Senare igår kväll presenterade Dagens Industri intressant information som kan få aktien i Evolution att skaka ännu en gång.

Vad man presenterade rör den brittiska granskningen av Evolutions spellicens i landet. Den har jag gått igenom tidigare och min slutsats var egentligen att vi inte kan dra någon slutsats om vad som kommer hända ännu.

Nu har däremot Finansinspektionen (FI) börjat gräva i just det här caset. Varför? Jo för att det kommit fram hur Evolution hållit informationen inne i ungefär ett dygn innan den offentliggjorts.

Pressmeddelandet från Evolution kom den 20 december kl 17:45. Det var alltså en fredag 15 minuter efter det att börsen stängts. Nu har det visat sig att bolaget visste om informationen redan den 19 december kl 17:00 då man där och då beslutade att skjuta fram sitt pressmeddelande.

Vad jag minns så har jag varit med om ett liknande scenario en gång tidigare och det var i Cloetta där man släppte ett pressmeddelande på fredag kväll. Det är bland det fulaste jag kan tycka att ett bolag gör.

Det är en sak ifall bolaget faktiskt får informationen den tiden, alltså fredag kväll. Allt annat är under all kritik.

Senast idag (fredag 17 januari) ska Evolution komma in med en förklaring till varför man sköt upp informationen. Dagens Industri har tydligen sökt Evolutions VD Martin som inte vill ge några kommentarer här och nu. Suck.

Martin Carlesund, vd Evolution

Ännu mer intressant är att personen som valde att skjuta upp offentliggörandet av insiderinformationen (finanschefen Jacob Kaplan) meddelade att han lämnar bolaget för 10 dagar sedan… Någon eller några hundar ligger helt klart begravda.

Hela nyheten (låst) går att läsa här.

 

Jag får låta det här smälta ett tag men just nu kan jag vara citera Warren Buffett:

“If you lose money for the firm I will be understanding. If you lose reputation I will be ruthless.”

24
0
Kommentera gärna :)x
()
x