Fastighetssektorn, skogen, konsulter, småbolag, förnybar energi och till viss del läkemedel. Listan bland sektorer som gått i sirap kan göras hyfsat lång. Är det en sektor som stuckit ut som vinnare är det telekom där flera bolag nu ser ljusare tider. Frågan är om den fina tiden fortsätter. Det kanske Tele2:s rapport som nu anländer kan svara på.
Zoomar du ut och tittar på kursgrafen i Tele2 är det inte direkt någon vacker syn. 43% sedan 2010…
Under alla dessa år har Tele2 däremot visat prov på extrema utdelningar i relation till dess kurs. Det har både varit ordinarie utdelningar med en hög direktavkastning men också väldigt stora extrautdelningar.
Väver du samman dessa och skjuter in i nya aktier får du en enastående effekt. Speciellt när nya extrautdelningar kommer där ännu fler aktier kan köpas utöver vad du kan handla för ordinarie utdelning.
Effekten blir att antalet aktier ökar med en viss procentuell andel under varje tidsenhet, snarare än med ett fast antal. Världens åttonde underverk.
På 5 år har du som investerare i Tele2 fått 16,76% årligen om utdelningen återinvesterats. Sedan 2009, strax efter finanskrisen, har du fått 15,62% årligen. 15% är också den procentsats som behövs för att ditt kapital ska dubblas vart 5:e år.
Tele2 har en ny storägare nu som verkligen smort maskineriet. Väldigt stora sparprogram har initierats och som exempel har vi sett merparten av bolagets kontor i Sverige läggas ner. Eller ja, fram till 2027 sägs Tele2 ska lägga ner 10-13 av sina totalt 19 kontor i Sverige.
Dessutom såg vi utdelningen sänkas från 6,9 kr förra året ner till 6,35 kr i år. Det var för mig rätt otippat. Prognosen bland analytikerna var att utdelningen skulle höjas till 7,1 kr. Vad vi däremot kan konstatera är att nya vd:n Jean Marc Harions massiva kostnadsbesparingsprogram och strukturförändringar satt rejäl fart på aktien.
Senaste rapporten (allts för halvåret) gjorde att analytiker skruvade upp sina förväntningar rejält. Faktum är att vinstförväntningarna höjdes mer än för något annat OMXS30-bolag. Rapporten gjorde att aktien steg 7,7% på den dagen, en siffra som är rätt anmärkningsvärt för ett bolag likt Tele2.
Nu spås det extrautdelning från Tele2 från en rad olika håll. En stor anledning är att Tele2 efter årsskiftet får loss 5 miljarder kr via försäljningen av master i Baltikum. Prognosen ligger nu på att bolaget höjer utdelningen med 20%, ej inräknat extrautdelning.
Det ska bli spännande att se vad Tele2 bjuder på för rapport denna gång 🙂
Tele2 rapporterar kl 07:00
Texten uppdateras i samband med det