På senare tid har jag mer eller mindre drunknat i reklam där den ena liraren efter den andra är ute efter att sälja kurser om investeringar där enorm framgång utlovas. Där ekonomiskt oberoende tydligen är lika lätt sagt som gjort. Att ta betalt för kurser har jag egentligen inget emot, men det ska göras på rätt sätt.
Jag har däremot aldrig varit förespråkare till att betala för aktiekunskap. Visst att du köper en och annan bok för att få inspiration, men inget av det behövs för att lyckas på börsen. Skapa ett ISK hos en nätmäklare, investera i en globalfond, klart!
Allt du behöver finns gratis och risken är egentligen att du gör det mer komplicerat än vad det behöver vara. Välj ut ett par fonder där du stoppar pengarna i till att börja med. Är du senare sugen på att lära dig mer finns det gott av oss som skänker inspiration helt gratis. Alla vi som började med att författa för att själv lära.
En video jag blev tvungen att granska lite extra var den från Investeringsklubben. Konceptet är rätt likt alla andra där ute; du fyller i att du är intresserad, får ett telefonsamtal som senare leder till ett erbjudande med en månadskostnad i utbyte mot kurser och coachning.
För många framstår börsen väldigt komplicerad. Att då få en ”guide” av hur man lyckas känns lockande. Lite på samma vis som att erbjudas kurser där resultatet blir en fantastisk kropp och hälsa.
Ekonomiskt fri, eller ekonomiskt oberoende
Att bli ekonomiskt oberoende är inte så svårt som många påstår, enligt ovanstående talare.
Här vill jag pausa och reda ut en sak. Det är en enligt mig en stor skillnad mellan ekonomiskt oberoende och ekonomiskt fri. Jag tror Fantastiska Farbror Fri en gång hade ett lysande inlägg där han beskrev skillnaden väldigt ingående. Om det finns kvar är jag osäker på.
Hursomhelst…
Enkelt förklarat är ekonomiskt oberoende få förunnat. Här kan du i princip strössla hur mycket pengar som helst utan att bli själv gå i konkurs. Den ränta/avkastning/utdelning du får från ditt kapital räcker gott och väl till att bo på hotell månadens alla dagar, köpa dyra middagar, handla dyra prylar eller göra åtskilliga utlandsresor. Allt utan att du kommer kunna göra av med kapitalet under din livstid. Givetvis kan du inte köpa ett jetplan varje dag, men du förstår innebörden.
Ekonomiskt fri är du som har ett kapital där avkastningen täcker de fasta och rörliga kostnader du har idag i ditt vanliga liv. Det täcker hyra, drivmedel, elräkning, mat, avgift till förskola och allt som är nödvändigt för att få livet att gå runt. Har du idag 15 000 kr i kostnader per månad och via exempelvis 4-procent-regeln lyckas få en portfölj som täcker detta, ja då är du ekonomiskt fri. Du kommer inte kunna bo på hotell varje dag, men är fri för att du slipper ditt 8-5 jobb och kan täcka dina kostnader på annat vis.
Alla kan givetvis inte hålla med mig, men jag vet att många bloggkollegor som var och är nu delar min mening på ett ungefär.
Så, ekonomiskt oberoende. Varför då jobba med att skapa kurser?
Självklart kan jag bli motbevisad, men jag tvivlar skarpt att de som skapar kurser inom investeringar och även annat är ekonomiskt oberoende. Om nu så är fallet, varför skapar du då kurser i syfte att tjäna ännu mer pengar? Det är en viktig fråga man kan ställa sig.
Ja det enda svaret är då att man drivs av att coacha. Men varför då ta betalt överhuvudtaget? Har du så mycket pengar att du inte hinner göra av med det, varför då inte driva din passion gratis till andra?
Du behöver inte betala för att lyckas
Sedan ska det alltid framstå som att det är gratis, men ju längre in i processen du kommer desto mer inser du att så inte är fallet. Då har du i redan ditt huvud köpt tjänsten och att betala ett pris är då en betydligt lägre tröskel.
Jag tvivlar inte att man säkert får lära sig en hel del genom dessa. Min rekommendation och tips är däremot att ta det som är gratis först. Jag själv började läsa hos Rika Tillsammans och det är fortsatt en väldigt bra start. Avanza har sedan tonvis med material som är gratis och det har säkert Nordnet också. Har du frågor eller funderingar kan du sedan alltid maila mig eller nå mig via Twitter/Facebook.
Men vill du ändå testa lyckan så går det givetvis alltid att trycka på länken.





Det finns många skojare där ute på nätet som bara vill lura av dig dina pengar. Swisha mig 100 kr så lär jag dig hur du undviker dem 😜
100 kr för en sådan lärdom är ändå helt klart värt det skulle jag säga. Kan bli mycket dyrare historier än så utan lärdom 😉
3 personer jag aldrig skulle ta ekonomiska råd av:
Folk under 30.
Taturade personer.
Killar med keps
Hälsn Totto
Är över +30 tatuerade bruka ha keps på mig. Har investerat i börsen sedan 2016. Jag har fått t.om nära vänner att investera på börsen.
Det du påstår det du nämner är nonsens
Mvh. +30 Tatuerade med keps på
Under 30 – Nej
Tatuerad – Nej
Har kanske keps 5 dagar per år.
Känns som att du kan ta råd av mig åtminstone 😀
Jag förstår vad du menar och håller med dig om allt. Dock själv så gick jag en aktiekurs på Medborgarskolan då jag lär mig bäst av att ha en lärare som förklarar och som jag kan ställa raka frågor till och få svar direkt. Jag har sedan dess, 2017, hållit mitt aktieintresse uppe och jag ångrar inte ett dugg att jag gick den kursen. Så kurser är inte all bad enligt min mening 🙂
Det känns som det vimlar av självutnämnda experter inom allt möjligt på nätet. Själv är jag mycket tveksam.
Man kan få typ 20 gratis tips varje fredag på Privata affärers Hernhags chatt.han kan lika mycket som dessa s k experter
Alltså ingenting?
vad har alla med Hernhag, konstiga aktier varje fredag. Många dåliga tipps.
Jo tack, det dyker med jämna mellanrum upp reklam från t.ex. A**ersTrad**g och liknande bluffsidor, med hundratals kommentarer där folk skriver ”Åhh det låter helt fantastiskt, jag vill veta mera”. Sen kommer ett svar från företaget där man erbjuder en länk eller ”skicka ett PM till mig så får du mera info”. Då och då postas bluffinlägg där ”Erik tjänade 40000 dollar på en månad” Givetvis följer man mallen att låta sig filmas eller fotograferas på privatplan, limousiner, på en balkong i ett varmt land osv, för att ge målgruppen en falsk förhoppning om att ”åhhh så kan jag också… Läs mer »
Petrusko har väl aldrig visat upp sin portfölj och vad han tjänar?
Frågan är om det också finns en kurs i hur man skapar dessa kurser, med tanke på hur många det finns.
Håller helt med dig. Det behövs inga kurser alls. Det finns en uppsjö av material på nätet och dessutom om nan följer några kloka och erfarna bloggare, typ dig och petrusko räcker det gott.
Överallt och inom många olika områden finns det alltid individer som vill tjäna lätta pengar på andra människors okunskap.Det gäller att kunna sortera bort de som inte tillför något värde för de pengarna man skall betala till dom.Nu finns ju dessutom det mesta gratis på nätet att lära sig om man bara skriver in på datorn vad det är man söker.Att jag för egen del bara är ekonomisk fri istället för ekonomiskt oberoende enligt Farbror fri är inget som gör skillnad i min tillvaro då jag ändå anser mig vara ekonomiskt oberoende då jag inte är beroende av någon annan… Läs mer »
Skulle vara intressant att veta vad kurserna innehåller. Skulle inte bli förvånad om mycket av innehållet går att ta del av gratis på Youtube och liknande.
Samma gäller på X. Det är så många som sockrar sitt innehåll så jag valde att avinstallera det och följer dom som jag känner förtroende för på deras sidor.
Jag gillar Per H så jag skippar Globalfonden 😉