Det är kring den här tiden varje år som vi kan ta reda på vad skatten för ISK/KF blir nästa år. Denna grundar sig i statslåneräntan som är viktig att hålla koll på då den styr hur pass mycket skatt du kommer betala för dina investeringar.
ISK skatten 2022
På torsdagen den 25:e november fastställdes statslåneräntan till 0,23%
Tyvärr införde man en lägre gräns på 1,25% år 2016. Nu när statslåneräntan är 0,23% kickar denna gräns in.
Schablonskatten blir då alltså 1,25% och det är denna du multiplicerar med ditt kapitalunderlag (se nedan) för att få reda på vad du kommer betala i skatt.
Kapitalunderlaget beräknas årligen som en fjärdedel av summan för värdet av dina tillgångar i ditt ISK vid ingången av varje kvartal + eventuella insättningar som gjorts.
Avanza har ett väldigt bra exempel tycker jag:
Exempel på uträkning av kapitalunderlaget
- Värde kvartal 1: 5 000
- Värde kvartal 2: 5 500
- Värde kvartal 3: 11 000
- Värde kvartal 4: 20 000
- Insättningar totalt under året: 15 000
Kapitalunderlaget blir då:
5000 + 5500 + 11 000 + 20 000 + 15 000 = 56 500 kr
56 500 / 4 = 14 125 kr (detta är kapitalunderlaget)
När man då har kapitalunderlaget räknar man fram schablonintäkten som kommer synas på din deklaration:
14 125 * 1,25% = 176,5 kr (detta syns på deklarationen)
Sedan är det 30% av detta som blir din skatt (176,5*0,30)
Egentligen rätt krångligt
Hela den här baletten tycker jag är krånglig och oftast räknar jag inte ens ut vad jag ska betala utan kikar på deklarationen när den väl kommer. Sedan drar jag ut på att betala skatten så långt jag kan så att pengarna kan jobba åt mig under tiden. I år med tanke på uppgången har detta verkligen varit värt.
Det jag är glad för är i alla fall att vi inte sett några stora förändringar för ISK/KF. Det har pratats flitigt om detta och jag skulle väl säga att risken är överhängande. Nu var det faktiskt så långt tillbaka som i 2018 som man lade sin näsa i blöt och höjde:
| Inkomstår | Förändring | 
|---|---|
| 2012 | ISK skapas | 
| 2016 | +0,75 procentenheter. Dessutom införs ett minsta tak på 1,25% | 
| 2018 | Från +0,75 procentenheter till +1,0 procentenheter. En ökning med 0,25 procentenheter alltså | 
Vad blir min skatt för enbart mitt ISK
Jag tänkte faktiskt för en gångs skull testa då jag aldrig räknat ut detta.
Viktigt! Kapitalunderlaget multipliceras med statslåneräntan året före beskattningsåret. Den nyhet vi fick idag gäller alltså för nästa år och det vi har i vårt ISK under 2022. Nu kickade även taket in förra året på 1,25% så det spelar mindre roll. Jag kikar på hur stor skatten kommer bli nu i år.
Såhär har det sett ut för min del (tänk på att detta enbart är mitt ISK):
- Insättningar: 173 350 kr
- Kvartal 1: 1 278 731
- Kvartal 2: 1 450 233
- Kvartal 3: 1 479 956
- Kvartal 4:*1 655 898
*inte ännu slut men vi tar dagens värde
Kapitalunderlag: (1 278 731 + 1 450 233 + 1 479 956 + 1 655 898 + 173 350) / 4 = 1 509 542
1 509 542 * 1,25% = 18 869, schablonintäkten
Vid förra deklarationen var denna drygt 11 000 kr men nu är värdet på mitt ISK rätt mycket större. Förra året hägrade pandemin.
18 869 * 30% = 5 660 kr i skatt
 
				 
												




Hmm.. skatt på skatt och sen lite mer skatt.
Yep!
Däremot har jag insett en annan sida av myntet nu när jag vistats i sjukhusmiljö länge. Det jag sett är att pengarna faktiskt kommer till användning och i det läge vi befinner oss i nu är jag glad att vi inte bor i t.ex. USA. Där finns det iofs försäkringar men annars hade vi varit körda.
Du skriver ”Kapitalunderlaget beräknas årligen som en fjärdedel av summan för värdet av dina tillgångar i ditt ISK vid ingången av varje kvartal + eventuella insättningar som gjorts”. Men när du ska räkna ut din egna skatt så skriver du under kvartal 4 ”*inte ännu slut men vi tar dagens värde”. Är det inte så att det bör vara värdet på ditt ISK 1Oktober, alltså ingången av 4:e kvartalet?
Hej!
Du har helt rätt. Min miss här. När jag gjorde uträkningen tänkte jag i slutet av varje kvartal men så är det ju givetvis inte.
Varför är det då inte slutet är frågan? Borde inte det vara mer intressant för helåret 🙂
Jag har ingen aning
Tack för rättningen!
Magadelena och Löfven skall ha sitt, Löfven lär inte gå lottlös
Den här tycker jag väl är rätt bra: ?fit=crop&h=600&w=1200
?fit=crop&h=600&w=1200
Jag har mina aktier/Etf;er i en Kf och då dras det en summa från det kontot 4 ggr om året. För övrigt hoppas jag – som så många andra, att man skall sänka skatten pä ISK och Kf.
Trevlig helg KTM.
/Stefan.
Hej Stefan! Alltså jag har funderat på detta tidigare men blir inte riktigt klok på vad som är mest fördelaktigt. I KF betalar du ju 4 gånger per år som sagt. ISK – investerat 100 000 kr 2021. Det här kommer då på deklarationen 2022 och du kan vänta till slutet av 2022 innan du måste betala KF – investerat 100 000 kr 2021 (lika mycket). Visst är det så att den första omgången som dras 2022 är för det man investerat 2021 eller är det ytterligare ett år framåt? Det kan det väl ändå inte vara. I sådana fall… Läs mer »
Avanza skriver följande; ”I början på varje år räknas din preliminära avkastningsskatt fram, skatten dras sedan 4 gånger per år i efterskott och justeras om du gör insättningar under året”
Hoppas svaret hjälpte dig?
Mvh, Stefan
Finfint svar Stefan och tack för att du kikade upp det. 4 gånger per år i efterskott, alltså nästa år?