Cibus betalar sedan oktober 2020 utdelningen månadsvis och har som mål att successivt höja den med 5% per år. Via Cibus får du tillgång till hela 310 fastigheter varav medparten inom dagligvaruhandel. Nu har det hänt en del inom bolaget så jag tänkte att det kan vara läge för en uppdatering.
Idag handlas Cibus till 251 kr/aktie. I senaste rapporten såg vi ett substansvärde på 126 kr/aktie (12,4 EUR). Vi har alltså en stadig premie men egentligen är det inte unikt om vi tittar på börsen som helhet. Kollar vi exempelvis samma relation för fastighetsbolaget NP3 så är den 93kr i substansvärde mot 342 kr i kurs. Högst premie idag ser vi nog i Sagax och K-Fastigheter.
Cibus har snabbt blivit en populär spelare i mångas utdelningsportfölj. I december 2019 var antalet Avanzakunder som ägde aktien 5 700 st. Idag, december 2021, är den siffran uppe i över 31 000 st. Troligtvis är det månadsutdelning samt den stabila dagligvaruverksamheten som lockat.
Nu händer det en del
Cibus presenterade igår att man tänker göra en riktad nyemission om högst 2 miljoner aktier. Idag finns det 42 miljoner aktier i bolaget och nu blir det alltså fler. Det negativa här är att nyckeltal såsom vinst/aktie och förvaltningsresultat/aktie bör bli lägre nu när det finns fler aktier. Därigenom kan aktiekursen kortsiktigt ta stryk.
Riktad nyemission innebär som namnet antyder att den är riktad mot en specifik grupp av investerare, i det här fallet det man kallar för ”kvalificerade” investerare. Det är alltså inget som du och jag kommer få ta del av.
Det positiva är att pengarna givetvis kommer användas till något och inte bara läggas på hög. Anledningen till nyemissionen är att man ser potentiella förvärv i Norden som man vill kunna tillvarata. Därigenom behövs mer kassa. På lite längre sikt kommer de här förvärven bidra positivt till Cibus och öka förvaltningsresultatet, som då kommer innebära mer utdelning till oss investerare.
En annan positiv nyhet är att Cibus nu spänner bågen och uppdaterar sitt tillväxtmål. Man meddelar sig kunna fördubbla sin fastighetsportfölj fram till slutet av 2023. Givetvis är det här goda nyheter.
Målet att växa utdelningen med 5% årligen återstår däremot. 5% är inte särskilt mycket, speciellt inte om du jämför med exempelvis Castellum som i snitt höjt utdelningen med 11% årligen sedan 1998.
Hur gör jag nu?
Jag kommer behålla mina aktier men inte köpa mer just nu. Direktavkastningen på 3,85% och målet med 5% utdelningshöjning årligen känns inte så attraktivt och jag vill se vart allt kommer leda. Jag minns själv när direktavkastningen var drygt 6%. Det här, kombinerat med en hög belåning och hög utdelningsandel, gör att jag avvaktar lite.




Vad är kvalificerad investerare i Sverige?
Robert t kiyosaki säger samma sak i sina Rich Dad böcker…
Jag gör detsamma med mina aktier. Ett bolag som jag gärna har i min portfölj och kanske dyker det upp bättre tillfällen att fylla på med fler aktier efter årsskiftet.
Ha en bra Fredag min vän.
/Stefan.
Det skall naturligtvis vara; Onsdag.
Tjenare!
Jo sant och lite såhär känns det i många bolag just nu. Finns helt klart ingen vits med att sälja men väljer att fylla på i t.ex. Swedish Match och Kindred för tillfället. Även eWork får sig lite fler aktier.
Vad köper du nu förresten?
Ha det bäst!
Jag är just nu lite villrådig, då jag tycker att en hel del ser rätt dyrt ut. Förhoppningsvis så ändrar det sig snart. Svenska bolag som jag hoppas på att dom skall komma ner i pris och viss osäkerhet fördvinna är bl.a Axfood, Tele2, Intrum, Peab och Electrolux. Jag avvaktar tills vidare.
/Stefan
Håller med. Kommer bli grymt intressant att se hur utdelningshöjningarna nästa år blir, eller om det mest är luft i aktieuppgångarna. Redan nu kan man ju gissa sig till vad exempelvis Axfood kommer att dela ut med Q4 återstår ännu
Tack för ett läsvärt inlägg KTM!
Kul att du gillade det https://aktiebloggen.nu/
Har du tittat något på utländska fastighetsaktier typ Vonovia och Aroundtown i Tyskland eller Americold Realty Trust, Dream Industrial Real Estate Investment Trust eller Stag Industrial?
Tjenare Professorn!
Har för mg att Stefan (som kommenterade ovan) äger Stag men kan ha fel?
Den enda av ovanstående som jag kikat på är Americold Realty Trust. Den känns helt ok. Lite hög utdelningsandel jämfört med andra REITS om vi kikar på AFFO. Lite låg direktavkastning men man har kunnat växa utdelningen hyggligt sedan start trots att man inte funnits så länge och har en pandemi i ryggsäcken. Ska bli spännande att följa!
Avvaktar här också. Cibus har en stabil grund men hög prislapp just nu. Precis som du skriver är det höga belåningen som gör att skon klämmer. Kan också vara därför man gjorde en riktad NE. Castellum är som Cibus storebror. Castellum (Grundat 1993) och Cibus (Bolaget bildades under 2017 och har sitt huvudkontor i Stockholm).
Just nu kollar jag på helt andra bolag som jag tänker köpa när kassan väl fylls på. Håller på att bygga en position i Trelleborg. Mycronic vill jag köpa runt 196 kr, Sagax D bevakas också.
Kanhända bör du kanske kolla mer på totalavkastningen, Cibus slår ju Castellum med hästlängder, jag väljer Cibus framför Castellum alla veckans 7 dagar. Kan man utnyttja cibus volalitet, DA och värdeutveckling kommer man göra en bra resa
Hade väl egentligen sagt att jag skulle hålla mina Cibus hårt, men valde ändå att skala 20% i veckan. NE och kurs nära ath. Direktavkastningen har trillat under 4%. Fortfarande ett av mina största innehav, men känns ansträngt värderat just nu.