Idag är det främst två bolag som befinner sig framför mina ögon, nämligen Diös och Nibe. I bägge fallen blev det lite av en besvikelse på utdelningsfronten, även om framtiden kanske är ljusare än vad många just nu tror.
Nibe ser en avmattning i marknaden och meddelar att 500 personer får gå. Utdelningen lämnas oförändrad på 0,65 öre/aktie. Självklart är det lite av en besvikelse med tanke på vilka utdelningshöjningar investerarna sett tidigare.
Klart är att konjunktur-effekterna varit släpande och det är först nu vi kanske ser de riktiga effekterna.
Diös slopar utdelningen helt. Det här var också roligt då jag igår sa att utdelningssäsongen inte varit särskilt blodig än så länge. Jinxa är väl ett klockrent ord på det antar jag 😀
Givetvis blir det här ett bakslag för min egna portfölj då Diös utgör en rätt stor vikt och har varit betydelsefull för mitt egna kassaflöde. Bolaget har haft en rätt bråkig utdelningshistorik men den har alltid på något vis hittat tillbaka.
Förvaltningsresultatet blev något lägre än förra året och landar på 6,4 kr/aktie. Förra året var samma siffra 7,6 kr. Om vi tittar på helåret 2021 när allt såg bra ut så var faktiskt också förvaltningsresultatet på 7,6 kr/aktie. Av detta betalade man ut hälften 3,52 kr.
Det här innebär att Diös skulle kunna betala ut 3 kr per aktie och fortfarande landa på ungefär 50% utdelningsandel som är en typ av standard inom sektorn. Anonym skrev en kommentar i gårdagens inlägg att utdelningsbeskedet var bedrövligt, men det finns också två sidor av det myntet…
I morgonens intervju i DiTV med VD Knut Rost så nämner han egentligen två saker som är viktiga
- Han tror att en lättnad kommer ske redan i Q3/Q4 detta året
- Utdelningen slopas med en anledning, nämligen att pengarna behövs bättre inom bolaget
Jag ser positivt på 2024 med ett stabilare finansiellt läge, även om det fortsätter
innehålla en stökig makroekonomi och osäker omvärld. Jag tror på en lägre räntenivå,
vilket ger framtidstro och en tryggare investerarmarknad för oss och andra i fastighetsbranschen.

Diös VD, Knut Rost
Jag kommer se det här året likt det år vi hade under pandemin där den totala utdelningen faktiskt sjönk. Har man varit med om det tidigare så känns det självklart mindre jobbigt.
Diös är inte ett bolag i kris och man verkar inom den del av Sverige som just nu växer så det knakar, nämligen Norrland. Min teori är att man relativt snart kan hitta tillbaka till dessa 3,5 kr/aktie i utdelning och då är direktavkastningen trots nu strax under 5%.
Vi får helt enkelt plocka fram det vapen som är det allra bästa för både fiskare men också investerare – Tålamod.
Nu är det dags för Knut att avgå och med så många år som VD är det också en osäkerhetsfaktor. Så länge inte Rutger Arnhult eller Ilija B tar över rodret så kommer jag nog vara rätt så nöjd och lugn känns det som.




Blev lite mer Nibe aktier precis. Tycker värderingen börjar bli intressant (PE på ca 26 i skrivande stund) nu när tillväxtbolaget fått sin kurs slaktad sedan december 2021.
Omställningen till energieffektivt samhälle med mycket hög andel förnyelsebar energi kommer att ske över många årtionden och vi är bara i början.
Har själv luftvärmepump i huset och den har sparat oss många tusenlappar när elpriset varit hög då vi får ut ca 5kw värme från 1kw el. Fler nere i Europa/världen kommer snart upptäcka detta och gå över till värmepumpar.
MVH
Magkänslan stämde för både Diös och Nibe. Slopad utdelning hos Diös var ingen överraskning. Jag sålde direkt vid öppning.
Nu har både Diös och Castellum fått lämna portföljen. Slantarna åkte in i ETF:er med DA över 5% samt Realty income.
Där blir man sällan besviken.
kan vara kloka val :). Själv funderar jag på att slänga ut Stora Enso som sänkte D.A rejält och ta in UPM Kymmene i stället. De behöll utdelningen på samma nivå som i fjol, över 5%. Tankar kring det?
UPM är absolut ett bättre bolag.
Tråkiga besked. Hur mycket tappar du från Diös nu när de slopar utdelningen?
ja du har rätt, detta behöver nödvändigtvis inte vara dåligt. Vi får ha en megaportion tålamod med Diös och behålla och vårda innehavet. Den som väntar på något gott…….. Bolaget är en stor position även i min porfölj så självklart smärtar det lite detta år, i synnerhet när några andra redan dragit in utdelningen också, som Intrum tex. Men men, livet går vidare och Diös är som du säger ett blag det går bra för. Reaktionen på marknaden blev inte heller allt för stor idag. Nibe sålde jag före rapport med en liten vinst som jag kan räkna som lite… Läs mer »
Köpt på mig idag i Volvo,Swedbank och Nibe
Volvo börjar bli riktigt dyr nu? ATH?
Dyr? Volvo är på ATH med knappast dyr.
0,65kr!
I love how you’ve explained the steps so clearly. Thanks!