Jag läste nyligen en nyhet om att Kinnevik har för avsikt att avyttra samtliga av sina aktier i Millicom. Det här ska ske dels genom ett publikt erbjudande men också genom att dela ut resterande innehav till Kinneviks aktieägare.
Kinnevik avyttrar Millicom
För er som inte vet så är Millicom en mobiloperatör som erbjuder sina tjänster i 13 olika länder. Bolaget erbjuder höghastighetsbredband och tjänster för en digital livsstil genom sitt primära varumärke Tigo. Idag äger Kinnevik närmare 37,8 miljoner aktier i Millicom.
Det Kinnevik nu gjort är att man lämnat en ansökan till den amerikanska finansinspektionen som ett publikt erbjudande i USA där man säljer 11 mlijoner aktier (29% av Kinneviks totala innehav).
Om det här slutar med en framgångsrik försäljning kommer Kinnevik vidare föreslå att dela ut resterande innehav i Millicom till oss aktieägare. Blir det så kommer jag själv att sälja de aktier jag får tilldelat i Millicom då jag egentligen bara är intresserad av Kinnevik i sin helhet.
”Detta är en monumental dag för Kinnevik. Vår trettioåriga investering i Millicom har varit en enorm framgång för våra aktieägare. Med Millicoms starka historiska utveckling anser vi att tiden nu kommit för oss att frigöra kapital för att accelerera aktiviteten i vår privata portfölj”, säger Kinneviks vd Georgi Ganev i pressmeddelandet.
Enligt pressmeddelandet ska kapitalet från Millicom gå till investeringar med mer tillväxtfokus.
Ny utdelningspolicy
För oss utdelningsjägare kom en intressant (och tråkig) nyhet beträffande Kinneviks utdelningspolicy efter det att man offentliggjort det här sent igår kväll:
Som en del av vår ambition meddelar vi idag en justerad utdelningspolicy som är mer i linje med vår framtida portföljsammansättning. Efter genomförandet av våra offentliggjorda planer kommer vår portfölj vara mer viktad mot tillväxtbolag, vilket medför att våra ordinarie utdelningar under de närmsta åren kommer vara lägre än under tidigare år.
Det här meddelar Kinnevik i ett separat pressmeddelande.
Kinnevik har varit väldigt tillväxtfokuserade genom tiderna men som jag tolkar detta vill man accelerera den verksamheten ytterligare. Som ni vet tenderar snabbt växande bolag att använda vinsten till att växa ännu mer, snarare än att dela ut delar av vinsten till aktieägarna.
Det absolut vanligaste för investmentbolag är att man vill dela ut all utdelning från underliggande bolag till aktieägarna då detta är mest effektivt rent skattemässigt. Om då de underliggande bolagen inte delar ut något så blir det inte heller något till oss investerare.
Mer information lyckas jag inte hitta utan vi får helt enkelt vänta till Kinneviks kapitalmarknadsdag i september.
Min egen ambition är att fortsätta äga Kinnevik. Deras historiska avkastning är attraktiv och Kinnevik har tidigare visat att de kan mycket mer än jag själv om deras egna investeringar.
Sålde idag hela mitt innehav i Kinnevik i min portfölj, som en konsekvens av förändringen i utdelningsfilosofin. Det får dock ligga kvar i dotterns portfölj, total avkastningen kan mycket väl bli god även framöver i Kinnevik.
Hej Anonym!
Tack så mycket för att du delar med dig av dina tankar. När det kommer till investmentbolag är jag själv mest intresserad av att se en riktigt stabil och fin totalavkastning men samtidigt vet jag att du lika gärna kan få detta genom stabila utdelare (ta Latour som exempel eller Investor som investerar i många bolag med relativt hög utdelningsandel).
Jag behåller Kinnevik då jag tycker att exponeringen mot spännande bolag är så pass stor. Det är sådana bolag som jag inte har riktigt tid att läsa om själv 🙂
Jag tycker det här låter riktigt spännande! Kan nog gå lite skakigt stundvis, men totalavkastning på sikt!
Förhoppningsvis en och annan extrautdelning. Investor och Kinnevik kompletterar varandra fint enligt mig!
Där har du 3 riktigt stabila pjäser som du säger. Vill du även ha lite exponering mot mindre bolag kan du kika på Svolder.
Svolder suger kuk.
Egentligen brukar inte investmentbolag ha som grundfokus att tillhandahålla en hög utdelning. För mig faller det sig rätt naturligt att de väljer att göra denna typ av avvägning. De väljer att sälja iväg aktier från ett bolag som är i sin mognadsfas och använder istället sin kunskap och sina resurser för att investera i tillväxtbolag. Helt rätt enligt mig.
Kinnevik får ligga kvar i portföljen tills vidare. Tror de har mycket på gång.
http://www.aktieinvesteraren.com
Men så är det! Anledningen till att Investor kunnat öka sin utdelning med 1 kr så pass länge är för att man investerar i många bolag som i sig tenderar att höja utdelningen år efter år. Självklart blir det då mer över till oss aktieägare i form av utdelning. Som du skriver finns det mer intressanta saker att kika på än utdelning när det kommer till Investmentbolag.
Intressant, läste artikeln också. Kommer också att sälja Millicom om så är fallet, väljer också att ligga kvar i Kinnevik även om utdelningen sänks på sikt. Tror på bolaget och att de söker investeringar i tillväxtmarknader. Utdelningar är inte allt! 🙂
Hej, och tack för kommentaren!
Tror faktiskt att många kommer göra det då flera (inklusive mig själv) äger investmentbolaget för att man litar på att ledningen fattar rätt beslut kring sina investeringar. Självklart vill du kika på vad som ingår i deras portfölj, men grunden är ändå att investmentbolaget och dess ledning fattar ivnesteringsbesluten åt dig. Allt du behöver göra är att återinvestera utdelningen som du får.
Ska bli skönt med ledig dag mitt i veckan btw 🙂
Relativt väntat att detta skulle hända, men trist om man innehavt Kinnevik. Har själv hållit mig utanför då jag känt att Kinnevik plöjer in pengar i lågmarginal start-up företag som kommer ta lång tid att få stabil avkastning igenom.
Se exempelvis på Zalando som fortfarande lider av en enorm prispress inom detaljhandeln och fraktbolaget Budbee som både har stenhård konkurrens av etablerade aktörer som DHL, Schenker och PostNord samt andra nya aktörer som exempelvis Airmee, och går med förlust på varje leverans de gör i nuläget. Det kommer ta lång tid innan dessa bolag börjar dela ut utdelning tyvärr..
Hej!
Jag tror lite tvärt om att man tänkt helt rätt kring Zalando och att det här kommer bli en fantastisk resa för dem på sikt. Själv har jag lynchat Zalando och det har givit mig en väldigt positiv syn på bolaget. Sedan kan man alltid fundera över varför vikten i Zalando är så pass stor… antagligen för att man har mer info än vad vi sitter med om bolaget
Hej,
ja det blir spännande att se, jag tycker jag uttryckte mig väl negativt igår, jag tror på många av bolagen i Kinneviks portfölj på sikt men har bara svårt att se en bra utdelning de närmaste två-tre åren. Kör hårt 🙂
Mvh, http://sparprofilen.blogspot.com
Fyller ej på Kinnevik och på sikt kommer jag sälja av hela innehavet. Jag har själv varit inne på detta innan denna informationen blev känd och då mest p.g.a att jag inte helt har gillat deras innehav och fördelningen på denna. Att de nu även ändrar riktning till tillväxtbolag så får det bolaget helt enkelt lämna portföljen då jag redan har helt andra bolag med denna inriktningen 🙂
Jag tycker att det är rätt att avyttra om man inte känner sig riktigt bekväm med innehavet. Det finns så mycket mer att investera i där ute så varför ska man sitta med något man inte tror på?
Kommer hålla Kinnevik, iaf tills man får se hur pass stor sänkningen blir. Förresten, Kan man någonstans räkna på hur många millicom aktier som delas ut baserat på sitt innehav?
Hej Sebastian!
Du kan ju typ räkna på detta genom att du vet hur stor andel som Millicom var i Kinneviks portfölj och sedan dra av det som (troligtvis) kommer att säljas. Skulle dock vänta tills dess att bolaget går ut med mer info.
Tack för kommentaren.
Kommer sälja mina Millicom och öka i Investor. Behåller mina Kinnevik 🙂
Typ som jag då med andra ord