Idag rapporterade Kinnevik att man under kvartalet ökat sitt substansvärde med 6%. Det nya substansvärdet per aktie är 323 kr vilket ger en rabatt på avrundat 25% räknat på gårdagens stängningskurs.
Kursen har fallit och substansvärdet ökat. Givet det påståendet är det lätt att förstå att rabatten således ökat från tidigare. Historiskt sett har Kinnevik på en 5 års sikt handlats med en rabatt på ca 12%, och nu är den alltså uppe i 25% på rapporterat värde.
För er som tycker att det här med rabatt och premie är lite knepigt kan jag rekommendera det här inlägget.
Många tror kanske att Kinnevik är ett relativt nytt Investmentbolag då innehaven kanske vädrar lite mer nytänk än t.ex. Investor eller Industrivärden. Så är däremot inte fallet.
Kinnevik har en anrik historik med rötter från 1900-talet då man fokuserade på industri såsom järn- pappers- och träindustrin. Sedan kom boomen med telekom och då ställde man i stället in blicken på den branschen. Allt sedan 2000-talet har man även fokuserat på e-handel varpå Zalando är det störst viktade bolaget.
När jag nämner Kinnevik får jag oftast ett enda motargument:
”Deras vikt i Zalando är på tok för stor”
Och visst, så kan det vara, vikten i Zalando är stor. Men vi ska också komma ihåg att detta är ett resultat från en mycket lyckad investering som man gjorde för många många år sedan. Det är heller inget självklart val att sälja delar av vinsten i Zalando för att vikta ner sig.
Kinnevik är snabbfotade och har visat sig kunna läsa av långa trender väldigt bra. Det är en anledning till varför jag tycker det här investmentbolaget är så pass intressant.
Rapporten
Det som präglat Kinnevik under kvartalet är diskussionen ifall de ska avyttra Millicom. Detta skulle göras i två steg där en del var att dela ut till aktieägarna. Jag skrev mer om förutsättningarna i det här inlägget.
Nu visade det sig att en två-stegs avyttring som detta skulle innebära inte gav en attraktiv prislapp och därigenom backade man ur. Kinnevik meddelar fortfarande att man inte kommer släppa pucken att bli mer tillväxtfokuserade. Det här kommer då till största sannolikhet påverka utdelningen negativt.
”Det har varit ett händelserikt andra kvartal, under vilket vi har fortsatt arbetet med att vikta om vår portfölj till en större andel tillväxtbolag. Detta har gjorts bland annat genom att stötta högpresterande bolag i vår privata portfölj, utvärdera vårt ägande i Millicom, samt genom att stötta börsnoteringen av Global Fashion Group.”, Georgi Ganev, Kinneviks vd
Innan du tänker på courtaget i ovanstående köp så skulle jag rekommendera dig att läsa det här inlägget.





Att det är hög rabatt i Kinnevik är välförtjänt. Ledningen har visat osedvanligt dålig fingertoppskänsla i hanteringen av Millicom där man på måndagen meddelade att man skulle sälja och dela ut Millicom för att på torsdagen i samma vecka göra ett lappkast och göra en helomvändning. Impulsstyrda ledningar som hanterar stora beslut på detta vis ska rabatteras. Om man sedan tittar på Zalandoinnehavet som är det enskilt största innehavet så är PE-talet för Zalando 217… Om man ska växa in i den värderingen Zalando vara marknadsledande & dominerande på en väldigt konkurrensutsatt marknad. Övriga innehav är i stora delar innehav… Läs mer »
Hej Lars! Tusen tack för din kommentar och jag gillar verkligen att du tar in en lite mer skeptisk syn hit när det kommer till bolag, det behövs verkligen! Jag sitter själv och funderar kring det här med Millicom och Kinnevik. Kanske kände man att man var tvungen att meddela detta till aktiemarknaden den tiden man gjorde. Sedan backade man ut när man såg att prislappen blev oattraktiv. Men jag har ingen aning om hur det faktiskt gick till och varför man gjorde som man gjorde. Samtidigt är det väl dumt att gå vidare med det hela om man ansåg… Läs mer »
Jag har själv ägt Kinnevik länge sida vid sida med Investor & Industrivärden. Min tidigare kommentar andas lite av den besvikelse jag känner mot nuvarande ledning och den nya inriktning som skett… Jag har nu 2 omgångar sålt hälften & sedan ytterligare en gg hälften av mitt ursprungliga innehav i Kinnevik. Resan påminner lite om den resa Ratos gjort & jag agerade på samma vis då man började sälja ut sina pärlor (då Anticimex). Investor har tidigare gjort liknande saker som då gjort att man ska handlas med substansrabatt (eftersom man inte agerar som vi själva skulle ha gjort). Investor… Läs mer »
Kinnevik är fortfarande ett spännande ib-bolag, men dock har väl senaste kvarten varit sisådär med kommunikation och info om hur man ska göra med bl.a. Millicom.
Dessvärre har vi faktiskt halverat innehavet i kidsens portfölj, dom var besvikna att MTG delats ut:). Dock hette ersättaren Investor så det var ju helt ok!