Sedan toppen i sommars är Danmarks mäktigaste bolag Novo Nordisk ner 41% och den tråkiga trenden tycks hålla i sig. Nu kan vi återigen handla Novo till en hyfsad direktavkastning sett historiskt men frågan är om den negativa trenden kommer fortsätta.

 

Novo Nordisk jämfört med andra bolag

Kanske är det svårt att greppa storleken av Novo Nordisk. En bild säger mer än tusen ord och jämfört med exempelvis en av Sveriges pärlor, Atlas Copco, så är det en munsbit för Novo. Även stora Nordea i Finland är nästintill en droppe i havet. Data i bilden är tagen från i våras.

 

När jag för länge sedan sålde Novo Nordisk tyckte jag att jag gjort en fin affär. Resan hade då bara börjat och den riktigt stora explosionen har kommit under senare år då fetma-läkemedel fått en allt större uppmärksamhet.

Så tjänar Novo Nordisk pengar

Länk till bolaget hos Avanza

Som alla vet är Novo Nordisk ett danskt läkemedelsbolag. Generellt är det svårt att i grund och botten förstå alla mediciner, fas-studier och annat i dessa bolag. Novo Nordisk är inget undantag och deras arsenal av läkemedel och forskningsframsteg är enorm.

Jag hittade den här bilden som faktiskt beskriver kassaflödet i Novo Nordisk fint. Den ska läsas från vänster till höger och beskriver hur bolagets pengar genereras – från omsättning till utdelningsbar vinst längst till höger.

Vi kan se att huvuddelen kommer från Diabetes-segmentet och det man kallar för Obesity care, alltså fetma. En mindre del kommer från ovanliga sjukdomar där bolagets omsättning är 2,5 miljarder dollar.

 

I Novo Nordisk egna presentation beskriver man att antalet som lider av övervikt kommer öka med 53% från 2020 fram till 2030. Vid det året räknar man med att 1 246 miljoner människor är drabbade.

Har man ett normalt BMI räknar man med att 80% lever fram till 70 år medan chansen sjunker markant ner till 50% om du har ett högre BMI enligt bilden nedan. Människans vikt och livslängd har alltså en stor koppling.

 

När jag tittar i bolagets presentation för Q3 har man brutit ner omsättningen kopplat till respektive läkemedel ännu mer. Där hittar vi det omtalade läkemedlet Wegovy som växer så det knakar och som då hjälper personer som lider av fetma att känna en mindre hungerkänsla. Resultatet att äta mindre blir konstigt nog att du tappar vikt…

GLP-1 är värt att stanna vid då det är ett begrepp som ofta nämns för både Novo Nordisk och deras stora konkurrent Eli Lilly. GLP-1 är ett litet tarmhormon som den danske diabetesforskaren Jens Juul Holst upptäckte redan 1986. Detta hormon produceras naturligt i tarmen då vi intar föda.

Hormonet stimulerar kroppens egna insulinproduktion och vårt blodsocker sjunker. Därför var man till en början intresserad av GLP-1 när det kommer till typ 2-diabetes. Dock har GLP-1 även en annan förmåga, nämligen att stimulera kroppens mättnadskänsla.

Därigenom kan vi säga att världen mellan diabetes och fetma på ett sätt sitter samman via GLP-1.

Här har Novo Nordisk tagit enorma marknadsandelar men tävlar med välkända Eli Lilly som är deras största konkurrent. Tillsammans har de en brutal marknadsandel. Andra utgör enbart 3%.

 

En liten påminnelse är att det är bättre att köpa Novo Nordisk aktie noterad i Danmark och placera denna i din KF p.g.a. källskatten. Detaljer finns att läsa här

 

Varför faller aktien i Novo Nordisk?

Den största anledningen som fick aktien att falla hela 20% kan vi läsa här. Där fick vi veta att deras nya experimentella viktminskningsläkemedel CagriSema missade förväntningarna.

Enligt senaste undersökningen hjälpte CagriSema patienter att minska sin vikt med 22,7%, vilket var lägre än de väntade 25%

Visst, det låter kanske lite. Dock får vi komma ihåg att Novo Nordisk var fruktansvärt högt värderat och då räcker det med en liten liten miss som rubbar eventuella tillväxtmöjligheter för att få aktien på fritt fall. Det har vi sett många gånger tidigare i andra bolag.

 

Köpa Novo Nordisk när aktien faller?

Det dragande lokomotivet just nu i Novo Nordisk är läkemedlet för viktminskning som jag nämnt tidigare, Wegovy. I bolagets senaste rapport från 6 november kunde vi läsa hur försäljningen av Wegovy ökade med otroliga 79% jämfört med samma kvartal från 2023. Att patienter som testat alla andra vägar vill använda läkemedlet är inte svårt att förstå.

När rapporten kom minskade man också sin guidning för helåret. Nu väntar man sig att försäljningstillväxten 2024 ska vara mellan 23-27%, från tidigare 22-28%. Värt att nämna är att aktien faktiskt fick ett lyft där och då på 8%, mest tack vare att Wegovy slog förväntningarna.

Novo Nordisk är ett magnifikt kvalitetsbolag som höjt sin utdelning 27 år i rad. Inte nog med det, de senaste 20 åren har man höjt utdelningen med otroliga 21% årligen. Förra året höjde man utdelningen med fantastiska 52% och även i år spås utdelningshöjningen bli tvåsiffrig. Att ett bolag som höjt utdelningen så länge slår till med 52% har jag nog aldrig sett tidigare.

Direktavkastningen är idag 1,73% medan det historiska snittet 5 år tillbaka är 1,41%. Jag vet att vissa gör det lätt för sig och handlar kvalitativa utdelningsbolag endast utifrån det nyckeltalet. I väldigt många fall har det faktiskt varit helt rätt väg att gå och den strategin beskrivs i en del utländska utdelningsbloggar jag läst.

Väver vi även in värderingen så har framåtblickande P/E nu sjunkit till 22,2. Visst, det är betydligt högre än sektorns snitt på ca 15 men ändå inte mycket högre än vad exempelvis Axfood värderas till.

Novo Nordisk totala försäljning har nästan tredubblats de sista 10 åren och den största tillväxten kommer givetvis efter pandemin när allt rörande fetmal-läkemedel såg ett nytt dagsljus.

 

Ska vi dock summera läget så att framtida utveckling kommer bero på ifall Novo Nordisk eller Eli Lilly går vinnande ur sin strid. Att Novos nya läkemedel visade sämre resultat än vad befarat är givetvis dåliga tecken men bolaget mår trots det riktigt bra och kommer nog prestera fina siffror även 2025.

Viker man av ytterligare och tappar täten mot Eli Lilly så kan vi vänta oss ännu mer kursfall. Tyvärr kan ingen svara på hur den striden kommer att gå.

Trots det är Novo Nordisk ett enormt kvalitativt bolag som verkligen visat vart skåpet ska stå även under tidigare recessioner. Det är svårt att tänka sig hur Novo Nordisk på sikt ska prestera sämre även om framtidens tävlingar inte handlar om enbart läkemedel för fetma.

Jag själv är sugen på att köpa Novo Nordisk igen, det ska jag inte sopa under mattan. För tillfället har jag inte mycket likvider kvar och kanske går jag bara in med en liten post och doppar tån i bolaget igen.

23
0
Kommentera gärna :)x
()
x