Norska kvartalsutdelaren Vår Energi har fått en rejäl skara utdelningsjägare under sina vingar tack vare sin höga direktavkastning på över 12%. Det här är trots allt ett nytt bolag på börsen men som hitintills visat att man kan göra helt rätt val. Frågan är om nuvarande utdelning kan ligga kvar på samma höga nivå?
Kort om Vår Energi
Av någon anledning tänker jag på förnybar energi när jag hör namnet Vår Energi. Jag vet inte varför. Det här är dock raka motsatsen och Vår Energi verkar inom Norska olje- och gas sektorn.
Vår Energi noterades på Oslobörsen sås sent som februari 2022. Däremot har man i över 50 år varit verksamma inom vad man kallas NCS, Norwegian continental shelf, eller Den norska kontinenten (se bilden längre ner).
Idag är man 3:e största olja och gasproducenten i Norge men växer snabbast inom vad man kallar E&P, alltså Prospektering och produktion. Hela bolagets produktion återfinns i Norge.
Vår Energi och utdelningen 2025
Vår Energi har alltså inte så mycket börshistorik att luta sig tillbaka mot men allt sedan 2022 har utdelningen varit stabil. Utdelningen sker kvartalsvis med månaderna februari, maj, augusti och november.
X-Datum | Typ | Utdelning SEK/Aktie | Avstämningsdag | Utdelningsdatum |
---|---|---|---|---|
2024-10-28 | Utdelning, kvartalsvis | 1,18 | 2024-10-29 | 2024-11-05 |
2024-07-29 | Utdelning, kvartalsvis | 1,18 | 2024-07-30 | 2024-08-06 |
2024-04-29 | Utdelning, kvartalsvis | 1,19 | 2024-04-30 | 2024-05-08 |
2024-02-19 | Utdelning, kvartalsvis | 1,14 | 2024-02-20 | 2024-02-27 |
2023-11-03 | Utdelning, kvartalsvis | 1,20 | 2023-11-06 | 2023-11-16 |
2023-08-04 | Utdelning, kvartalsvis | 1,09 | 2023-08-07 | 2023-08-14 |
2023-05-03 | Utdelning, kvartalsvis | 1,15 | 2023-05-04 | 2023-05-10 |
2023-02-24 | Utdelning, kvartalsvis | 1,23 | 2023-02-27 | 2023-03-03 |
2022-11-02 | Utdelning, kvartalsvis | 1,23 | 2022-11-03 | 2022-11-09 |
2022-08-04 | Utdelning, kvartalsvis | 1,02 | 2022-08-05 | 2022-08-11 |
2022-05-05 | Utdelning, kvartalsvis | 0,83 | 2022-05-06 | 2022-05-12 |
När det kommer till oljebolag så kommer du vara rejält exponerad mot priset på olja och utdelningen kommer vara i stark relation till denna. Självklart kommer det också krävas att oljebolagen fattar rätt beslut, fortsätter att hitta nya tillgångar och investera för att utdelningen ska kunna bibehållas. Investerar man inte kommer tillgångarna relativt snabbt sjunga på sin sista vals.
Anmärkningsvärt är att priset på olja sjunkit en del sedan mitten av 2022 men att Vår Energis utdelning varit stabil. Det är ett styrketecken.
Vår Energis mål är att dela ut 20 till 30% av det operativa kassaflödet efter skatt, vad som kallas CFFO (Cash Flow From Operations). Förra året delade Vår Energi ut 1 080 miljoner USD, något som motsvarar 30% av 2024 års CFFO.
Det har hänt mycket inom bolaget på senare tid och förutom de 30% man lägger på utdelning så investerar man tungt. Exempelvis förvärvade man Neptune Energys norska verksamhet som nu är fullt integrerad.
En annan händelse rör Vår Energis stora projekt Johan Castberg som också numer räknas som bolagets viktigaste. Väntat var att projektet skulle komma igång i slutet av 2024 med i deras senaste pressmeddelande har man flyttat fram datumet till januari/februari 2025.
I kvartal två 2025 väntas även Balder X komma i drift. Det här är ännu ett viktigt projekt för Vår Energi.
Den 12 december blev vi dessutom notifierade om att bolaget gjort ny oljefyndighet nära Goliat som kommer öppnar upp ytterligare potential i Barents hav. Allt rörande det fyndet kan vi se som en bonus.
Om Vår Energi enbart skulle utvinna ur existerande fält så skulle det räcka ca 9 år till. Det låter givetvis snålt men då ska alla nya projekt gå omkull också. Det är inte ett troligt scenario och Vår Energi har historiskt varit skickliga med det man gör.
Utifrån dagens utsikter så skulle oljepriset behöva sänkas rejält för att utdelningen ska vara i fara. Nu har det snarare blivit ett omvänt scenario där vi ser hur priset stigit till nästan 80 USD per fat.
Vi kommer nu se att bolaget går in i en betydligt mindre intensiv investeringsfas och i stället väljer att luta sig mer tillbaka. De viktiga projekt är nu i princip i hamn. Risken för ytterligare fördyringar och förseningar är därmed låg.
Slutsats
Vill man ha en kvartalsutdelare som delar ut väldigt mycket i relation till aktiekursen så är Vår Energi inget dumt val. Projekten ser ut att löpa på fint och det finns i stort sett ingen ko på isen. I kvartal 3 kunde vi läsa om hur bolagets expansionsprojekt löper på enligt plan. Enda förseningen rör Johan Castberg som vi fick höra om i december.
Det här kan helt klart vara ett av Norges bästa oljebolag och egentligen är jag förvånad att inte fler äger.
Den stora snackisen är fortfarande hur länge vi kommer vara beroende av olja. Här och nu är vi dock beroende av resursen och jag tror att det knappast kommer ha ändrats mycket om 5-10 år.
Enligt en prognos väntas till och med vissa länder vara mer beroende av olja 2050 jämfört med idag.
Jag går lite i tankarna om jag ska sluta köpa på mig i Aker BP och i stället börja investera i Vår Energi samtidigt som jag låter innehavet i Aker ligga kvar som det gör idag.
Till våren kommer det in sjukt mycket pengar. Så kanske klubbar jag igenom beslutet då. I framtiden kommer portföljen trots allt bestå av 2-3 oljebolag (antingen i Norge eller USA). Vad jag menar med ”framtida portfölj” är den portfölj som jag använder för att leva på mina utdelningar.
Intressant inlägg! Jag har köpt rejält med oljeaktier under hösten. Jag har satsat på följande:
Aker BP
Petrotal
Petrobras
Ecopetrol
Den som är intresserad av lågt värderade bolag med hög DA i sektorn kan särskilt spana in de tre nedersta. Risken är upp till var och en att bedöma. Funderade även på att ta in Vår energi, som jag uppfattade som köpvärd, för att sänka den totala politiska risken i min oljeportfölj.
Deras balansräkning ser inte det minsta sund ut. De kan säkert fortsätta självbedrägeriet ett tag till, särskilt om räntorna är på väg ned, men de kommer behöva ta tag i och reda upp detta inom överskådlig tid.
””framtida portfölj” är den portfölj som jag använder för att leva på mina utdelningar”. Jag har i år börjat leva på mina utdelningar.. När hoppas du vara FI? Tack för en trevlig blogg hälsningar Patrik
Bra inlägg. Instämmer till 100%
Jag vill inte vara allt för beroende av aker bp så jag äger alla tre vår energi, equinor och aker bp även om största posten är aker bp. Funderar även på köpa in mig i total energies men samtidigt är det näst största innehavet i fonden wtee som jag också investerar i. Det minskar ju bolagsrisken lite och den fonden har ju högre utdelning än TTEp enskilt. Båda har kvartalsvisa utdelning.
/ gladiator
Oljan var under $30 fatet 2020 i pandemin. Olja är högst cykliskt. Priserna just nu hålls upp av att de inte ökar produktionen i världen. Får Trump som han vill ”drill baby drill” så kan oljan mkt väl vara nere på 35-50 igen och det kan bli utdelningssänkningar. Det är också strategiskt uttalat att de vill kväva Putin med lägre olje/gas-priser. Finns inga producenter som är Breakeven under $30 idag. Inte ens Petrobras eller Ecopetrol i tredje världen. Utdelningsandel är inte riktigt relevant när det kommer till oljebolag. Det är breakeven-priset. Där ligger VårEnergi på ”$35 boe breakeven” från investerarpresentationen.… Läs mer »
Mycket bra inlägg David! Vilka aktier kommer du att köpa?
Just nu håller jag inget i energisektorn, jag väntar på lägre oljepriser för att se vilka bolag det är som klarar breakeven på $35-40. Sen har vi en potentiell krasch på aktiemarknaden som kommer dra med allt neråt. Jag håller 2 aktier i gödselbranchen. Sen har jag 50% cash i räntor. Långsiktiga trenden är uppåt i mattillverkning då vi blir fler på jorden och matpriserna kommer följa inflationen. Mosaic, Nutrien. De tillverkar kaliumkarbonat, ”potash” som resten av världen kallar det. Köpta på 10% business yield. 4-5% yield och tillväxt runt 5-10%. Båda bolagens aktiekurserna har kraschat 50-60% och finns därmed… Läs mer »
”Norwegian continental shelf, eller Den norska kontinenten”
Det lät lite lustigt, plötsligt blev Norge helt enormt stort… norrmännen själva brukar säga ”norsk sokkel”.
Men bra inlägg. Tror själv att utdelningen kommer ligga kvar på ett ungefär om Castberg kommer igång nu under Q1. Och framförallt om oljepriset inte kollapsar. Men samma gäller för AkerBP och Equinor – oljepriset avgör hur mycket utdelningen blir…
Det här var ett intressant inlägg kronan det tackar vi för. för egen del så valde Jag mellan Aker BP och Vår energi och valet föll på Aker. Jag är ingen expert på oljebolag utan försöker att vara väldiversifierad och tänka långsiktigt.
portföljen består av ett 30 tal olika aktier plus 7 fonder i nuläget.
Jag tror att Vår energi kommer generera bättre avkastning närmaste åren än Aker bp. Vår befinner sig precis i slutet av en stor investeringsfas som kommer innebära att bolaget kan höja utdelningen och amortera skuld närmaste året när man täljer guld från de nya projekten. Aker bp befinner sig däremot i början av en investeringsfas som kulminerar 2028 och fram tills dess kommer deras oljeproduktion minska samtidigt som de behöver ta upp ny skuld för att betala nuvarande utdelningen. Vår kommer ge högre utdelning och antagligen bättre aktiekursutveckling närmaste tiden.
Skulle vilja ta upp ett ämne som berör många i världen. Nämligen psykisk ohälsaHär kommer en artikel från aftonbladet https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wgbzod/ny-strategi-ska-minska-psykisk-ohalsa inom psykisk ohälsa verkar den danska läkemedel företaget Lundbeck Amerikanska läkemedelsverket FDA har tagit emot Lundbecks ansökan för Brexpiprazol Granskningen kommer att ske under ett prioriterat förfarande och besked om godkännande väntas den 10 maj. Brexpiprazol används för att behandla psykiska tillstånd, inklusive depression och schizofreni . Det används också för att behandla agitation som kan hända med demens orsakad av Alzheimers sjukdom. Lundbeck har ett stort produktutbud inom hjärnsjukdomar. Med registrerade produkter i över 100 länder Aktien A är… Läs mer »