Under veckan som gått gick ett av mina innehav över 100 000 kr för första gången någonsin. Det här är givetvis en stor milstolpe och ett mål jag har haft under många år. Den här milstolpen för mig också till en tanke jag hade om mina portföljinnehav för ett par år sedan.
Självklart Investor
Föga förvånande är det att Investor i veckan blev det bolag som slog över 100k gränsen. Det här investmentbolaget har länge varit rotad i min portfölj och under senaste året varit stadig 1:a:
Innehavet jagas dock av Svolder som är betydligt nyare i min portfölj.

Alla mina köp i Investor. Då jag bytte Investor A mot B en gång så syns inte köpen jag gjorde mellan de 2 tidpunkterna
Sist Investor släppte rapport så presenterade man ett substansvärde på 831 kr/aktie. Efter deras 4:1 aktiesplit blir det här 207,75 kr/aktie. Idag handlas Investor A till ca 194 kr så vi får alltså en liten rabatt på 6,6%. Det kanske låter trevligt då de flesta andra investmentbolag handlas till stor premie men historiskt har ändå Investor handlats till 17-18% rabatt.
Den stora våg av alla som vill in i investmentbolagen skrämmer mig lite. Själv köper jag betydligt mindre nu men givetvis säljer jag inget. Men sedan var det väl någon som sa att ser du en bubbla så ska du springa mot den och inte bort från den. Buffett följde däremot inte den filosofin:
Inspirerande är också att se hur utdelningen vuxit genom åren för Investor. Här får du ändå nästan 2% i direktavkastning. Det kan jämföras med Svolders 0,91% eller Lundbergs 0,63%.
Min tanke kring portföljen
Tidigare hade jag en rätt konstig tanke att jag aldrig skulle låta något innehav överstiga 100 000 kr. Eller rättare sagt skulle jag aldrig fylla på något mer ifall bolaget låg över den gränsen. Det skulle då innebära att jag fokuserar mer på bolagen som har en mindre andel i portföljen.
Idag har jag 35 bolag (som jag tänkt ha kvar) och det skulle då innebära 3,5 miljoner kr om alla uppnådde 100k. Tänker vi så skulle det räcka rätt väl för mig att bli ekonomisk fri då jag tidigare räknat på 2 608 320 kr.
Läsarfråga: investera i +30 olika bolag?
Men det var länge sedan jag hade den tanken. Numer trivs jag snarare med planen att låta de 10 bolag jag gillar mest utgöra den största delen men samtidigt ha fler bolag i kölvattnet som pumpar in utdelning åt mig.
Kul grattis, ingen dålig milstolpe, jag gör som du håller stenhårt i mina investor!
Tack! Kommer det ens finnas någon att köpa aktier av framöver? 😉 Helt galet hur antalet ägare hos Avanza utvecklats de senaste åren. Skrämmande på ett sätt men roligt att många börjat investera
Själv är jag så gammal att jag har köpt Investor till över 50% rabatt. DET var billigt, tyckte jag iallafall. Men det var ingen självklarhet då heller. Då ansågs rabatten vara motiverad på grund av Investors maktambitioner. Och naturligtvis det extra lagret av kostnader som det innebär att ha ett ägarbolag. Jag äger gärna investmentbolag men utan tillräckligt stor rabatt föredrar jag att äga underliggande bolag istället. Nuförtiden är transaktionskostnader försumbara och försäljning utlöser ingen reavinstskatt så jag har väldigt svårt att se varför alla måste äga investmentbolag numera (till vilken kostnad som helst). Ett exempel utanför Sverige (nämner detta… Read more »
Jätteintressant med GBL som jag faktiskt inte hört talas om tidigare. Får ta och göra en liten djupdykning där minsann 🙂
50% rabatt låter som en skröna men jag har också hört att det var så. Du köper något som ska kosta 2 kr men betalar bara 1 kr då det är 50% nedsatt. Hade inte varit helt fel!
Investor är mitt enskilt största innehav. När börsen tankade i mars förra året med 30% grät jag lite och storköpte i Investor för mitt sista likvida medel. Idag har min position ökat med nära 100% i värde sedan jag startade i 2017. Jag vet fortfarande inte hur mycket ”torrt krut” som det är smart att ha vid sidan om att köpa för när sådana tillfällen ges. Såg ett förslag som jag tyckte verkade sunt var att ha en viss buffert, och när börsen går ner 30% från sista toppen (som nu under pandemin) så använder du 50% av din buffert… Read more »
Alltid fullinvesterad borde statistiskt sätt vara bättre. Ingen vet hur börsen utvecklar sig på kort sikt. Däremot är det ganska enkelt att förutse trenden i det längre perspektivet. Men om du sover bättre med pengar på sidan så gör det. Det viktigaste är att man inte säljer i panik när börsen faller.
”Alltid fullinvesterad borde statistiskt sätt vara bättre”
Matematiskt stämmer detta och har du lång tidshorisont är det bara att skippa tanken med torrt krut. Man har gjort studier som visar att det alltid är bättre att gå in med allt ifall du har ett stort kapital att investera, snarare än att sprida ut köpen. Dock förespråkar jag alltid att spridas köpen då vi även har en psykologisk effekt och det är jobbigt att se när innehaven faller.
Kul!
Jag är långt ifrån att uppnå något liknande, men tror ändå att det snarare kommer ske förr än senare 😉
Tjosan https://frilansportfoljen.blogspot.com/!
Det kommer gå fort för dig ska du se. Efter miljonen gick det undan vill jag lova 😛
Säljer väldigt sällan, nu sålde jag mina investor ca 5000 st. Tror jag kan köpa tillbaka dom billigare på kort sikt(oktober). Skulle det inte bli ett läge så hamnar pengarna i Vanguard high yield istället/Dave
Oj ja det är verkligen vågat men jag förstår helt klart dina tankar. När väl börsen faller tenderar investmentbolagen falla ännu mer, vilket är tråkigt
https://www.kronantillmiljonen.se/kunskap/investmentbolag-och-risk-vid-borsnedgang/
Tjena Kronan, Hoppas allt är bra med dig och Fru KTM? Här hemma är det full rulle efter att ha hämtat en hund valp 🐶 igår. Gud vad fina dom är. Som du vet kör jag en annan approach och har betydligt färre innehav än dig. Jag har 17 st aktier och 5 fonder. Av dessa har 14 st aktier inklusive Xact Högutdelande (ETF så egentligen ingen aktie) ett värde på över 100k. Jag köper alltsomoftast och säljer väldigt sällan, kan inte påminna mig när jag sålde något senast? Tror det var SEB 2014🙈. När jag väljer att plocka in… Read more »
Härligt höra ifrån dig Malte, köpa en hundvalp är livskvalité, bra år detta, Leeds 9a och spelar en underbar fotboll, fyllt 60 år, 60års krisen är väl att jag gymmar typ 27-28 dar per månad. Aktiefronten är det ganska lugnt, har iaf passerat 500 000, det jag köpt mest i år är väl gladstone investment, american shipping, Cibus, Sbb b och nyfosa. Investeringsmsdigt har jag väl en liknande strategi som du, har t o m mindre bolag än du(11st). Endast 3 fonder (teknologi och småbolag)
Fridens
Men Tjenare Malte och tack så mycket för ditt SMS här tidigare också. Var trevligt 🙂 Funderar förresten på att ta vägarna förbi senare i höst. Kanske kan vi sammanstråla då? Jätteroligt med en hundvalp och oj så söt den var. Kommer mitt hemmajobb fortsätta på obestämd tid tänker vi också skaffa hund. Annars får det bli när jag blir ekonomiskt fri i stället. Inte så kul att måsta hem vid varje rast och rasta den stackaren. Ja men då är du väldigt lik jag när det kommer till sälj. Senast var det ju Swedbank jag sålde och tog in… Read more »
En märklig regel att sätta ett taket i kronor. Tänk om du skulle bli miljardär någongång, då hade det krävts 10.000 olika innehav 🙂
Jo jag har haft många märkliga tankar likt dessa under min resa mot miljonen 😀
Miljardär hade man givetvis inte tackat nej till men är inget jag siktar mot.
Frågan är väl om inte alla investmentbolag kommer återgå till mer naturliga nivåer av rabatt – för rabatt är det normala. Hur kommer det då att se ut?
Kanske lite provokativt, men varför ska investor handlas till rabatt? Bara för att det alltid handlats till rabatt? Jag köper förvisso hellre till rabatt, men kvalitén på förvaltningen är i mitt tycke faktiskt värd en premie..
Måste vara en häftig känsla när ett bolag blir sexsiffrigt i portföljen. Tyckte det var coolt när man kom upp i femsiffrigt för ett par år sedan 😂