Investor är onekligen Sveriges mest ägda aktie och ännu en gång tycks man Inte vilja göra sin stora skara av investerare missnöjda. Utdelningen höjs och man håller i sitt tidigare mönster även 2025.

 

Investors höjer utdelningen 2025

De senaste åren har man kunnat se ett hyfsat tydligt mönster i hur Investor höjer sin utdelning. Efter deras senaste aktiesplit har höjningarna varit 0,4 kr/aktie.

I år var inget undantag och Investor höjer utdelningen 2025 (räkenskapsåret 2024) från 4,8 kr/aktie till 5,2 kr/aktie. Det var också den summan jag gissat tidigare och det slog alltså inte fel.

Räknar vi 15 år tillbaka så har utdelningarna höjts med 440%. Det är en magnifik siffra som motsvarar en årlig genomsnittlig tillväxttakt på 11,90%

Lägger vi bort pandemiåret från historiken så har man faktiskt höjt varje år allt sedan 2010. På sätt och vis kan jag tycka att pandemiåret är mindre intressant då många sänkte med tanke på osäkerheten framöver och inte med tanke på resultatet som gjordes 2019. Man ville behålla likvider i kassan helt enkelt.

 

För tillfället äger jag 773 aktier i Investor. Det innebär alltså en ökad årlig utdelning på drygt 300 kr.

 

Substansvärdet i Investor landade på 317 kr vid utgången av 2024, en minskning med 2% från kvartalet innan. Jag noterar att kursen idag är 316,3 kr för Investor B, något som faktiskt innebär en mycket liten premievärdering.

Med det sagt så är det här substansvärdet från slutet av 2024 och vi har haft många handelsdagar sedan dess. De senaste 10 åren har Investor handlats till nära på 14% rabatt i snitt.

 

EQT överraskar

Förutom Investor rapporterar även mitt riskkapitalbolag EQT idag. Där tycker jag mig också se att vindarna börjar vända och man höjer nu utdelningen till 4,3 kr mot fjolårets 3,6 kr. Det var mer än vad analytikerna förväntat sig.

I mina ögon ser det ut som att EQT kommer gå bra på börsen idag, allt annat lika.

47
0
Kommentera gärna :)x
()
x