För majoriteten av alla svenskar låter det vettigt att vi som har mycket pengar ska skatta mer. Vi har redan så mycket, så vi måste dra vårt strå till stacken helt enkelt. Det bidrar till mer skatteintäkter och vips är alla morgondagens problem lösta. Partierna som förespråkar detta kan dessutom dra in extra röster såhär inför valet, då alla som går från ett lönekuvert till ett annat inte gillar oss som samlar pengar på hög. Rika och snåla avskum, är vad vi är.
Det här är egentligen en uppföljning av ett inlägg jag skrev nyligen, och som handlar om vad ISK skatten blir 2026 (du kan redan nu beräkna den).
Där var det en duktig läsare som uppmärksammade mig om att vi som kämpat hårt för våra portföljer kan få privilegiet att bidra ännu mer. I korthet innebär förslaget:
Höjd skatt om du har mer än 3 miljoner
Socialdemokraterna vill införa en ny och högre schablonintäkt. Den ska beräknas som statslåneräntan plus 2 procentenheter. Det här är alltså dubbelt så mycket som det vanliga påslaget som idag är 1 procentenhet och som infördes för alla 2018.
Förslaget är en del av Socialdemokraternas mål att ta in mer skatt från personer med stora tillgångar.
Ett smart förslag
Det sprutar nu ut förslag som kan få svensken som har det dåligt ställt att lägga sina röster på rätt parti. Ett klockrent exempel är slopat karensavdrag som definitivt skulle gynna svenskar som har det knapert.
Ett annat förslag är att jobba mindre varje dag, men ändå få ut samma lön och pension. En god tanke givetvis som vi FIRE-människor borde gilla, men frågan är hur man tänkt att det ska funka för alla inom vården som redan idag sliter arslet av sig med tuffa pass? Eller för de hårt arbetande som tar hand om våra barn medan vi själva knegar och bidrar till samhället?
Nåväl, tanken med höjd skatt för ”oss rika” är ingen dum idé i praktiken. Jag och du som läser detta är trots allt en minoritet av Sverige. Du har tagit steget och börjat investera och bara genom att göra så har du tagit dig bra mycket mer i kragen än vad majoriteten gör.
Att skatten höjs kommer faktiskt många gilla. Det är ständigt ett jävla snack om att vi rika ska minsann också bidra. ”Har inte jag, varför ska då Du ha?”
Låt mig vrida på det här myntet och förklara hur den andra sidan ser ut.
Förslaget – inget annat än totalt hål i huvudet
Då har det alltså suttit ett gäng högavlönade politiker i timtal och resonerat om vad som är mest rimligt. Sedan har någon slickat på sitt finger och stuckit upp det i skyn, precis som du gör för att känna vart vinden kommer från. På så vis har man efter lång tid kommit på gränsen 3 miljoner och 1 procentenhet extra. Varför inte 2 miljoner? Är man inte nog rik då?
Såhär ligger det till:
Jag själv föddes aldrig priviligierad eller speciell. Jag föddes aldrig in i rikedom och har på sätt och vis aldrig lyckats med varken karriär eller något annat som ger mycket slantar. Idag har jag en nettolön på ca 32 000 kr, vilket är ganska exakt medellönen i Sverige.
Jag tog mig däremot i kragen och började spara och investera i stället för att leva i evig konsumtion. Livet fick ytterligare ett värdefullt mål. Jag blev aldrig olyckligare av att sluta konsumera hektiskt. Att det sedan gick relativt lätt att jobba ihop 1 miljon och ännu lättare 2 miljoner gjorde mig rätt förvånad. Jag ställde mig frågan:
Varför gör inte fler som jag?
Såhär…
…ponera att jag inte började investera för 10 år sedan. I stället lade jag undan pengarna på en hög för att dra till Thailand en gång per år där jag sopar kassan ren. Resten av lönen använder jag för att betala hyran och nödvändiga utgifter för att klara vardagen. Ett sådant liv hade också varit möjligt för mig.
I vilket scenario hade jag då bidragit mer till att fylla ladorna?
Mitt nuvarande liv där jag årligen betalar en ISK skatt som bidrar till ett kontinuerligt stigande kassaflöde för oss att bygga nya vägar och stötta vården med?
Eller ett liv där jag målsparar i ett konto hos någon bank med noll ränta för att sedan resa ett par gånger per år?
Jag själv anser punkt nummer ett är mest fördelaktigt. Där skattar jag på min lön precis som vilken annan svensk som helst, men jag bidrar på toppen av det ytterligare med en skatt varje år, som också växer sig större ju mer jag investerar.
Nu finns det givetvis många som menar:
Ja, men om du skattar ännu mer så bidrar du ännu mer, och det är ju prima.
Det är faktiskt inte min poäng. Att säga till människor som dig och mig att vi borde bidra ännu mer är idioti. Det enda vi faktiskt gjort är att tagit ett simpelt och enkelt val som fler borde ta:
undvara lite av konsumtion idag för att konsumera mer i framtiden
Många av oss är inte rikare bara för att vi är mer priviligerade än andra. Allt vi gjorde var att kika över vår månatliga budget för att stryka sådana poster som inte ger oss lycka. Överskottet sparar vi i stället. Jag säger som Per H Börjesson: ”I stort sett vem som helst kan spara 10% av sin lön, bara man ger det lite ansträngning och planering”. Givetvis finns det undantag.
Att man försämrar sparande och investeringar går emot allt jag själv försökt åstadkomma och brunnit för under mina 10 år som någon typ av inspiratör – nämligen att få fler att börja investera.
Visst, vi har haft goda år på börsen nu. Men jag hoppas ändå att politikerna som sträckte upp fingret för att avgöra den högre skattesatsen inser vad som händer beträffande ISK skatt och dess schablon när börsen går ner ett par år.
Nej, jag är inte girig. Allt jag hoppas på är att jag kan fortsätta berätta för människor hur fantastiskt det är att investera. Förstör inte det som funkar, och förstör inte det extra vi investerare kan bidra med.






Jag håller helt med dig Kronan detta förslaget ifrån Kommunisterna är för jävligt.
Jag har i hela mitt liv jobbat inom låglöneyrken har 30k brutto!! Just nu. Alltid levt snålt och sparsamt då Jag växte upp under tuffa/fattiga förhållanden och har lyckats spara mig till ca 4 mille efter att Jag började min investeringsresa år 1996!
Att dessa jävla pack har mage att vilja själa mina arbetade och redan skattade pengar är en stor skam.
Det är lite dit jag vill komma också. Alltså jag hade ju kunnat spendera min lön precis som alla andra, men då hade jag inte heller bidragit till en årlig extra skatt via mina investeringar. Är ju ändå rätt nog med att vi skattar dubbla gånger på dessa sedlar. Räcker inte det liksom? 🙂 Sedan förstår jag att man vill höja skatten för de som faktiskt har en fet månadslön, men det har man väl redan gjort i omgångar (inte påläst där)
Sossesvin! Ett parti för avundsjuka individer som inte själva kan nå framgång. Men sno av andra funkar bra. Parasiter.
Vårda ditt språk
Sossesvin och parasiter är precis vad de är!
Men det är klart sanningen svider att höra för pk fjantar som dig.
Som sagt är det nog med gott humör ”allmänheten” tar emot dessa förslag. Majoriteten av alla som går till valurnorna har investeringar via sitt pensionsspar men vet knappt vad en fond är.
Eller alla de människor som inte vet att regeringens politik kastar ut människor som är integrerade, arbetar och betalar skatt.
Helknas är vad det är. Vi beskattas på inkomster, och den som tjänar mer skattar mer. Nu ska även den som sparar mer beskattas hårdare. Hur denna logik ska inspirera till vidareutbildning, ökad företagsamhet mm är minst sagt oklart.
Man kan ju skippa miljardprojekten som går åt pipan så kanske skatten ändå räcker och blir över är mitt tycke 😉 Sedan kan man sänka bidragen till dom som visat sig inte vill bidra till samhället (OBS, tänker då inte på arbetslösa som aktivt söker jobb etc)
Helt rätt kronan, om folk bara visste att northvolt och stegra har byggts på bla våra pensions pengar men det pratas det inte om.
Det ligger förslag om sekrets för gröna satsningar i 20 år också.
Vem vet vad dom gör med dom pengarna och i vilket land.
Spara pengar sj, det finns inte så mycket kvar till i oss i pension om 20-40 år.
Och det vi har sparat själva kommer ätas upp allt mer av höjda skatter av olika slag.
Bästa bloggen
Sossarna är ett skämt nuförtiden me trollfabriker o lottförsäljning .
Jag tror att en stor del av befolkningen inte vet att man kan arbeta och spara sig till miljonbelopp på en vanlig arbetarlön. De tror att för att bli miljonär ska man ha ärvt pengar, eller vunnit pengar, alternativt ha ett mycket välbetalt jobb. Den disciplin som behövs för att spara och investera, istället för att konsumera, är det inte många som har. Detta leder till uppfattningen att ”ni som är så rika kan gott dela med er!” vilket enligt min erfarenhet är kännetecknande för personer som röstar på S.
Men allvarligt. Vad är det att bråka om? Om du har 5 mille i ISK så får du med sossarnas förslag betala ytterligare 6000 kr lite grovt räknat. För egen del tycker jag inte det är något att uppröras över. Kommer varken att göra från eller till för min del.
Med t.ex en utdelning på 3% i portföljen och en skatt på 1.365% så ryker 45% av utdelningen i skatt jämfört med 30% i vanlig depå.
Sen kan ju statslåneräntan stiga också, då blir det ännu mer.
Stiger statslåneräntan blir det mer även utan sossarnas förslag. Min poäng är bara att jag tycker det är löjligt att gnälla över 6000 extra i skatt om man har 5 miljoner på isk. Det är liksom vad portföljvärdet åker upp o ner timme till timme när börsen är öppen. Jag har verkligen inget problem med några tusenlappar till. Blir så absurt när någon som har den summan på isk upprört hojtar om hur förjävligt det är.
När Isk infördes så skulle det vara skatteneutralt över en konjunkturcykel. Sen fick vi 1% påslag för att vi hade minusränta. Nu har vi inte minusränta längre och det finns ingen anledning att lägga på ytterligare 1% på schablonbeloppet.
6000 extra i skatt kanske inte är så mycket men det är ju utöver de 50000 som du redan betalar vid en portfölj på 5 miljoner.
När blir det för mycket? När man måste lägga tre månadslöner på skatt? Fem?
Några år med sidledes eller nedåtgående börs så är det inte lika härligt när restskatten kommer varje år.
Du förstår tydligen inte att signalvärdet är åt skogen: att bestraffa de som sparat på redan beskattade pengar! Mår direkt illa av att höra kommunist-Magda säga 30 ggr i varje debatt att högern bara vill gynna och sänka skatten för höginkomsttagare samt att högre skatter är lösningen på alla problem. Skulle så vara fallet så skulle det inte se ut som det gör i Sverige. Det absurda är att en så stor del av befolkningen verkar tycka det är viktigare att bestraffa andra ekonomiskt än att man själv får det bättre.
Signalvärdet…Ja, med den signalen vill nog ingen få 5 miljoner på sitt isk. Hemska tanke. Då måste man ju betala 6000 ytterligare i skatt. Helt värdelöst ju. Nästan allt är borta efter skatten!! Katastrof!!!
Ett typiskt socialist-resonemang som du för: ”vad spelar en extra skatt för roll – de har ju råd.” Enklast i alla lägen är att gräva djupt i någon annans ficka istället för att själv bidra med något.
Ja, jag tycker att det är rimligt att jag som har en hel del på isk kan betala lite till. Om det gör mig till socialist eller dig till Tyko Jonsson låter jag vara osagt. Faktum kvarstår, för den med 5 mille på isk blir den reella effekten av sossarnas förslag en dryg promille av portföljvärdet i högre skattekostnad jämfört med om ingen förändring sker. Jag har svårt att tycka att det är så hemskt som många andra verkar tycka.
Vad bra – då kan du väl som den goda socialist du är göra en heroisk insats och betala in den extra skatt som du tycker är rättfärdig oavsett vilken regering som sitter.
Samma här.
Ett jävla gnällande över få betala några tusenlappar till när man har ett par miljoner.
Särskilt i ett land där orättvisor och fattigdom ökar. Där det skärs ned på stöd och ersättningar till arbetslösa och sjuka av nuvarande regering. Då är skatten det största problemet, jisses.
Det går väl bra så länge vi lever i en positiv börs men när raset kommer då blir det inge vidare
Börja med att städa upp vart fan skattepengarna tar vägen. Pajasmyndigheter som SIDA, bidrag till korrupta skitländer utan motkrav, miljarder i felaktiga utbetalningar från myndigheter till tungt kriminella osv. När det arbetet är utfört så kan vi prata höjda skatter.
Och utdelningarna som den riggade marknadsskolan tillåts göra i Sverige.
Ett helt sjukt system!
Fallskärmar till politiker, bidrag till människor som vistas illegalt i landet, skadestånd till kriminella, barnbidrag, pension till de som aldrig fyllt på i kassakistan, bidrag överlag till lata människor som inte orkar bidra själva.
Orättvisor säger du..Så vari ligger rättvisan i att det som skapats och tillhör mig ska fördelas över till dig? Jisses vilka stollar det finns..
Det är inte pengarna utan principen. Ändra spelreglerna hela tiden är inte ok i min bok annars så kan dom som sagt skrota ISK och KF.
Men allvarligt. Vad är det att bråka om? Om du har 5 mille i ISK så får du med sossarnas förslag betala ytterligare 6000 kr lite grovt räknat. För egen del tycker jag inte det är något att uppröras över. Kommer varken att göra från eller till för min del För mig spelar det inte heller någon roll eftersom jag inte har så mycket pengar på mitt ISK. Även om S just nu är i opposition så är det deras tankevärld (”det är väl inget att bråka om”) som härskar i Sverige, och det är det som är problemet. Hur… Läs mer »
”Jag tror att en stor del av befolkningen inte vet att man kan arbeta och spara sig till miljonbelopp på en vanlig arbetarlön.”
Det där är nog så fruktansvärt sant! Många tror att du antingen ska vinna på trav eller ha en chefsroll för att bli miljonär. Alternativt ärva dig in i den rollen.
Ja de blir inte lika kul att spara om sossarna kommer till makten, ligger idag på 2,5 mille men vad ska man göra istället. Sätter man pengarna på banken kan man ju knappt få ta ut dom om de skulle behövas, då ska där dokumenteras var de kommit ifrån och va ska du göra med pengarna mm.mm
Spara delar i AF, amortera mer på bostad, köpa fysiskt guld, andra alternativa investeringar. Säger inte att det är bra, men kanske något man bör överväga.
Exakt så blir det, dom som har >3 miljoner kommer bara rycka på axlarna och acceptera förmögenhetsskatten. Resonemanget kommer bli då får jag se till att ligga under 3 miljoner på ISK resten in i vanlig depå och låta dom ligga där och bli ännu mer passiv eftersom dom flesta ”rika” lever på avkastningen. Eller så köper dom fastigheter för där vågar inte politikerna in och kladda för då skjuter dom sig i foten. Personligen känns det bra att flytta ut kapital ur ISK och lägga i traditionell depå. Visst skattemässigt får jag betala 30% skatt på utdelningarna men jag… Läs mer »
Troligen blir det smarta att lägga sina högutdelare i ISK just för att slippa 30% på utdelningar. Men förhoppningsvis går inte förslaget igenom alls.
Sedan har ju de fancluben i MPartisten från Stockholm
Han lär ju komma med sina egna ideer. Se bara vad han har misshandlat bilismen i huvudstaden
Är ovanligt med någon som drar upp MP brukar alltid vara SD men jag håller med dig
Någon gav som förslag att sätta över slantar till frugans ISK. Funkar givetvis bra så länge förhållandet funkar och skilsmässan inte hägrar i luften
Köp silvermynt och lägg i en kappsäck, gräv ner.
Är definitivt inte tät, men rakryggad, trots trasig rygg. Det är orättvist. Dubbelt orättvist.
Håller i grunden med att välbeställda kan bidra mer. Men 3 milj på isk är en alldeles för låg gräns. Allt en vanlig knegare kan spara sig till ska vara skyddat från denna sortens skattehöjningar. Jag hade nog satt gränsen för höjd skatt vid typ 15 miljoner, och hade satt statslåneräntan + 1.5%. Tycker 2% blir lite väl att ta i. Samtidigt hade jag höjt den skattefria delen till 500,000kr. Men för statsfinanserna vore det bättre att långsamt minska ränteavdraget, kanske med 1% per år ner till 20%. Och givetvis att rensa upp på utgiftssidan med allt från bidragsfusk till… Läs mer »
Det är ju så att politikerna hör slösat bort våra pengar o de själva höjer sin lön o förmåner hela tiden. Självklart ska tillexempel sjukvården vara bra men mera pengar hela tiden har inte hjälpt. Pengarna är skattade en gång redan dessutom måste man spara själv till en dräglig pension .
Nu får du väl lugna dig lite, kronan. Det är ju inte som att någon kommer ta alla dina pengar, eller som att det kommer ha någon som helst inverkan på din ekonomi. Hade du varit lika upprörd om gränsen varit 10 miljoner och du själv inte hade drabbats? Eller är det själva principen med progressiv skatt du stör dig på? Eller vill du avskaffa skatt på kapital helt och hållet? Eller ville du bara ha lite ryggdunk och höhö från alla som gillar skämt på temat ”Magda-vill-ta-alla-mina-pengar”?
Varför skulle det inte få nån inverkan på Kronans ekonomi om staten tar mer av hans pengar?
Sen är det väl ingen som sagt att skatt på kapital ska avskaffas. Det är de ständiga försämringarna av ISK som upprör.
Exakt, kommer ta ut pengar från ISK så jag bara har 290 000 kr och resten sätter jag på traditionell depå nu får det vara nog.
Minns jag helt fel nu och gör mig till åtlöje kanske men var det inte din familj som behövde intensiv sjukvård i månader för något år sedan.
Minns jag rätt kan du nog glatt betala skatt livet ut Kronan utan att riskera att hamna på minus så lite konstigt att just du kritiserar skatt.
Intressant tanke detta med skatt över 3 miljoner. Det blir jus om att återinföra förmegenhetsskatt. Jag håller med dig överlag i vad du skriver men tycker att din förklaring/liknelse med alternativ 1 och 2 haltar lite. En som i alternativ 1 sparar och samlar i ladorna skattar via ISK och som du säger bidrar på så sätt till vägar o dylikt. Däremot tycker jag att du inte nämner det i alternativ 2. Den som inte samlar i ladorna på en ISK utan istället på ett bankkonto utan ränta för att sen spendera det bidrar också till byggandet av vägar. Det… Läs mer »
Du förutsätter att pengarna spenderas i Sverige men många gånger är inte fallet när man åker utomlands och bränner allt på ett bräda som han också skrev i scenario 2.
Eller hur mycket av det vi spenderar på amazon temu Zelander ocksåvidare stannar i Sverige.
Enkel lösning på problemet extra skatt. Alltid under tre millioner i ISK. Eller två eller vad de nu bestämmer. Resten sparas i vanlig aktiedepå. Aktiedepå är en bra lösning på långsiktigt spar enligt forskning.
Klaga gärna på höjd skatt men kom ihåg att 30 procents kapitalskatt är grundnivån och att den lägre isk-skatten är ett undantag. Om man vill stimulera sparande i aktier för gemene man kan det motivera en lägre skattesats, annars skulle en gemensam skattesats för allt kapital vara mest logiskt.
Skatten på isk är 30%. 30% av en schablonintäkt istället för 30% av realiserad vinst eller utdelning som på AF.
Man kan argumentera för att det är nån slags rabatt på Isk om man vill, allt beror på hur man räknar och vilken slutsats man vill komma fram till.
Sparar man i fonder utan utdelning blir ju skatten lägre än Isk bara man äger den tillräckligt länge innan man säljer.
Jag skulle vilja se en uträkning på skatteintäkterna sen Isk infördes. Det ökade intresset för sparande som Isk gett kanske till och med ökat intäkterna.
Att isk ger en lägre skatt än 30 procent tror jag inte att vi behöver diskutera. Visst man beräknar skatten utifrån hur stort kapitalet är, men poängen är att man ska betala en viss skatt för den avkastning man får av kapitalet långsiktigt i form av utdelningar/stigande kurser. Det är givetvis fritt att tycka att alla kapitalinkomster ska vara skattebefriade, eller ha lägre skatt än 30 procent som fallet blir med isk. Försök dock inte dribbla bort att det är kapitalinkomster som beskattas och att de beskattas lägre än vad arbetsinkomster beskattas för de flesta av oss. Någon förmögenhetsskatt har… Läs mer »
Nu hakar Vänsterpartiet på. I valet 2026 ska Vänsterpartiet peka ut Sveriges ”superrika” som motståndare. Inspirerad av New York-socialisten Zohran Mamdani kräver nu Nooshi Dadgostar en utredning om en särskild miljardärskatt.
Jag skrev ju att precis detta skulle ske i ditt inlägg om hur bra det var med införandet av skattefritt upp till 300k. Faktum var att jag trodde (och tror fortfarande) att gränsen blir lägre än från 3 miljoner. Risken är stor att det blir utan gräns dvs direkt från 300k och då med lite lägre än 1% påslag men det kommer att slå ännu värre för FIRE-folk och liknande som sparar i ISK. Det ser mörkt ut men hoppet lever fortfarande att vänstersidan inte vinner valet för då blir det illa för Sverige och de flesta svenskar på många… Läs mer »
Väl talat
En av anledningarna att ISK är förmånligt på uppsidan är att man inte har samma fördelar på nedsidan ju..?
Blir i så fall och optimera mellan ISK och AF konto om detta går igenom, nu ligger ju inte jag riktigt på den nivån än, men kommer nog komma dit inom något/några år..
Har dock alltid känt mig manad att prova AF konto för att kunna dra av förluster, känns som en fin förmån..
Jag ber om ursäkt för den potentiellt dåliga svenskan, men var tvungen att använda Google Translate, eftersom jag inte är säker på om det är okej att posta på engelska. Så, vore det inte bättre, om detta blir lag, att plattformar som baserar sin courtage på det belopp du innehar hos dem, inte transaktionsbeloppet, vore bättre? Montrose till exempel. På det sättet får man åtminstone en fördel av att vara ”rik”.
Ett alternativ för att minska arbetstiden med bibehållen lön och pension kan ju vara att titta på hur andra länder gjort som lyckats. Bara en tanke…
Det är väl tråkigt att pengar ska gå till fattiga hungriga barn i vårt land! Hade varit mer intressant om diskussionen hade handlat om hur vi ska placera våra pengar om det blir en fortsatt borglig regering eller något annat.
Ukraina har fått över 110 miljarder kronor i pengar och materiel, helt utan att vi skattebetalare fått tycka till. Varför ska Sverige finansiera ett annat lands krig?
Det är inte bara Sverige som är solidariska med Ukraina. Det är typ hela Europa med några undantag som är med och ser till att Ryssland inte tar över landmassor med våld.
Eller är du ryss-vän kanske?
Anders har helt klart blivit bedragen av rysk propaganda eller är en rysk agent som sprider propaganda.
Varför vi ska finansiera ”ett annat lands krig”? Seriöst, hur slut i huvudet får man vara? Vad det handlar om är att vara solidarisk med ett land som blivit invaderat av ett land som leds av en Hitler-kopia.