Det sägs att när du ser en bubbla så ska du springa mot den och inte bort från den. Jag tror jag hörde det från Peter Benson första gången. För tillfället går i princip alla aktier som har någon form av inriktning mot Försvar likt en raket och deras resa mot månen verkar inte vilja hindras. Här har jag sammanställt vilka alternativ som finns bland börsens försvarsaktier. Finns det någon uppsida kvar?
En speciell ”bubbla”
När IT-bubblan på 2000-talet trädde in i våra liv skulle alla bolag nämna sin framtid inom IT. När ESG bubblan svepte in över oss skulle alla bolag visa i sina rapporter vilket oerhört fokus man lade på miljö. När AI nyligen blev hett var det dags för alla bolag att visa vilken framgång man kan skörda inom området.
Det är inte lika lätt för bolag att i sina rapporter visa vad man gör inom försvars-segmentet. Det här är i alla fall min egna reflektion. Sedan säger jag inte att försvarssektorn är en bubbla, men värderingarna har åtminstone skenat som jag skriver om lite längre ner.
En enorm marknad väntar
Amerikas utspel har helt ritat om kartan på den Europeiska försvarsmarknaden. Det här är en oerhört svår situation att förutspå och varje dag kommer i princip med ny information som påverkar förutsättningarna. Solklart är åtminstone att Europa behöver hantera den egna säkerheten i betydligt större utsträckning än man gjort tidigare.
För tillfället pratas det om ett decennium där tunga investeringar kommer prägla det europeiska försvaret på olika sätt. Den nya försvarsplanen från EU-kommissionens kan komma att frigöra 9 000 miljarder kronor för att förbättra och förstärka.
Just nu ser det ut som att de europeiska försvarsbolagen kommer ha händerna fulla under överskådlig framtid, troligen oavsett hur det går med Ukraina-kriget.
Nyligen kom besked från Friedrich Merz (nyss tillträdda tyska förbundskanslern) att hans planer är att skruva om de tyska budgetreglerna för att kunna möjliggöra ännu större satsningar till det tyska försvaret.
Vidare har det diskuterats om att Nato ska höja målet att deras medlemsländer ska spendera minst 2% av BNP till försvar. Exempelvis tycker Natos ordförande Mark Rutte att 3% inte ens räcker.
Börsens försvarsaktier
Här följer en sammanställning av de mest populära försvarsaktier med en summering vad man pysslar med. Jag kikar även på hur de värderas samt vilka som kan växa bäst.
Observera att enbart europeiska försvarsaktier tas upp. Europa har som sagt kommit att bli ett hett ämne inom försvar så därför tycker jag att det passar här och nu.
Saab 
Saab är en självklar kandidat och är Sveriges största försvarskoncern. Det var ett bra tag sedan bolaget slutade tillverka personbilar och numer är man en av de Europeiska försvarsaktierna som tillhandahåller störst andel försvar utifrån sin omsättning.
Saab är en viktig samarbetspartner till Svenska försvarsmakten och Försvarets Materielverk (FMV).
2024 kom 41% av bolagets intäkter från Sverige, en minskning med 1 procentenhet från året innan. Andra största källan är Europa. Saabs svenska intäkter motsvarade cirka en fjärdedel av Sveriges totala försvarsbudget under året.
Bolaget utvecklar produkter och system inom flygvapnet (Saab 39 Gripen), marinen (ubåtar, ytfartyg, stridsbåtar) och armén (luftvärnssystem, pansarvärnsvapen). Dessutom tillhandahåller man viktiga produkter såsom sensorer, radarteknik och system för elektronisk krigsföring.
Jag äger själv inte Saab men jag äger Investor som är bolagets huvudägare (ca 30% av kapitalet). Bolagets VD Micael Johansson äger 296 854 aktier, vilket motsvara ungefär 110 miljoner kr. 2023 var hans ägande ungefär hälften men då har kursen gjort sitt också.
Det har varit lite funderingar kring Saabs nuvarande värdering – om den är befogad eller ej. En sak jag vet diskuterats är att Saab utvecklar väldigt avancerade vapensystem där själva investeringarna egentligen är för tunga för att kunna bäras av Sverige. Här återkommer jag till omsättningen inom Sverige. Dessutom har Saab historiskt varit hyfsat dåliga på att nå framgång när det kommer till export.
Vad jag själv kan tycka är att raketerna inom försvar gått i etapper. Först blev det en raket då Ukraina och Ryssland rök ihop. Sedan har det nu blivit ytterligare raketbränsle när USA givit sig in i leken. Det är svårt att säga vad som ska hända härnäst men värderingarna är höga. Kan försvarsbolagen däremot hålla upp sin tillväxt framöver kommer man växa in i den kostymen bra.
BAE Systems
Troligtvis är det här Europas främsta försvarsjätte med delaktighet i några av de allra största försvarsprojekten. Man är även störst i Europa med nära på 110 000 anställda globalt.
Nästan hela omsättningen kommer från försvarsprodukter (se tabellen längre ner). Exempel på större projekt är amerikanska stridsflygplanet F-35 och det europeiska samarbetsprojektet Eurofighter.
I Sverige är nog BAE mest känt för att man äger delar av gamla Bofors där artillerisystemet Archer finns med. Man äger även delar av Hägglunds med pansarfordonet CV90.
BAE Systems är börsnoterade i London (därav namnet PLC). Denna går inte att handla hos Avanza (om man inte ringer in), men går att köpa hos exempelvis Nordnet.
Tyska Rheinmetall har helt klart haft den bästa kursresan sedan krigsutbrottet med en uppgång på över 1000%. Det här är en tillverkare av försvarsmaterial med huvudfokus mot markstridstrupper. Här ser vi bland annat mycket välkända stridsvagnen Leopard 2 som Sverige använder.
Bolaget har en lång och anrik historia bakom sig och grundades redan 1889. Idag har man tillverkning i 28 länder men främst i Tyskland.
Leonardo är Italiens representant inom försvaret. Förra året hade man en omsättning på 18 miljarder EUR och ungefär 54 000 anställda där hälften jobbar i Italien. Majoriteten av försäljningen utgörs av stridsflygplan och helikoptrar.
Bolaget bildades strax efter andra världskriget då Italien beslutade om att höja standarden inom armén. En rad olika aktörer inom försvaret slogs ihop och bildade ett statligt ägt bolag vid namn Finmeccanica.
Det var egentligen bara för 9 år sedan som bolaget bytte namn till Leonardo efter konstnären Leonardo Da Vinci..
Så mycket försvar finns i bolagen
Många av försvarsbolagen pysslar inte enbart med försvar, utan verksamheten spänner över andra sektorer. Därför kan det vara intressant att se vilka som är mer ”rena” försvarsbolag än andra. Här är dessa sorterade utifrån andel försvar av omsättningen det gångna året.
Precis som jag nämnde ovan är BAE det mest renodlade försvarsbolaget men intressant är att Saab kommer på plats nummer två.
Bolag | Andel försvar av omsättning |
---|---|
98% | |
90% | |
75% | |
74% | |
71% | |
62% | |
52% | |
39% |
Vilket försvarsbolag går bäst?
Det är inget snack om att Rheinmetall presterat allra bäst av alla försvarsaktier. Varför har jag egentligen aldrig spekulerat om men det kanske har att göra med vilken värdering man hade innan hela härligheten satte igång.
Bolag | Avkastning 1 år % |
---|---|
Rheinmetall | 180% |
Kongsberg | 130% |
Leonardo | 122% |
Saab | 80% |
Thales | 71% |
Dassault Aviation | 65% |
Babcock (PLC) | 39% |
BAE Systems (PLC) | 27% |
Så värderas försvarsbolagen. Vilket är billigast?
Här är nuvarande värderingar utifrån vinstestimaten 2025. Data kommer från Factsets estimat och baserar sig på många analytikers förväntningar över kommande vinster.
Ett förtydligande är att P/E mäter aktiekursen i relation till vinsten. EV/EBIT å andra sidan tar även hänsyn till skuldsättningen genom att kolla på börsvärdet plus nettoskulden i stället för bara börsvärdet som P/E.
Bolag | P/E 2025E | EV/Ebit 2025E |
---|---|---|
Kongsberg | 42,7x | 33,1x |
Rheinmetall | 38,7x | 26,1x |
Saab | 37,8x | 28,7x |
Thales | 25,2x | 18,9x |
Leonardo | 24,8x | 18,6x |
BAE Systems (PLC) | 21,1x | 16,7x |
Dassault Aviation | 20,8x | 21,9x |
Babcock (PLC) | 14,0x | 10,6x |
Vilka förväntas växa mest?
Värderas man högt bör också förväntningarna på framtida tillväxt ligga högt. Egen reflektion är att Kongsberg har högst värdering men väntas växa minst. Anledningen är troligtvis att vi måste ta hänsyn till många andra faktorer.
För något år sedan fick jag frågan om jag kunde analysera Kongsberg. Jag följde aldrig upp den mejltråden tyvärr. Hoppas att den läsaren valde att köpa!
Bolag | Årlig tillväxt 2025E-2026E % |
---|---|
Rheinmetall | 28% |
Dassault Aviation | 19% |
Kongsberg | 16% |
Saab | 16% |
BAE Systems (PLC) | 12% |
Thales | 6% |
Leonardo | 5% |
Babcock (PLC) | 4% |
Vad drar jag för slutsats
Det är lätt att tro att tåget redan gått för försvarsaktierna om vi kikar på både aktiekursernas utveckling men också värderingarna. I det fall all geopolistisk oro fortsätter så är det däremot inte högt då bolagen kommer frodas i pengar framöver. Det tycker jag är värt att komma ihåg.
Eskalerar läget ytterligare från nuvarande nivå, ja då kommer vi se ytterligare stora uppgångar.
Jag har svårt att analysera hur dessa makro-faktorer kommer utvecklas så därför nöjer jag mig med Saab via Investor just nu.
Intressant läsning, men förstår inte den tyska kopplingen till British Aerospace Electronic Systems som dessutom är noterat i London.
Har övervägt Rheinmetall ett tag och det var ju dumt att jag inte slog till för länge sedan…
Tjenare Frihetsmamman och tack för feedback!
Tror första förvirringen uppstod när jag kikade på aktien hos Nordnet
https://www.nordnet.se/aktier/kurser/bae-systems-plc-bsp-xetb?details
Sedan bytte jag flagg men den uppdateringen verkar inte gått in. Är på resande fot i helgen så har inte hunnit checka riktigt. Men bra uppdatering!
För övrigt har jag aldrig förstått varför det inte går att handla PLC aktier (många) hos Avanza. Unilever gick att handla tidigare (PLC noteringen) men inte längre
PLC= Public Limited Company, typ som benämningen AB, aktiebolag fast i Storbritannien. Anledningen till att det inte går att handla så många av dessa aktier hos Avanza är helt enkelt att dom inte erbjuder handel på Londonbörsen, som övriga aktörer gör
Hej!
Premiärinlägg, vill börja med att tacka för en intressant blogg.
I sektorn finns även Safran, en fransk jätte med market cap på 106 miljarder euro.
De gör det mesta inom flygindustri, och även en hel del kopplat till försvar.
Tack för det! Verkligen värmande att höra.
Är långt ifrån det andra välkända nyhetsbyråer har att erbjuda som går igenom samtliga men då får man också betala en slant för prenumerationen 🙂
Kul att du kommer med extra aktier. En sak jag glömde var att ta upp vilka som är populärast bland Avanzas kunder. Saab är givetvis självklar men sedan…
Försvaraktier. Hur kunde vi missa tåget. Det en sak jag fortfarande inte har kommit över. Jag sålde rheinmetall aktien runt 450 euro då Jag tyckte värdering var för hög. Samma sak med saab såldes tidigt. Frågan som du säger Ktm är ska man investera i försvarsaktier i nuläget och finns det mer att hämta. Jag kommer inte att investera i försvar aktier. Därför att kriget i Ukraina kommer snart att avslutas förhoppningsvis. Båda parter är trötta på kriget samtidigt många jobbar för fullt med få parterna att avsluta kriget. En typ av kompromiss och överenskommelse kommer snart att nås mellan… Läs mer »
Om kriget i Ukraina tar slut, upphör inte problemet; En aggressiv granne som inte drar sig för att angripa sina grannländer. Vilket land som står på tur vet ingen.
Ja du har en bra poäng där. Europa har även problem med amerikanerna Hur ska vi hjälpa Danmark att försvara Grönland om usa vill ta landet med våld. Europas Försvar behöver rustas upp definitivt. Mer kärnvapen kanske Europa ska respekteras. Villkoren ska inte formas av amerikanerna, Kinneser och ryssar. USA sidbyte krävs omprövningar även på andra områden som valutan. Kronan är en liten jolle på ett allt stormigare hav. USA:s stora makt bygger inte bara på hangarfartyg och kärnstridsspetsar utan också på dollarns position. Men det vapnet kan även vändas mot oss Att att så stor del av världshandeln görs… Läs mer »
Jag har alltid tänkt att ett storskaligt krig i vår värld inte skulle kunna uppstå igen. Visst att det sker i länder där det alltid varit krig i princip men inte hos oss. Anledningen är att jag tänkt mig att människor värdesätter sina liv mer idag än under andra världskriget. Där var det helt okej att slänga sig ut i sin fallskärm för att offra sitt liv. Skulle det bli krig idag tänkte jag att många om inte alla skulle försöka gå under radarn. Men det är bara en tanke jag själv haft och jag är nog rätt ensam om… Läs mer »
Det intressanta är väl hur länge Saab faktiskt gått krabbgång innan. Man glömmer lätt det. Hör inte heller till ovanligheten innan aktier vaknar till liv. Å andra sidan är det här speciella omständigheter och kanske hade man befunnit sig på ungefär samma kurs om det inte vore för en Rysk man
Har stor del av portföljen i försvarsaktier och underleverantörer. Ser enorm uppgång ännu i flera år. Europa har vaknat och rustar upp från mycket låga nivåer. Vår frihet värderas högre än allt annat.
Vill man inte köpa högt värderade försvarsaktier kan man alltid köpa underleverantörer. Beijer Alma och SSAB är två bolag i min portfölj.
Jag äger fonden Finserve Global security fund som jag tror kan växa bra på ett antal års sikt. Dyr fond men jag tror av avkastningen kommer överväga det.
Gjorde en bra slant på Scandinavian Astor men letar lite nya spännande och billigare aktier inom försvar nu. Freemelt verkar intressant.
Bolag som har en mindre men inte obetydlig del av verksamheten riktad mot försvarsindustrin kan på lång sikt få ett rejält lyft om det inte har prisats in av marknaden än. Här tänker jag Airbus som tillverkar helikoptrar för militärt ändamål. Har läst siffror på upp till 15% av omsättningen för det. Då Airbus kurs och multiplar inte åkt med upp i samma utsträckning kan det vara en långsiktig kandidat. Detta förutsatt att flygindustrin i sin helhet återhämtar sig till nivåer innan pandemin och de höga räntenivåerna. En annan intressant kandidat är Ceotronics (verkar inte finnas på Avanza, däremot på… Läs mer »
[…] missat den stora upprustningen som just nu pågår i hela Europa. För en tid sedan skrev jag om Börsens försvarsaktier och vilken enorm popularitet de nu dragit till sig. Aktiekurserna vittnar om de framtida […]
Det finns ett flertal bra försvarsaktier. Alla utav dem har gått riktigt bra senaste veckorna. En aktie som inte riktigt klassats som en försvarsaktie ännu men lär bli ändring på snart är RanLos.
Börvärde på endast 28m och låg freefloat.
Finns massvis med bra information på deras discord, kan varmt rekommenderas
https://discord.gg/sXBAwMbG
Annars på http://www.ranlos.com
Tror att detta börsvärdet har god potential att gå mer än x10 upp härifrån inom nått år.
Man måste våga ta hem vinster och se till att säkra sitt kapital.Det är väldigt lätt att vinsten blir till en förlust.Sedan kan man börja köpa aktier i det bolaget igen varje månad som man tog hem vinsten från och ta hem vinster allt eftersom om kursen fortsätter att stiga.Går kursen ner så är det lättare att sälja och enbart få en liten förlust.Med facit i hand är det alltid lätt att veta hur man skulle ha gjort.Alla får ha sina egna strategier för hur de agerar på börsen.Nåja för egen del har jag inte dessa problemen då jag numera… Läs mer »
Europeiska politiker har i decennier åkt snålskjuts på USA genom NATO. Nu är det slut på det. Men hela grejen är helt sjuk med rubriker som att kriget står för dörren. Vår finansminister pratar om krigsekonomi. För alla med en egen hjärna kan det ju vara läge att fråga sig om inte det finns en alternativ användning för angelägna behov inom äldreomsorg, sjukvård m.m än att köpa vapen och ammunition för enorma summor. Men rädda människor är lätta att styra. Var inte rädd. Om det inte framgår blir det inte en spänn på kapprustningstrenden.
Självklart hade vi hellre blivit lämnade ifred och kunnat satsa alla pencar på välfärde. Problemet är att varken slantar på äldrevården eller sjukvården fungerar särskilt avskräckande för ryssar. Betänk att Ryssland har ett långsiktigt mål att återställa sina forsna gränser som idag omfattar stora delad av Europa. För att ta dessa delar är bland annat Gotland en strategisk viktig faktor att kontrollera. Så med det i åtanke så satsar vi inte för mycket, snarare för lite, på försvaret idag.
Sverige har en oligopolmarknad där ett fåtal aktörer dominerar handeln. Vi som bojkottar är oroade över de höga levnadskostnaderna för många svenskar. Mat är en av de mest grundläggande sakerna man behöver för att överleva. Vi är trötta på företag som utnyttjar sin makt för att tjäna pengar i kris och det går emot min etik. Det finns ingen juridisk lag för livsmedelsaktörerna att höja priserna i kristider men det är oetiskt tycker jag när folket har det ekonomiskt besvärligt. Det finns ingen juridisk lag mot otrohet men många skulle nog anse att det är omoraliskt och alltså etiskt fel… Läs mer »
Glöm ej bojkotten nästa vecka med start måndag 2025-03-17
Vi handlar inte på hos Ica, Coop, Hemköp, Willys, City Gross och Lidl.
Matpriser bidrog till att inflationen steg i januari.
Skall handla dubbelt jag brukar. Med tanke på de små marginalerna livsmedelsbranschen haft under lång tid borde dock någon aktör få någon kedja att börja byta leverantör. De globala priserna på många råvaror har ju faktiskt sjunkit de sista åren.
Exempelvis priser på vete.
https://www.tn.se/article/33052/varldens-matpriser-sjunker/
Var ska vi handla då?
I små butiker som inte lämnar kvitto och inte är medlemmar i momsen.
Fy fan vilket dumt förslag!!!
Ska du sluta betala räntan på banklånet också, bättre att stödja svenska företag än utländska iallafall
Jag handlar alltid på röda dagar på affären, inte på blå, (då priserna går upp) Har tjänat jättemycket på det.Mvh Peter Jansson.
Jag kommer att handla som vanligt. Kommer inte att bojkotta något.
Nä den får vi inte glömma. Bra att du påminde nu när vi börjar veckoplanera maten. Ska ta och försöka handla lite extra och kanske lite mer som gynnar just livsmedelskedjorna som går på knäna, exempelvis deras egna varor
https://www.kronantillmiljonen.se/sparande-och-utgifter/matstrejken-vecka-12-nu-far-det-vara-nog/