Då går det även för oss som inte anmält digital brevlåda att se Inkomstdeklaration 1 och därigenom också se vad vi ska få tillbaka eller betala.

Se Inkomstdeklaration 1 via denna länk

Satt bara för några dagar sedan och funderade över hur mycket man egentligen inte vet om deklarationen. Många vet ju att det exempelvis går att dra av ett visst belopp för sin arbetsresa om den överstiger ett viss belopp, men vad kan man mer dra av?

Exempelvis hörde jag av en kollega för en tid sedan att man kan dra av för ev. dubbel hyra som man blir tvungen att betala. Det här är ju något som drabbar mig och sambon nu vid flytt och något som man borde kolla upp lite extra.

115 kr tvingar jag betala i år, vilket var mindre än vad jag tänkt. Tack och lov har jag använt bloggens inkomst till att främja bloggen själv och i sådant fall klassas det som hobbyverksamhet. Och det är just vad jag ser bloggandet som, en hobby.

Sambon får tillbaka dryga 3000 kr hon, men då sparar hon inte heller i ett schablonbeskattat konto som du betalar skatt för varje år.

En sak är i alla fall säker. Hade jag inte varit med i Svenska kyrkan så hade siffrorna nog visat blått i stället och jag hade fått tillbaka en slant. Men då får man hoppas att jag och portföljen får en plats i himlen när den tiden kommer.

Blev det positivt eller negativt utfall för er i år?

 

6
0
Kommentera gärna :)x
()
x