Det är dags för mig att på riktigt ta avsked av Hennes & Mauritz i portföljen. Bolaget kommer snart med sina försäljningssiffror men jag har genom åren blivit less att följa utvecklingen så därför väljer jag att ta in något helt annat.

Uppsala slott - Destination Uppsala

Vissa aktier kommer man ihåg vart man befann sig första gången man köpte dem. Personligen satt jag uppe vid slottet i Uppsala på en gräsmatta där när jag köpte mina första H&M. Vad jag riktigt skulle göra i Uppsala där och då, ja det minns jag inte. Det var i samband med att jag lyssnat på en analys om bolaget som mitt första köp blev verklighet.

Bortsett från SBB (som ej är ett avslutat kapitel) så är H&M min absolut sämsta investering. Visst ska man ha tålamod med investeringar, men H&M har fått sina chanser kan jag tycka. För tillfället ser jag bättre potential på andra jaktmarker.

Egentligen bytte jag ut H&M mot Nordic Waterproofing då jag sålde hälften av H&M vid årsskiftet. Trots det skulle jag gärna se att något av följande bolag får en plats i portföljen snart:

  • New Wave
  • Stora Enso (skulle då ingå i min KF)

En analys om New Wave kommer troligtvis imorgon och varför jag tycker det här ser mäktigt ut. Vilken av ovanstående 2 bolag tilltalar dig mest?

 

Bytte courtageklass och sålde det sista jag hade i H&M

Spartips? Att lämna trasiga kläder

Ett gammalt spartips har varit att ta med sig strumpor med hål i eller andra trasiga kläder till H&M för att då få en rabattcheck på 50 kr. Konceptet kallas ”Close-the-Loop” och är till för att främst främja miljön.

Det är väl ingen nyhet att H&M’s kläder hamnat på ställen som absolut inte är bra för miljön. Dumpats i någon flod i annat land exempelvis. I ett nytt avsnitt av Aftonbladet Daily berättar teamet hur man satt taggar på kläder för att följa dem jorden runt. I majoriteten av fallen återvinns inte kläderna utan blir direkt sopor.

H&M avböjer intervju från Aftonbladet i samband med det här. Frågan jag ställer mig är om man nu tar bort bonusen på 50 kr och konceptet i sin helhet. Bolaget verkar ju ändå bara få skit för det. Så vill du utnyttja detta är det dags att passa på.

Självklart tar det tid att vända ett stort bolag, och jag har ändå sett tecken på att H&M är på väg mot det bättre nu. Jag tog upp Ratos igår och tar upp det idag igen. Ratos var bolaget alla skulle äga för länge sedan men blev sedan en flopp då man sålde guldkornen i investmentbolag. Först nu ser det ut som att man går i rätt riktning.

Det är inte p.g.a. kläder i floder som jag nu lämnar H&M för gott. Potentialen i exempelvis New Wave känns långsiktigt mycket mer vettig.

Läs gärna om New Wave här imorgon 🙂

18
0
Kommentera gärna :)x
()
x