Nu har lönen trillat in för de allra flesta och det innebär också att vi äntligen kan köpa på oss fler aktier i ett bra läge, i alla fall om du frågar mig. Jag går som vanligt igenom vad jag själv tjänat, hur mycket bloggen genererat och vad min sparkvot slutligen blev.
Jag ska vara ärlig med er och säga att jag redan börjat handla aktier för lönen. Det är svårt att inte hitta något man vill köpa, det ska gudarna veta. Dock vill jag inte handla upp allt direkt, för då försvinner det roliga 🙂
Inkomster
Som vanligt väljer jag att presentera inkomsterna netto, alltså efter skatt. Jag är glad att bloggen presterat riktigt bra och kunnat boosta mitt sparande under månaden.
Nästa månad trillar lönen in från extra jobbet jag har och då kommer det nog bli ännu bättre.
Lön | 26.500 kr |
Lön Extrajobb | 0 kr |
Bloggintäkter | 5.159 kr |
Övrigt | 0 kr |
Summa | 31.659 kr |
Sparande
Den här månaden har jag valt att vara lite Wild and Crazy. Kommer inte att lägga in något i varken Lendify eller Tessin just nu inför november.
Varför inte då? Jag vill helt enkelt fokusera allt krut på aktiemarknaden just nu och för därför över rubbet till Avanza som rätt snart kommer börja jobba. Tror däremot att det var herr Snålgris som i en kommentar tidigare nämnde att det inte är lönt att ”panik-köpa” nu när börsen ser lockande ut. Men för mig är det lättare sagt än gjort 😛
Såhär mycket blev kvar efter allt shoppande:
Avanza | 19 500 kr |
Lendify | 0 kr |
Tessin | 0 kr |
Summa | 19.500 kr |
Såhär är alltså fördelningen mellan mina olika säckar.
- Avanza 100%
- Lendify 0%
- Tessin 0%
Sparkvot
Räknat på ovanstående inkomster och sparande blir då sparkvoten avrundat uppåt…
%
Sparkvot
Trots en bra sparkvot kan jag inte säga att jag gått på knäna under månaden. Hade jag velat så skulle det vara möjligt att snåla så galet mycket mer.
Om jag ska vara ärlig med er så har det under månaden blivit både hämtkaffe (någon gång) och skräpmat (ett par gånger). Detta har varvats med biobesök och nya fina hörlurar till min iPhone. Saker som jag egentligen skulle kunna vara utan då jag tycker det är lika givande att se film hemma.
Har ni hunnit räkna ihop ert sparande för månaden? Kommer ni sätta av allt till aktier eller har ni någon annan strategi?
Jävlar vilken summa de blev för dig denna månad att investera! Gratulerar 😍. Körde själv 10.000 här om dagarna på avanza lånet, betalade de direkt när jag fick lönen.
Enormt stort tack för det InvestorChris. Härligt att du kunde få över hela 10k denna månad. Det kommer göra gott i det här portföljläget tror jag 🙂 För en utdelningsinvesterare som jag själv är det här guld
Grym inkomst från bloggen!
Fortsätt kör på! 🙂
Sparade samma summa, men fördelade 11,500 kr på aktier och resterande gick till amortering. Köper upp hela summan avsedd på aktier den 25:e och använder sedan resten av månaden att vrida och vända på vilka aktier som ser mest intressanta ut. Känns för närvarande som om det finns attraktiva köpcase nästan var man än vänder sig – hoppas därför på att börsen inte hinner rekylera upp innan månadsskiftet (då månadens pensionspengar ramlar in att köpa fler aktier för)
Att amortera nu är ju verkligen guld värt. Om räntan sedan börjar stiga finns det många som resonerar som så att man drar ner amorteringen. På något vis hoppas jag också att det här håller i sig. Det kan liksom få tugga ner rätt sakta tycker jag. Jobbigt vore om det dundrar ner -30% inom ett par månader, för då vet jag ärligt talat inte hur jag skulle reagera då jag aldrig suttit i den båten 😀

Kul att bloggen växer 🙂
Tack för den! Det är faktiskt en liten morot till att fortsätta med det jag håller på med. Vet att det är många som följt mig sedan tidigt i min resa och nu när jag sakta men säkert börjar närma mig 1 miljon är det ju extra spännande ^.^
Kul att du alltid är så flitig på att kommentera, det uppskattas verkligen
Fin inkomst på bloggen!! För mig är din blogg sparblogg nr:1 numera. Det blir minst ett par besök per dag för att kolla om du skrivit något nytt intressant och läsvärt inlägg som du brukar. Din blogg har verkligen inspirerat mig i mitt sparande. Den här månaden blev sparkvoten bara 34% då jag betalade in en betydande summa i restskatt, annars brukar den vara ca 60%. Som vanligt kör jag allt i aktier än så länge, men har tittat på både Lendify och Tessin fast inte kommit till skott än.
Mvh Bengan
Men halloj Bengan!
Alltså din kommentar gjorde verkligen min söndag 3 gånger så bra. Fatta vilken känsla att få höra att man inspirerat någon. Det är enormt 😀
Angående Lendify och Tessin så klarar man sig helt okej utan dessa, vilket jag kanske varit lite otydlig med. Jag tycker dock om att testa och för mig har dessa funkat bra samt varit ett komplement till börsen. Ännu finns det mycket kvar att lära.
Sköt om dig och trevlig söndag!
Härligt att läsa, grym inkomst du får av ditt bloggande. Får man fråga hur många besökare du har på bloggen för att kunna tjäna 5k på enbart bloggen? Väldigt inspirerande så fortsätt sådär, följer din resa med spänning.:) Ps kör du wordpress?