Vi befinner oss i ett läge där anställda skriker efter högre lön för att kontra ett allt dyrare samhälle vi lever i. Men hur ser egentligen den historiska löneutvecklingen ut de senaste 50 åren? Och hur pass väl står sig denna mot exempelvis högre hyror och dyrare biobesök?
Följ mig gärna på sociala medier. Ett gratis sätt att stötta bloggen 🙂
Utveckling priser. 1973 – 2023
Anställda är alltså mer benägna nu än någonsin att få en högre siffra på sitt lönekonto. Vissa förväntar sig till och med en lönejustering tillika inflationstakten idag, något som i de flesta fall inte är rimligt. En mycket bra artikel som beskriver inflation kontra lönehöjningar hittar du här.
Historiskt har lönerna inte hängt med priserna på mycket annat. Här är några exempel som verkligen sticker ut.
Jag tror det var via Instagram jag först såg den här informationen. Sedan har jag skapat en egen bild utifrån den.
Här har vi alltså hur priser på olika saker utvecklats de 50 senaste åren. (klicka för större bild)
1973 låg alltså en vanlig lön på 56 000 kr årligen. Idag ligger den på 410 000 kr. En ökning med 7,5 gånger. Min årslön ligger på 482 400 kr brutto och då har jag en treårig universitetsutbildning. Verkar rätt rimligt.
Biobesöken är det brutala. 1973 kostade tydligen en biljett 5 kr. Idag kan du få betala 169 kr i vissa biografer för vissa filmer. Själv minns jag när Sagan om Ringen kom och priset var otroliga 70 kr, klart högre än de 50 kr jag var van vid. Där och då tyckte jag att det var dyrt men Sagan om Ringen är faktiskt den enda filmen jag sett två gånger på bio. Det var tider det…
Bensinpriset är också rätt saftigt med 23 gånger priset mot 1973. Kommer du ihåg den gången priset slog över 10 kr? Det gör jag åtminstone. Där och då ägde jag min första bil, en röd Volvo 240 utan servostyrning.
Kan vi då lära något av detta?
Den viktigaste lärdomen jag själv ser är att du inte enbart kan lita på löneförhöjningar. Vissa lyckas väldigt bra här, men de allra flesta går år ut och år in och klagar på att inte lönen ökar mer. Jag har själv tidigare försökt höja min egna lön men varit en av de som aldrig riktigt lyckats till fullo.
Personligen tycker jag det är mycket mer bekvämt att spara en del av lönen för att bygga en egen löneförhöjning. Idag är det givetvis svårt att se det här som positivt då börsen sjunker, men det är bara ett år av många återstående.
482 400 kr brutto!! Ja det var lite bättre lön en vad en annan ”fattiglapp” har.
Själv ligger man på ynka 336 000 kr/år Har arbetat sedan Jag var 19 år inom låglöneyrke hela livet (blir snart 50) men har ändå lyckats spara och investera mig till 3 mille tack vare målmedvetenhet och disciplin.
Hade Jag haft en lön på 35k/mån så hade man varit överlycklig, Man får helt enkelt gratulera dig kronan till en finfin lön, Hatten av
Tjenare och tack Mikael!
Jag gick precis över 40k brutto per månad. Om jag kikar utifrån min universitetsutbildning och vad snittet för min bransch är så ligger jag klart under med tanke på min ålder. Men ja, man ska helt klart vara tacksam : )
Intressant med priser. Finns prylar som blivit billigare också. Importvaror bland annat. En tjock-TV förr i tiden kunde lätt kosta en månadslön. Idag får du en sjysst TV för en tiondel av månadslönen. Motsvarande vitvaror är också billigare om du shoppar rätt – tänk kyl och frys, dammsugare, tvätt och torkmaskiner (visst – de håller inte livet ut längre, men drar mindre el) Sedan tror jag globilariseringen kommit ifatt. Hungersnöd existerar i stort sett inte. De som lever på existensminimum är på en all-time-low, och produktionstakten i utvecklingsländer har tagit fart. Tänk bara Kina idag jämfört med 40 år sedan.… Read more »
Mycket bra att du även nämner saker som blivit billigare. När vi köpte vårt hus lämnade förra ägaren kvar en TV som vägde 75 kilo. Någon form av tidigt ”platt” variant som egentligen inte var särskilt platt. Funderar vad en sådan kostade ny. Nu hamnade den i alla fall på återvinningen
Det ser ut som att priserna på saker och ting har ökat en hel del i förhållande till vad man tjänar, men en annan aspekt av det hela är att det finns sjukt mycket mer att spendera pengarna på idag än på 70-talet.
Datorer, smartphones, abbonnemang på allt från villalarmtjänster till spotify.
Jag tror samtidigt att många känner att levnadsstandarden är högre än någonsin. Jag undrar lite hur det går ihop. Om någon har några idéer så svara gärna.
Väldigt bra fundering där Svanesang. Tycker det är svårt att svara på. Skillnaden är väl att det förr inte fanns SMS-lån kan jag tänka. Idag är extra pengar enbart ett sms bort 😉
Mycket bra summering av prisökningar och stagnerande löner, själv bytte jag arbetsgivare för 3-4 år sedan efter drygt 15 års tjänst och årliga löneförhandlingar och fick genom detta en stor löneökning. Efter något år bytte jag arbetsgivare igen och fick åter en ansenlig löneökning och bättre förmåner. Detta har gjort det mycket enklare för mig att spara och nå mina ekonomiska mål.
Stort tack https://spararpengarna.blogspot.com/
Det du gjort är nog något jag själv också skulle ha tagit mig i kragen och göra. Finns dock många positiva sidor med mitt jobb och då det är lättare att få utdelningarna att växa än lönen så har jag helt enkelt tagit den ”lata” vägen 😀 Det bästa är givetvis om man kombinerar vägarna
På samma tema:
https://twitter.com/LiamHayneX/status/1716659261994832152
Tack så mycket för länken Oskar 🙂
Vilken börs sjunker? OMXS30 är upp 7,6% och S&P500 upp 18% hittills i år.