En sak som jag upplevt är att du oftast ser totalavkastning som en enda stor procentsats. Själv tycker jag att det är mycket mer användbart om du får se procenten som en årlig procent som då säger hur aktien presterat årligen. Därför har jag skapat en kalkylator som räknar ut genomsnittlig årlig direktavkastning, också kallad CAGR.

 

 

Exempel

Här följer ett exempel på när och varför den här kalkylatorn kan vara användbar.

Investmentbolaget Latour har under följande år levererat denna totalavkastning

För att se vad Latour givit årligen så skulle man kunna tro att du tar den totala procenten delat med antal år (683% / 10 år). Tyvärr är det inte så enkelt då ränta-på-ränta gör en större inverkan än vad vi kan tro.

Knapprar du däremot in 683% och 10 år i kalkylatorn ovan så ser du att du fått 22,85% avkastning i snitt under de senaste 10 åren. En helt magisk siffra för övrigt som slagit börsen med råge.

Den här kalkylatorn kan vara användbar då jag oftast tycker att bolagen presenterar sin totalavkastning under 5, 10 eller 15 år. Att se den årliga avkastningen blir oftast mer hanterbart och säger mycket mer.

 

Tanken är att jag vill göra fler liknande kalkylatorer och samla dessa på ett och samma ställe

Här är förövrigt en smidig miniräknare som jag hittat. Funkar prima 🙂

9
0
Kommentera gärna :)x
()
x