänka mig att bo helt enkelt.
Då det kommer ut rätt många projekt via Tessin kan det ibland vara svårt att välja men jag försöker göra mitt bästa för att investera så tryggt och fördelaktigt som möjligt.
I dagsläget är jag en av få bloggare som faktiskt också har ett avslutat projekt hos Tessin sedan tidigare. Det här är alltså det andra projektet jag ingår i.
Hur går det?
Det jag själv gillar med Tessin är att du som investerare löpande får information kring hur det går med projektet. Självklart kan du också resa till platsen för att se hur det går med byggandet, men annars går det bra att läsa mailen i din inkorg.
Just nu går det riktigt bra och jag har nyligen fått besked om att intresset successivt ökat och att 6 köpare nu tecknat förhandsavtal. Riktigt roligt!
En sak jag reflekterar över är att jag får fler uppdateringar kring det här projektet jämfört med mitt första projekt. Det här antar jag varierar mycket och beror nog på hur ofta projektägarna vill skicka ut uppdateringar.
En sak som är tråkig (men samtidigt också skön på ett sätt) är att du som investerare blir totalt frånkopplad projektet när det väl är klart och pengarna betalats åter till dig. Du får alltså inte ta del av framtida vinster i projektet.
En rekommendation jag har är att ni går in och skriver upp er på Tessins nyhetsbrev. Då får ni alltid rykande färsk information kring deras nya projekt och annat matnyttigt. Det bästa är att det även är gratis 😉
Observera
Det här inlägget ingår i mitt samarbete med Tessin. Alla åsikter är dock 100% mina egna och skulle jag finna att Tessin inte längre intresserar mig kommer jag meddela det på bloggen
Tänk på att aktieinvesteringar alltid innebär ett stort risktagande. Investera aldrig pengar i aktier som du inte är beredd att förlora. Kronan till Miljonen rekommenderar aldrig någon att köpa något utan på bloggen får du enbart följa mina egna tankar och val på vägen till 1 miljon kronor.
Hej KTM!
Jag tycker också att Tessin är perfekt, mycket bättre än Kameo som jag prövd ut nu i 2år, så som du skriver så blir man mera bortkopplad från projektet.
Jonas på Tessin tycker jag gör en bra jobb och har stort fortroende för det dom gör.
Synd lite att dem inte har preffar längre då banken till utbyggarna kräver lån av Tessin sina medlemmar.
Har vart med nu i Tessin sedan 2016 och man får en sådär 10-11 procent på lånen. Topp.
Tack för fin blogg för övrigt.
Halloj!
Härligt att höra att du föredrar Tessin! Alltid roligt att stöta på andra som har eller haft projekt där. Själv var jag lite rädd när jag gick in i mitt första projekt men nu känner jag mig desto lugnare. Har fått en så bra koppling Mot somliga som jobbar hos Tessin och Tessin som bolag tycks ticka på riktigt bra.
Gillar också idén med Trine!
Men för en liten sparare som mig blir 50 000kr i insats en alldeles för stor del av mitt sparande. Jag tänker att detta skulle kunna vara en krydda i en portfölj. Jag får helt enkelt vänta tills min portföljen blivit betydligt större.
Mvh PB?
Halloj Pappa Betalar!
Har aldrig testat Trine (eller menar du Tessin) men man hör ju väldigt mycket reklam om dem och idén är nog inte dum. Hos Tessin kan du ibland få projekt där minsta investeringen är 20.000 kr men det normala är ändå 50.000.
Supertacksam för din kommentar!
Oj. Gick lite snabbt där tror jag. Menade Tessin.
Kanske kan skriva ett inlägg om insatsen, hur ofta det går att investera i projekten med 20 000kr och om dessa brukar skilja sig mot det med 50 000kr i insats?
Mvh PB?
Har varit lite sugen på att testa tessin men inte orkat sätta mig in i det riktigt. Kommer nog läsa på lite när jag har tid men kravet på 50000kr är precis som andra nämnt ganska högt för att lätt komma igång.
Jag har sett att det av och till har minimum investering ned till 30K, så det är bara å hålla utkik.
Det verkar som väldigt populärt, då dem reser kapital på en ”blunk”. så man får oftast vara snabb.
Stämmer bra det Robban 🙂
Det är väldigt högt men den här minsta investeringen finns då en gräns existerar för hur många investerare det faktiskt får lov att vara. Tessin har själv sagt att man gärna skulle vilja sänka gränsen, men då blir det ju fler investerare också för att fler investerar mindre belopp. Jag brukar spara lite i månaden på ett räntekonto och sedan köpa när jag har tillräckligt för ett nytt projekt