Johnson & Johnson (JnJ) är världens största hälsobolag och har i över 130 år värnat om att förbättra mänsklighetens hälsa i varje skede av livet, oavsett ålder. Bolaget har höjt utdelningen 57 år i rad och därigenom kvalat in till en s.k. utdelningskung. Samtidigt har det gångna året präglats av enorm kritik kring bolaget.
När jag köpte aktier i JnJ mot slutet av 2018 så hade nyheten kring asbest i deras barnpuder redan tagit fart. Det blev trångt i dörren och alla ville ut!
Där och då tog det givetvis emot att köpa men det är bara i dessa lägen som du har möjlighet att göra dina bästa affärer.
När jag köpte fick jag kommentarer som:
”Hur i h*lvete kan du köpa bolag som detta? Har du ingen skam i kroppen?”
”Du borde skämmas. Usch så oetiskt!”
Men är bolaget egentligen så oetiskt som vissa vill påstå? Låt oss kika på några exempel i närtid.
Coronaviruset
Jnj mobiliserar resurser med sina underliggande bolag som svar på utbrottet av Coronaviruset. Målet är givetvis att ta fram och snabbt skala upp produktionen av en kandidat till vaccin. Läs mer om arbetet här: https://www.jnj.com/coronavirus
Cancer.com
När man får cancer är det vanligt att man vill gå ut på nätet för att leta information. Johnson & Johnson har tillsammans med andra tagit fram cancer.com där du som drabbat får en skräddarsydd plats att få informationen som du behöver. Målet är att guida patienterna till de val som man blir tvungen att göra för att underlätta den svåra tiden för den drabbade.
JnJ on Wheels
Indien har idag en befolkning på över 1.3 miljarder. Med en växande befolkning är det svårt att få en sjukvård och personal att räcka till. JnJ on Wheels har nått 73 städer och hjälper till med utbildning för sköterskor, läkare och apotekare. Hur smart som helst!
Start-ups
JLABS är en satsning från JnJ som innebär att man vill hjälpa nya start-ups med forskning. Det man gör är bland annat att tillhandahålla lokaler och labb för att dessa start-ups ska få så bra förutsättningar som möjligt
och vet ni…
Det här är bara 4 små exempel på det JnJ gör för att förbättra vår värld och vår hälsa, dag ut och dag in.
Här är också en lista på 8 extremt innovativa saker som JnJ gör för att rädda miljön.
Så nej, jag har inte dåligt samvete för att jag äger JnJ. Jag sitter tryggt med mina aktier och är glad över att JnJ är det största innehavet i min portfölj. Självklart önskar jag att köpt mer när det var så extremt billigt, men det är alltid lätt att säga såhär i efterhand.





Hej,
Förstår att du blivit enormt kränkt av kritiken att du köpte aktier i företag som misstänktes haft asbest i barnprodukt. Jag tycker dock man bör hålla diskussionen på en lagom nivå och vissa var lite väl hårda i kritiken.
Hade jnj däremot haft asbest i sina produkter vilket du omöjligt kan ha vetat tycker jag faktiskt att man bör sälja aktierna och inte stödja deras verksamhet då detta är någon som företaget borde ha koll på. Det är dock en svår balansgång då man inte kan sälja på minsta misstanke om slarv/brott.
/M
Utan JNJ hade många som lider av schizofreni varit på gatan eller i fängelset. En kompis till mig tar just den som tillverkats av JNJ. Den heter Resperidon och han tar två tabletter varje kväll. Han har sagt att det är den som fungerat bäst för honom och tagit den i mer än tio år och utan biverkningar.
Det är sådana historier som verkligen är personliga som jag tycker om att höra. Grejen är den att när nyheter som detta med asbest kommer ut så kommer media få dig att tro att detta är ett bolag som har galet mycket fuffens för sig. Sanningen kan vara någon helt annan.
Jag är jätteglad att du kommenterar Johan. Det får du gärna fortsätta med 🙂
Halloj och tack för kommentaren!
Som du säger visste jag inte vad som var sant eller falskt och det är sällan du gör det när du står inför liknande lägen. Det är just därför det är så jobbigt att köpa när sådant uppstår och desto fler säljer, vilket då gör att det blir trångt i dörren. Tänkte dock tillbaka på alla år som JNJ verkat och funderade på tider när man stått inför problem och hur man klarat sig ur detta. Den tanken hjälpte mig köpa.
Äger du JNJ?
Som någon sa i en podcast nyligen, aktiemarknaden är en andrahandsmarknad. Om du säljer så betyder det att någon annan köper. Det gör ingen som helst skillnad för bolaget om det är du eller någon annan som äger aktierna. Det enda sättet att visa missnöje mot ett bolag är att sluta köpa deras produkter.
Jag äger oxå JNJ. Jag väljer dock bort investeringar i företag vars kärnverksamhet är skadlig/gör världen sämre, tex olja, vapen, gambling (så antar att jag klassas som en snowflake… Men hellre det än att tillhöra de som brukar använda uttrycket).
Yes! Jag håller med dig i det mesta men en grej som jag tycker är att det är så fruktansvärt många som klankar ner på just gambling. Av den stora massan som spelar någon gång är det ändå relativt få som lider av stora problem. Allt jag menar är att bolag som exempelvis Coca Cola kommer mycket lindrigare undan av någon anledning; även om visst urval av oss människor har problem med övervikt för att man hinkar i sig 5 liter av deras dryck varje dag. Jag kan ändå tycka att Börspodden generellt pratar rett vettigt om spelbolag, däremot skulle… Läs mer »
Ja, att denna välgörenhetsorganisation fått så dåligt rykte är skandal. Jag fyller på!
JnJ är ett börsnoterat bolag och precis som andra sådana försöker man tjäna pengar. Man gör detta bra dessutom. Dock har man kunnat hitta saker att tjäna pengar på som också är bra för vår mänsklighet, vilket är en enorm bonus.
Viktigt är att inte låta snöflingorna bestämma, oavsett om de har rätt eller fel. I JNJs fall har.de fel. JNJ är ett schysst bolag
Tack så mycket för kommentaren. Men vad menas med snöflingorna i detta fall? 🙂
Jag antar att skribenten menar pk-fjantar. Såna som anser att rik får man endast bli genom lotterivinster. Losers som klagar på att pensionärer har så dåligt med pengar. Trots att dessa ”fattigpensionärer” aldrig någonsin sparat, rökt upp sina pengar och levt allmänt dåligt och alltid varit fattiga.
Inga människor man behöver lägga någon vikt vid.
Men det är min tolkning.
Det var värst vad folk ska ha en massa åsikter om vilka bolag andra människor ska få äga och inte! Jag skiter fullständigt i vad andra idioter tycker om och inte. Jag äger både Coca Cola, Mcdonalds, Pepsico, unilever, Altria group, Swedish Match, JnJ , Exxon mobile, Enbridge osv och det känns alldeles utmärkt för min del. Barnrumpor som inte tål ”såkallade oetiska bolag” ska nog inte syssla med aktier överhuvudtaget, De gör nog bäst i att gå hem till mamma och dricka varm choklad o suga på tummen, Där kan de gömma sig ifrån den stora stygga världen som… Läs mer »
Skulle inte ha några betänkligheter köpa J&J, har ägt dom för några år sedan, säker aktie,
Låter fint tycker jag 🙂
Jnj är inte ett oetiskt bolag. Vad jag får fram så har något enstaka av alla tusentals prov som gjorts av detta barnpuder innehållit ”trace amounts” (enligt wikipedia max 100ppm) av asbest. Går nog baserat på detta inte att säga att det är en osäker produkt eller att jnj hanterat det oansvarigt. Så snart detta upptäcktes återkallade bolaget dessutom förpackningarna från den batchen. För den som är lite mer historieintresserad går det bra att läsa om ”Chicago Tylenol Murders” för exempel på hur ett företag ska hantera en kris, en som företaget dessutom inte bar ansvar för. Äger Jnj och… Läs mer »
Halloj J.B!
Intressant kommentar och väl talat. Men det här är bara ett exempel på hur marknaden blixtsnabbt rycks med och inom loppet av en sekund förvandlas bolaget till något som folk väljer att rata. Sedan säger jag inte att den snabba vändningen skulle komma såhär snabbt. Vi kunde lika gärna ha suttit 2 år med en riktig surdeg om jag säger så.
Nu kom de väl rapport från 2 fristående bolag som på uppdrag kollat 120 random burkar av de 33000 återtagna burkarna puder.
De kom båda fram till att de fanns exact 0,0% Asbest i burkarna, J&J:s egna och utlagda på indien företag har inte heller hittat någon asbest i egna koller, så frågan är vilken klåpare på fda de var som köpte 1 EN burk på nätet och testade och kom fram till att de var asbest i den enda burken…
Att man kan lyckas med de är klart oroande, dömd innan straff typ.
Nu är väl frågan om det är en lönsam investering samt vilka investeringar man vill stå för. Samt vad man kan tro om framtiden. Exxon Mobile är väl en sanslöst dålig investering sett vad man fått tillbaka de tre senaste åren. Det kan ju även i fortsättningen vara som att ge bort sina pengar. Själv skulle jag inte äga del av något sådant. Johnson & Johnson har väl varit som att haft en indexfond, ur alla aspekter, alltså helt ok. Alltså inte värre eller bättre än att äga en indexfond ur någon aspekt. Nu har jag inte granskat den speciellt… Läs mer »