Ett hyfsat hett ämne denna vecka är att tidigare Börspodden-profilen John Skogman har gått ut med hela sin långsiktiga portfölj som just nu innehåller över 300 bolag. Filosofin är också att gärna investera i bolag som ger utdelning. Det här passar bra då en ständigt förekommande fråga är hur många bolag man bör ha i portföljen.
Inte bara ett steg tillbaka…
Först och främst vill jag be om ursäkt för att bloggen varit offline nu under helgen. Jag har jobbat galet många timmar med att försöka få tillbaka allt, men det har ärligt talat bara skapat mycket mer irritation än nöje. Fruktansvärt när något man jobbat aktivt med i nästan 10 år faller fritt. Det blir liksom ingen trevlig helg hur man än vrider och vänder på det.
Jag får se om jag lyckas få till saker och ting de närmaste dagarna. Självklart uppskattar jag att du fortsatt hänger kvar trots all misär som varit de sista dagarna.
Det här inlägget som du skriver nu hade jag gjort halvt färdigt när allt sket sig totalt. Som vanligt är jag ärlig och säger att motivationen att skriva klart det var väldigt låg.
Att vika in paddeln känns på ett sätt inte rätt. Jag tycker att vi i Sverige behöver ha kvar de investeringsbloggar som faktiskt finns nu när det blivit så få sedan poddarna tog över.
Vad är egentligen en evighetsportfölj?
För er som gillade Börspodden och nu söker något nytt att lyssna på så kan jag varmt rekommendera Skogmans nya podd ”Börsens Finest”. En väldigt trevlig podd som allt som oftast bjuder in välkända finansprofiler för härligt snack.
Nu har John Skogman alltså gått ut med sin portfölj i helhet, även om det bara är den stora Evighetsportföljen han delar med sig av. De andra portföljerna rör sig väldigt mycket som jag förstått det.
Han nämner att hans investeringar finns i tre olika portföljer:
- En för daytrading
- En för swingtrading
- och en Evighetsportfölj (som är den mest intressanta)
Strategin i den sistnämnda tydlig och enkel: Köp endast aktier och sälj aldrig. Det här innebär kort och gott att du aldrig tar hem vinst, oavsett hur mycket en aktie stiger, men heller aldrig säljer riktiga förlorare, även kallade fallande knivar.
Portföljen består alltså idag av hela 330 olika bolag. Ränta-på-ränta har gjort sitt och värdet sedan 2009 (strax efter finanskrisen) har vuxit till hissnande 12 miljoner kronor. Förra året blev utdelningarna ganska exakt 350 000 kr. Det ger alltså en direktavkastning på strax under 3%* räknat på portföljvärde genom utdelningar.
*Snittet för direktavkastningen i exempelvis OMXS30 varierar men brukar vara kring 3,5%.
Filosofin är att bara köpa stora och stabila pjäser över hela världen. Skogman undviker förhoppningsbolag samt bolag som inte tjänar några pengar.
Dumt att räkna på total utdelningstillväxt
Fascinerande är att utdelningarna var 2 473 kr år 2009 men har nu förra året alltså vuxit till 350 000 kr. Då direktavkastningen är hyfsat låg har nog utdelningstillväxten även gjort sitt till totalen kan jag tänka. Utdelningarna har trots allt vuxit med hela 14 000% sedan början.
Men ja, det blir lite dumt att räkna procentuellt från starten också. Gör man det har mina egna utdelningar vuxit med 2 272 250% då jag bara fick 4,9 kr första året. Även om jag räknar från år 2 blir det 41 759% 😀 Hoppas du förstår problematiken…
Liiite har jag ändå fått känslan att Skogman gillar utdelningar från Börspodden. Det är förvisso ett ämne som tagits upp rätt sällan i deras avsnitt, men den sista tiden har han ändå pratat varmhjärtat om det då ämnet dykt upp.
”Det var under finanskrisen som jag förlorade alla mina pengar på börsen. Jag var för dålig på att handla helt enkelt och började i stället läsa på om det här med utdelningar.”
Jag måste ändå ta av mig hatten med tanke på hur hans portfölj presterat. 16% i CAGR (årsmedelavkastning) sedan 2009 är fasen inte illa pinkat. Här har min egna portfölj gjort strax över 10% men då har jag också enbart en tiondel av antalet bolag. Vissa menar att det är svårare att prestera över index desto fler bolag du har i portföljen, och det finns bäring i det argumentet.
Kanske får man titulera John Sveriges Peter Lynch* nu när Per H Börjesson har titeln Sveriges Warren Buffett.
*Känd för att ha väldigt många bolag i portföljen
Är det så dumt med så många bolag?
Grundtanken i portföljen har varit att plocka in ett nytt bolag varje månad. Det låter kanske helt bortom flötet och så kan det också vara.
Samtidigt finns det kanske någon fördel att faktiskt doppa tån i de bolag du själv tycker är värda att ha långsiktigt. Per automatik följer du kurserna mycket bättre när du väl äger aktier i bolagen och kan exempelvis köpa på dig mer under rapportperioder då marknaden tenderar att sänka kurser omotiverat mycket.
Förutom det är det också enormt roligt att som utdelningsinvesterare äga många bolag. Det har jag alltid tyckt. Många gånger har jag funderat att jag kanske äger för många bolag i portföljen, men då jag inte följer bolagen slaviskt kanske jag ägt för få.
Skogman är dessutom inte värst utan det finns investerare hos Avanza som har över 1000 bolag i sin portfölj.
”Jag tror att man har en enorm nytta av att äga många olika aktier. Dels för att upprätthålla aktieintresset, men också för snabbt och enkelt kunna se vad som är hett just nu. Man får mycket bättre input i sitt aktiesparande om man försöker inkludera fler aktier.”
Så ser portföljen ut
När man plockar in såhär många bolag känns det rätt logiskt att man åtminstone får några som blivit riktiga raketer. Mest är det bolag i USA som levererat den tyngsta utvecklingen
Aktie | Totalt värde | Utveckling |
---|---|---|
Eli Lilly | 305 750 kr | +2 835% |
Visa | 201 877 kr | +2 270% |
Procter & Gamble | 63 955 kr | +1 217% |
Republic Services | 117 598 kr | +1 014% |
AAK | 94 032 kr | +1 004% |
Med så pass många bolag är det också rätt oundvikligt att inte få några riktiga surdegar med sig:
Aktie | Totalt värde | Utveckling |
---|---|---|
Profoto Holding | 3 600 kr | −77% |
Nokian Renkaat | 4 072 kr | −70% |
Ferronordic | 4 800 kr | −70% |
Schaeffler AG INH. O.N. | 4 564 kr | −64% |
Brilliant Future | 1 580 kr | −63% |
Här är de största bolagen sett till marknadsvärde. Firefly kanske är den mest omtalade aktien i Börspodden, näst efter Mekonomen då förstås.
Aktie | Totalt värde |
---|---|
Firefly | 366 000 kr |
Eli Lilly | 305 750 kr |
Avanza Bank | 234 900 kr |
SAAB B | 224 928 kr |
Visa | 201 877 kr |
Tack för att du stod ut, kämpade och åtgärdade din fantastiska blogg.
Saknaden under helgen har varit stor, då daglig läsning av bloggen är något jag ser fram emot varje dag.
Christer
Alltså wow Christer vilka fantastiska ord 😍 Det är faktiskt en handfull som under åren skrivit att dom började investera i och med upptäckten av denna blogg. Kanske är det gott nog för att åtminstone försöka fortsätta ett tag till 🙂 Lovade ju mig själv att bloggen åtminstone skulle vara vid liv fram till min frihetsdag, än hur den ser ut. Vem vet, kanske barnen tar över den en vacker dag… Nu är portföljsidan i alla fall uppe och snurrar igen efter några timmars återställning igår. Det var kanske den värsta sidan att fixa. Man kan nog uppleva att det… Läs mer »
Tack för att du orkar fortsätta med din blogg. Ser med förväntan fram emot varje nytt inlägg!
Oj oj, sådana kommentarer får mig att vilja fortsätta med det jag så länge gjort
Hej KM, Jag har följt både din och Skogmans resa med stort intresse den här veckan, och känner att det är dags att säga något. Det är både inspirerande och lite omtumlande att läsa om en portfölj med 330 innehav. Det väcker så många frågor, både känslomässiga och ekonomiska – särskilt för oss som sitter på andra sidan av nollan och försöker räkna på hur långt man själv faktiskt kan komma. Så jag gjorde som jag brukar göra när något skaver eller fascinerar: jag räknade. Hur långt kan man komma – och till vilket pris?Låt oss säga att Skogman byggt… Läs mer »
Skogman har väll tjänat ihop pengarna på trading och flyttat över en del lite då och då till sin ”evighetsportfölj”.
Tack för att du fortsätter! Jag uppskattar verkligen din blogg.
Kul att du fick igång bloggen igen Kronan👍
Det här med att ha över 300 bolag i portföljen ställer Jag mig tveksam till visst det behöver ju inte vara fel men kan man inte bara köpa en Globalfond istället.
Fördelen är att man kan fokusera på att köpa i bolag som för tillfället är billiga, finns nästan alltid något som är billigt. Det går inte i en fond.
Håller dock inte med om hans strategi men jag ser absolut en poäng med den om man fokuserar på värde och margin of safety.
Blir ju en hel del courtage kostnader med att köpa smått i många bolag och då håller jag med om att man får bra täckning med en globalfond
Jag vet att du hängt med otrolikt länge Mikael K och det har även andra gjort. Kändes lite dumt att svika innan mitt mål är uppnått också. Försöka duger åtminstone
Kittlande tanke. Vad blir skillnaden mot att äga en utdelande ETF? Hur mycket köper han för varje månad och vad blir summan?
Ja uppenbarligen blir det lättare att äga en ETF i alla fall. Någon var dessutom inne på courtagekostnader, vilket också var en väldigt bra punkt att ta upp. Sedan är det nog viktigt att göra det man tycker är roligt. Har man inget brinnande intresse utan bara vill låta pengarna växa är ditt förslag det bästa
I natt är det kvartalsskifte så glöm inte ta ut de pengar som ligger oinvesterade på era ISK och KF annars åker ni på ca en kvarts procents skatt även på dom pengarna. Det kostar förvisso också ca en kvarts procent att sätta in pengarna igen men tills man bestämt vad man ska köpa är det ju bättre att pengarna ligger på ett konto med ränta.
Värdet på KF beskattas bara vid årsskiftet, dumt att ta ut något idag. På ISK kan det vara fördelaktigt om du inte ska sätta in pengarna under nästa kvartal, sätter du in dom igen är det ett nollsummespel
Nej där har du fel 2 gånger om Freeby40. Vad gäller ISK så får man ju ränta på pengarna varje dag fram tills man sätter in dom igen på sitt ISK-konto även om du skulle sätta in dom kommande kvartal. (om du lägger dom på ett räntesparkonto såklart. Avanzas ger 1,5% just nu) Så mao nollsummespel blir det bara om du skulle sätta in dom igen på ISK-kontot direkt dagen efter. Vad gäller KF så beror det på vilken bank du har när skatten betalas men det spelar ju ingen roll för den beskattas likadant. Dock är avstämningen för KF-skatten… Läs mer »
Ja, det är klart att om du får mer avkastning på pengarna på annat håll så kan du såklart ta ut dom..
Angående skatten på kapitalförsäkringen har du fel. Det är endast värdet per den 1 januari. Årsvis, inte halvårsvis.
På en kapitalförsäkring betalar du avkastningsskatt. Den beräknas på kontots värde per den 1/1 samt de insättningar som man gör till kontot under året. Insättningar under första halvåret räknas med till 100 % medan insättningar under andra halvåret endast räknas till 50 %
Ja eftersom vad jag vet ingen bank ger ränta på ISK nu så är ju en flytt vid kvartalsbryt till alla sparkonto med ränta en vinst. Vad gäller KF har du helt rätt, ber om ursäkt. Man skulle behöva ganska hög ränta på ett sparkonto och behöva vänta flera månader på att flytta tillbaka pengarna till KF-kontot.för att tjäna på ett uttag. Konstigt att det skiljer så mellan beskattningsreglerna på ISK och KF. Avanza drar KF-skatt 4 ggr per år vilket också känns lite märkligt. Skandia drar bara en gång, oftast vecka 3. Nu hoppas jag att jag har koll… Läs mer »
Jag har 0,5% ränta på både ISK och KF hos Nordnet
Då har du alltså Private banking. Är det Gold, Platinum, Black eller kanske Signature? Då har du 1,59-1,69% i ränta på sparkontot så logiken håller fortfarande att flytta ut från ISK men låt pengarna ligga kvar på KF.
Jo men precis, så har jag också tänkt att det blir. Använder man utdelningen för att förgylla sin vardag och inte tänker återinvestera denna så är det bästa att ta ut dessa innan kvartalsskiftet. Alla bäckar små 🙂
Nja det var inte riktigt poängen med mitt meddelande. Jag menar att ÄVEN om du ska återinvestera pengarna senare, även redan nästkommande kvartal så tjänar man på att ta ut pengarna före kvartalsskiftet och sätta in dom på ett sparkonto med ränta tills man tänker investera dom på sitt ISK.
OBS! Gäller bara ISK och inte KF som har lite annorlunda skatteregler.
Starkt jobbat Crownie…..😎
Tipsade John Skogman om inlägget till honom på instagram och han tackade för han hade inte läst det. Keep up the good work, läser varje dag! 🙂