S&P 500, som visar utvecklingen på de 500 största bolagen i USA räknat i marknadsvärde sjönk kraftigt igår. Senast vi såg en sån här nivå var i oktober förra året. Såklart blev suget stort att fylla på i mina innehav.
Tyvärr måste jag erkänna att likviderna är slut. Det innebär att jag får vänta tills på fredag när lönen kommer innan jag kan köpa mer.
Bland några förlorare igår såg vi:
Amazon -4,46%
Alphabet (Google) -2,45%
Facebook -2,69%
Får ofta frågan varför jag inte investerar i någon av dessa FAANG-bolag, samt om det finns läge att köpa mer nu. Visst känns det intressant, men det här är kanske inte riktigt min typ av bolag då jag investerar i pålitliga utdelningsbolag med lång och inspirerande utdelningshistorik.
Däremot var det många bolag i min egen portfölj som också följde med neråt:
Johnson & Johnson -2,78
Digital Realty Trust -5,93
Realty Income -3,38
Omega healthcare -4,58
Av dessa ovanstående måste jag ändå säga att Digital Realty känns mest köpvärt just nu. Speciellt med tanke på att det här bolaget väger rätt lätt i portföljen.
Anledningen till fortsatt negativ stämning är dels oron kring den amerikanska tillväxten men även för att FED nu väntas höja räntan ytterligare mot slutet av veckan.
Självklart så hade det varit glädjande att ha en krigskassa på kanske 100.000 kr nu när läget ser ut som det gör. Samtidigt var det här omöjligt för mig att förutse. Vi hade ju lika gärna kunnat fortsätta uppåt och då är det ju alltid onödigt att pengarna ligger och pillar sig i naveln.
Gårdagens #uppesittarkväll släpptes tidigare än normalt då detta i regel brukar gå av stapeln dagen innan lönen. Till er som missade avsnittet kan jag verkligen rekommendera att ni kikar på det retroaktivt:
Har drygt 200k i krigskassa men nätbanken höjde precis räntan från 0,75% till 0,85% decisions, decisions 🙂
Ju längre man har likvider desto mer fäst blir man vid dom har jag märkt. Inte alls samma med aktie-portföljen, det känns mer som funny money, inte på riktigt.
Ahh jag förstår lite hur du menar. Det har varit månader då portföljen tappat 20-30k och det har verkligen inte känts i själen. Hade jag däremot shoppat för 30k under en månad skulle det nog kännas desto mer 😉
När planerar du att gå in med delar av krigskassan? Själv hade jag nog inte kunnat hålla 200k utan att investera här så mycket cred till dig
Svårt att ta cred för det när pengarna egt skulle investeras, men har gift mig med sparpengarna. Ge mig cred om jag får a****t ur istället 🙂 Jag vet inte när jag tänker gå in, det mest resonabla kanske vore 10 – 20% av pengarna varje månad så länge det är baisse. Hur låter det?
Har själv noterat att många kvalitativa innehav såsom Main Street Capital och Northwest heathcare rasade med 3-5%.
Det är lätt att man blir för ivrig och satsar en massa pengar bara för att det lyser rött några dagar. Inte vill man ju gå miste om en rea! Lugn och fin tänker jag, det kommer antagligen att trilla ner ytterligare och det kommer antagligen att finnas många fina köplägen framöver. En björntrend har ju en tendens att sprida en massa pessimism som ytterligare förstärker sälj-hysterin.
Jag förstår vad du säger Snålgrisen och försöker verkligen ta åt mig av detta då jag vet att du pratat om det vid ett tidigare tillfälle. Det är väl min värsta svaghet, nämligen att jag blir så kåt direkt det lyser rött, hehe 😀
Men hur är det för dig nu? Har du någon krigskassa eller använder du helt enkelt utdelningarna/månadslönen för att köpa mer månad för månad just nu?
Ha det så bra! Imorgon blir det 30 mil bilkörning. Suck! Ser inte direkt fram emot det. Lyckligtvis har man många poddar att lyssna på.
Jag sitter lite i samma sits. Lön på fredag men jag hade gärna handlat idag. Jag hade faktiskt planer på att köpa realty eller digital men jag får se hur läget är på fredag. Ombalanserade lite igår när det var högt säljtryck. Dvs sålde och köpte tillbaka för deklarationen. Fungerar bara på dåliga dagar och igår var det perfekt för det! Viktade ned oriflame en aning men i övrigt samma inköp som tidigare. Tänkte köpa antingen IBM eller digital realty för det. För att svara på din fråga tidigare ang IBM… De har tappat många stora hosting affärer till tex… Läs mer »
Ah det är faktiskt riktigt smart! Jag tänker då att du kör ett vanligt A/F-konto? Finns det någon direkt anledning till att du valt detta? Tror jag frågat det tidigare dock 😛
Många som köprekar Oriflame nu. Är faktiskt lite intresserad med tanke på uppsättningen i min nuvarande utdelningsportfölj.
Spännande! Visst stämmer det att Warren sålt IBM? Tankar kring detta? Vad tror du var anlendningen i sådana fall?
Take care!
Digital realty trust eller digital realty income menar du är köpvärd i nuläget? Både heter digital realty. Hehe. Ha det gott. //En läsare som diggar din blogg!
Hmm, nä, Digital Realty Trust Inc och Realty Income är det. Inte Digital Realty Trust och Digital Realty Income. Eller har jag blandat ihop det igen? 😀
Herregud jag måste va helt blåst men VA
Alltså det är inte lätt med alla REITs och Tickers hit och dit. Du har O = Realty Income Corp, DHI = Digital Realty Trust, OHI = Omega Healthcare.
Tänker mest att DHI är köpvärt då min stek där är rätt liten. Har skrivit tidigare om DHI och varför jag har dem i min utdelningsportfölj.
https://www.kronantillmiljonen.se/aktieanalyser/digital-realty-trust-en-ny-utdelningskandidat/
En mindre korrigering, men tickern för Digital Realty Trust är DLR 🙂
Tickern DHI används av DR Horton, ett byggbolag med 1,66% direktavkastning.
https://www.dividend.com/dividend-stocks/financial/real-estate-development/dlr-digital-realty-trust/
https://www.dividend.com/dividend-stocks/industrial-goods/residential-construction/dhi-dr-horton/
(Dividend.com är för övrigt en utmärkt sida att använda om man vill få en snabb överblick över ett amerikanskt bolags direktavkastning, kommande utdelningsdatum, utdelningshistorik m.m.)