Den här grafen har spridits som en löpeld på Twitter och diverse forum. Samtidigt tycker jag att den är så pass inspirerande och berör området Utdelningar så pass mycket att jag måste visa upp den här. Se och njut, helt enkelt.
Även om det går mycket diskussion kring att grafen är missvisande med tanke på de aktiesplittar som förekommit så tror jag att vi alla är överens om att detta är en rätt mäktig syn.
Kraften bakom utdelningar… kraften bakom återinvesterad utdelning… den kan verkligen trollbinda en när man tänker på den framtida potentialen. Vem har egentligen råd att stå utanför detta?
Coca Cola (KO) har ett enormt starkt varumärke som kanske är starkare än något annat jag känner till. Därigenom får man en typ av vallgrav i hela bolaget som gör att det enorma fortet man byggt upp kan stå tryggt och säkert utan att rubbas. Dock är ingen vallgrav ogenomtränglig enligt mig
Definition av Vallgrav (Economic Moat)
ability to maintain competitive advantages over its competitors in order to protect its long-term profits
Jag brukar tänka på Coca Cola när jag handlar på Lidl. Där finns det ett mycket billigare märke vid namn Freeway. Ändå så fortsätter kunder lasta cola burkar och flaskor från Coca Cola i sina korgar.
Om vi kikar på hur utdelningen ser ut idag så skulle jag ge Coca Cola 8 av 10 KTM poäng som visar hur attraktivt ett bolag är rent utdelningsmässigt:
Direktavkastning: 2,82%
År med i rad höjd utdelning: 57 år
Utdelningsandel: 76%
5-årig CAGR för utdelningstillväxt: 5,57%
Utdelningsfrekvens: kvartalsvis


Det finns inget bättre än att sitta och kolla på en sån graf, det är avslappnande på nåt sätt, man drömmer sig bort😃🤑😂
Ja Coca cola är fint. Varför väljer du att inte äga? Som du säger så är deras varumärke så otroligt kraftfullt, samt att deras marknadsföring är i toppen av världsklass.
Hej Robin! Det här är kanske det värsta med att vara utdelningsinvesterare. Det finns sååå många bolag som du skulle vilja äga och som jag tror kommer fortsätta leverera bra, men att äga alla dessa skulle vara allt för tufft. Jag vill kunna följa mina bolag någorlunda och jag har redan nu med 30 bolag i portföljen märkt att det blir vissa bolag som får mer fokus än andra. En tanke jag haft är att sälja av allt i Walt Disney och i stället köpa antingen KO eller Mc Donalds. Bägge dessa tycker jag är mer attraktiva utdelare än Disney… Läs mer »
Jag har valt att ha PepsiCo i portföljen istället för coca-cola.
Tycker deras utbud är mer varierat och dryck är väl ungefär av 50% försäljningen tyckte jag mig läsa. Utd historiken är ju helt ok också.
Heeelt galet! Även om man vid det här laget vet vilken skillnad det gör vid återinvestering så är det fint att bli påmind då och då.
Hehe så sant som det är sagt 😀

Visst ser det fint ut, men jämför man med ett bolag som återinvesterar själv så kanske det inte är så stor skillnad?
Tittade snabbt berkshire hathaway, hittade data från -96 och fram till nu gett 11 ggr pengarna, medan coca cola under samma period gett ca 4 ggr pengarna med återinvesteringar. Vet vilket bolag jag helst lagt pengarna på -96 med facit i hand.
Mycket bra kommentar Simon! Jag tycker dock fortfarande att bolaget ska ge investerarna chansen att återinvestera i bolaget själva om man vill. Det bästa är om bolaget delar ut typ 60-70% av vinsten och sedan återinvesterar resten. Är man lojal och trogna sina investerare så kommer vi fortsätta betala mer och mer för aktierna i bolaget
Frågan är vilket bolag kan ha samma resa på Stockholmsbörsen?
Men visst är det väl Castellum ändå? 😀
Har köpt för en månadslön Castellum när det låg på 180, hade på känn att det kommer värderas till 220 i slutet på 2020, men det blev tidigare 🙂
Men varför hyllar du ett bolag med bara 2,82 % DA? Finns många bolag som levererar det dubbla. Sen finns det en moralisk fråga om man vill gynna bolag som säljer produkter som leder till svåra sjukdomar och hälsoproblem.
För att hög DA inte är allt.. Man ska även kolla på hur stor del av vinsten dom delar ut…
Hellre 2.82% DA och 76% utdelningsandel än 10,45% DA och 798% utdelningsandel som tex GNL har i dagsläget (siffror tagna från Yahoo finance)
KO har möjlighet att fortsätta öka sin utdelning och/eller investera i bolaget, medan GNL inom hyfsat snar framtid lär behöva sänka sin utdelning, alt låna pengar för att fortsätta hålla den höga procenten vid liv.