När aktiekursen faller men utdelningen höjs tycker jag det är ett bra läge att fylla på med extra aktier. Det scenariot ser vi nu i Aker BP som just nu erbjuder över 10% direktavkastning.

 

 

Förra veckan presenterade Aker BP sin rapport för det fjärde kvartalet och summerade därigenom sitt helår. Aktien gick ner på rapporten och har fortsatt falla lite sedan dess.

 

Utdelningen höjdes med 5% upp till USD 2,52 per aktie. Bolaget har haft en fin utdelningshistorik allt sedan pandemin med många höjningar.

 

Tittar vi på utdelningsandelen från åren 2017-2024 så har den i snitt varit väldigt god räknat på det fria kassaflödet (FCF). Sedan är det givetvis så att vissa kvartal varit bättre än andra. Trenden är att dela ut lite mer än hälften av det fria kassaflödet. Det ger även bolaget muskler att fortsätta investera.

 

Visionen just nu i Aker är att hålla upp produktionen över 500 tusen oljefat dagligen de kommande 5 åren åtminstone. Här är det så att nuvarande produktion från existerande fält kommer minska men att de nya projekten kommer bidra positivt.

Viktigt att komma ihåg är att anledningen till varför kursen dippat inte är att bolaget på något sett ser sämre utsikter framöver. Snarare har det att göra med ett lägre oljepris. En investering i Aker innebär att du blir väldigt exponerad mot oljans utveckling över tid.

Min egna förhoppning är att oljepriset stannar på en lägre nivå ett tag till så jag kan fylla på med extra aktier i Aker.

Oljepris

 

Det absolut finaste med bolaget skulle jag säga är deras väldigt låga produktionskostnader som sticker ut bland konkurrenter. Här har kostnaderna minskat drastiskt från 2022.

Projekten som man just nu driver går enligt plan och tanken är som sagt att dessa ska ersätta den minskade produktionen i redan existerande fält.

 

Jag köper mycket hellre Aker BP idag än exempelvis Omega Helathcare som länge varit en av mina andra extremutdelare med 9-10%. Där är direktavkastningen idag 7% efter det att aktien och bolaget presterat riktigt bra. Tanken har funnits att sälja lite Omega Healthcare nu under 2025.

Idag handlas Aker utan rätt till utdelning och det är därför som aktien faller. Då du får utdelningen kvartalsvis kan det vara läge att fylla på här och nu.

25
0
Kommentera gärna :)x
()
x